Menu

Vyšší odborná škola Havířov zabezpečuje tříleté denní studium a čtyřleté dálkové studium v oborech Veřejná správa a regionální rozvoj, Gastronomie a hotelnictví a Cestovní ruch. Hotelová škola a Obchodní akademie Havířov nabízí střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou. V oborech Hotelnictví a cestovní ruch a Obchodní akademie připravuje odborníky schopné vykonávat řídící funkce ve všech typech organizací. Nadstandardními vzdělávacími podmínkami, posílením výuky cizích jazyků rodilými mluvčími, sepětím s tuzemskou a zahraniční praxí včetně účastí na mezinárodních projektech se řadí mezi nejlepší odborné školy v Česku.

Proč Havířov? Pro odbornost a sepětí s praxí

04. 03. 2018

Proč si zvolily Vyšší odbornou školu Havířov, jsem se ptal studentek třetího ročníku oboru Cestovní ruch Michaely Maláčové a oboru Gastronomie a hotelnictví Markéty Málkové.
Takže, Michaelo, proč?
Protože poté, co jsem vystudovala Dopravní školu v Krnově, jsem chtěla pokračovat v oboru Cestovní ruch. Ráda bych totiž pracovala v cestovní kanceláři na pozici delegátky, při níž se lze rozvíjet v jazyce, potkávat lidi, řešit různé situace a poznávat svět.

Už jste měla možnost si to vyzkoušet? Začátkem devadesátých let, když jsem dělal ředitele cestovní kanceláře, jsem se občas v této roli ocitl, přičemž většinu času jsem se musel věnovat notorickým stěžovatelům, aby mi „nerozložili“ zájezd. Nutno podotknout, že z většiny z nich se pak stali příznivci naší cestovní kanceláře, kteří nám přiváděli nové klienty.
Ano, roli delegátky už jsem si v praxi vyzkoušela. Ve Skotsku v Aviemore v Rowan Tree Country Hotelu nedaleko národního přírodního parku Cairngorms. Co se problémových klientů týče, u Britů to funguje trochu jinak. Vůbec nejsou protivní. Jsou to milí, nápomocní lidé. Pokud jsme něco řešili, tak korektně a s úsměvem. Prostě jiný kraj, jiný mrav. Setkávala jsem se tam s turisty z celého světa včetně Čechů, Poláků, Američanů nebo Číňanů. Tato praxe mě zásadně obohatila také proto, že jsem dostala šanci vyzkoušet si práci v hotelové kuchyni, práci pokojské a servírky. Super zkušenost!

Markéto, proč jste si vybrala branži, v níž se musí nejvíc makat v době, kdy má většina lidí volno?
Protože jsem vždycky chtěla cestovat a poznávat svět. Řekla jsem si, že to bude asi nejlepší přes práci. Co se týče volna, s tím se musí počítat. Když vás ale práce baví, rád ji děláte, kdy je potřeba. Tedy i v době, kdy většina lidí nepracuje – o víkendech a svátcích.

Co vám Vyšší odborná škola Havířov dává?
Hodně teoretických i praktických poznatků. Díky ní jsem se na praxi dostala do hotelu Rudolf v našem městě, kde jsem mohla využít nabyté teoretické znalosti a zlepšit se v řadě odborností.

Dávali vám zaměstnanci hotelu najevo, že jste začátečník?
Ne, nikdo se na mne nevyvyšoval. Naopak radili mi a pomáhali. A uměli pochválit, když se člověk snažil.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo