Menu

Přinuť je, aby společně budovali věž,

a uděláš z nich bratry.

Chceš-li však, aby se nenáviděli,

předhoď jim zrno.

Antoine de Saint-Exupéry 1900 – 1944 (Citadela)

Praze a České republice dělám reklamu i mezi svými přáteli

27. 11. 2005

Ondyno jsem byl lézt na Bořni. To je nádherná skalnatá hora vulkanického původu vzpínající se mezi Bílinou a Mostem. Poté, co jsme se s mým spolulezcem Rahanem vyškrábali do pravého jižního kuloáru k Přepadlému pilíři, si říkám: „Vidím, nevidím… je to náhodný pocestný… není to náhodný pocestný…“ Když v tom dotyčný na mne: „Je to náhodný pocestný! Ahoj!“ a nastoupil do stěny. Tu cestu jsem si pak vylezl také. Byla těžká a krásná… A proč to vyprávím? Protože oním „náhodným pocestným“ byl MUDr. Pavel Bém, primátor hl.m. Prahy. Pane primátore, tehdy jste tam měl s sebou nějaké hosty ze Španělska. Nebyla už jejich přítomnost součástí vaší nové incomingové kampaně?
Samozřejmě, že Praze a České republice dělám reklamu i mezi svými přáteli, které často zvu, ale co se týče incomingové kampaně hlavního města Prahy, spoléhám raději na marketingové a reklamní experty. Naše nová kampaň je zaměřená především na movitější klientelu, která do Prahy nepřijíždí za levným alkoholem, ale za kulturou, památkami, kvalitními službami a jedinečným géniem loci. Nese se v duchu hesla „Spát můžete až doma!“ a líčí dva mladé lidi a dobrodružství, která jim Praha a okolí skýtají. Ihned po příjezdu jsou strženi vírem událostí, zábavy a kulturní nabídky tak, že domů odjíždějí s viditelnými kruhy pod očima. V současné době je umístěna na letišti Ruzyně, bude promítána na palubě letadel Českých aerolinií mířících do Prahy a jednáme o umístění zkrácené verze na televizním kanálu CNN.¨Na kampaň máme vynikající ohlasy včetně toho, že si filmový spot z 38. ročníku karlovarského festivalu Tourfilm 2005 odvezl druhé místo v kategorii „Nejlepší regionální film“.

V rozhovoru s panem Václavem Klausem jsem si dovolil poznamenat, že jsme naprostá ořezávátka v antipropagandě vůči hláškám, které na adresu destinace Česká republika zaznívají z jiných zemí, majících až dojemnou péči o zahraniční turisty, kteří jezdí utrácet peníze zrovna k nám, a ne k nim, a že např. v podmínkách Itálie jsou kapsáři běžný folklor, načež náš současný prezident reagoval: „To je známá věc. Kdysi, když jsem tam studoval, mi policejní úředník na magistrátu, kde jsem si byl pro nějaké razítko, šetrně sdělil: ,Mějte pořád zapnutou kapsu, protože vám jinak všechno okamžitě ukradnou.' To je pravda. Ale nemyslím si, že máme nějakou bezprostřední metodu, jak tomu zcela zabránit.“ (viz full textový vyhledávač www.e-vsudybyl.cz, heslo „Jen malí lidé se perou o prestiž“). Metodu jak tomu zcela zabránit zřejmě nemá žádná metropole, nicméně hl.m. Praha si nemůže dovolit zaujmout stanovisko nezúčastněného pozorovatele…
A rozhodně se o to ani nesnaží. Naopak. Ačkoli jsou možnosti pražské radnice vůči řešení drobné kriminality omezené, věnuje této problematice nesmírné úsilí i mnoho finančních prostředků. Poskytujeme finanční zdroje na služebny státní policie, jejich vybavení počítačovou technikou i obnovu policejního vozového parku. Přispíváme na ubytování absolventů policejních akademií, kteří jsou na oplátku přednostně nasazováni do pražských ulic. Každoročně navyšujeme v řádu stovek počty městský strážníků, o desítky kamer rozšiřujeme městský kamerový systém. Do budoucna však nezbývá než dělat ještě více.
Chceme Pražanům dokázat, že systematickým a důsledným přístupem podpořeným legislativními opatřeními, které hodlá město nadále iniciovat a prosazovat – ať už jde o zákon umožňující tvrdé postihy nepoctivých taxikářů, zákon regulující prostituci či novelu správního řádu omezující byrokracii a umožňující efektivnější a citelnější penalizaci provinilců – je možné kriminalitu výrazně snížit. Že jde o cestu správnou, můžeme demonstrovat například na řešení problémů s nepoctivými taxikáři. V důsledku neustálých kontrolních jízd a díky tomu, že se městu podařilo v parlamentu prosadit novelu zákona o silniční dopravě, která umožňuje tvrdší postihy nepoctivých dopravců, se situace zásadně zlepšila. Zatímco v roce 2002, kdy město nepoctivcům vyhlásilo „nulovou toleranci“, se počet předražení pohyboval kolem 65 %, dnes kontroloři i z řad rodilých mluvčích vykazují porušení předpisů a zákona jen ve výši 13 %. To považuji za velký úspěch.

O tom, jak na tom kdo je, venkoncem rozhodují výsledky. V cestovním ruchu pak ohlasy turistů projevované nejen jejich útratami, ale i verbálně. Čím to, pane primátore, že už nyní je Praha ze strany hostů a investorů v oblasti cestovního ruchu čím dál lépe hodnocena?
To není tak snadná otázka, jak na první pohled vypadá. V současné době je Praha šestým nejnavštěvovanějším městem Evropy (předběhla dokonce i Vídeň) a v počtu přenocování zaznamenala letos v Evropě vůbec nejvyšší tempo růstu, a to o 27 %, když prolomila hranici deseti milionů přenocování. Vděčí za to nejen své poloze na křižovatce mezi Východem a Západem, jedinečnému geniu loci a fascinující architektuře. Ale také čemusi těžko uchopitelnému. Ačkoli je dnes Praha moderní metropolí s kvalitní infrastrukturou i službami, stále si zachovává trochu bohémskou atmosféru, která jí dodává onen těžko definovatelný šarm. Dalším kladem, kterým se může Praha ucházet o přízeň turistů, jsou stále kvalitnější služby, které dnes zcela uspokojí i tu nejnáročnější klientelu.

Praha je turistický fenomén, avšak spoléhat na podstatu je v dnešní konkurenci světových metropolí promarňováním kapitálu, jež Praze dává její do jisté míry kulturní a urbanistický monopol. Velmi mne proto zaujaly informace, že by hl.m. Praha mohlo kandidovat na pořadatelství letních olympijských her. Už samo přihlášení se je totiž vysoce účinným marketingovým tahem jak zaostřit pozornost světa právě na Českou republiku.
Samozřejmě, ale nejde jen o to. Hlavní otázkou pro mne není možné pořádání LOH v Praze (a tedy v České republice). Hlavní otázkou je, jak vidíme Prahu roku 2016, 2020, popřípadě 2024. Já říkám, že jako moderní evropské, světové velkoměsto s náležitou infrastrukturou, s novou ústřední čistírnou odpadních vod, s dokonalým systémem veřejné dopravy včetně nové trasy D metra a dotažením trasy A až na letiště a s dokončeným vnitřním a vnějším silničním okruhem. Jako metropoli spojenou dálniční sítí s klíčovými místy v České republice a Evropě, s rychlodráhou na letiště a s kvalitní železniční sítí. Město s velkým mezinárodním letištěm v Ruzyni, které v té době přijímá více pasažérů než Vídeň, s moderními sportovišti, s dostatečnou kapacitou hotelů, s kvalitní bytovou výstavbou a moderními univerzitními centry. Taková je má vize Prahy budoucnosti. Otázka tedy zní: "Může si takové město dovolit pořádat největší sportovní událost na světě, jakou vůbec pořádat lze, tedy letní olympijské hry, představující vlastně 27 světových šampionátů současně? Já říkám, že ano. Takové město uspořádat olympijské hry může a chce. Dosavadní studie, které nechalo město zpracovat, naznačují totéž. V současné době se zpracovávají další detailní studie a teprve na jejich základě bude vedení města rozhodovat, zda vůbec kandidaturu podat či nikoli. Případné kladné rozhodnutí však městu skýtá nejen jedinečnou celosvětovou propagaci, ale především obrovské ekonomické a investiční impulzy, které by nám pomohly Prahu přiblížit onomu ideálu, o kterém jsem hovořil v úvodu.





www.praha-mesto.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids