Menu

Praha předstihla New York, Melbourne, Řím, Washington, Montreal, Tokyo i Vídeň

27. 12. 2005

Jan Bürgermeister,
předseda představenstva Kongresového centra Praha, a.s. a náměstek pražského primátora, na tiskové konferenci 23. listopadu informoval, že se Praha, potažmo Kongresové centrum Praha, a.s., v počtu účastníků kongresových akcí v roce 2004 v porovnání se všemi městy světa umístila opět na 6. místě, zatímco její velcí středoevropští rivalové Vídeň a Budapešť skončily na 8. a 34. místě. Přitom ještě v roce 2003 se rakouské hlavní město drželo na třetí pozici.
„Kongresové centrum Praha prokázalo, že se na celosvětovém trhu kongresové turistiky stává silným hráčem. To je dobrá zpráva nejen pro Prahu, ale pro celou Českou republiku,“ zhodnotil výsledky statistik International Congress & Convention Association (ICCA) Jan Bürgermeister.

Michal Kárník,
generální ředitel Kongresového centra Praha, konstatoval, že před Prahou jsou už jen taková velkoměsta jako Paříž, Londýn či Barcelona. Naopak, že za českou metropolí zůstaly např. Vídeň, Řím, New York, Washington, Montreal či Tokyo.
„Pro ekonomiku zemí je ukazatel počtu účastníků kongresů mnohem důležitější než celkové počty akcí. Je známo, že zahraniční kongresoví turisté utratí zhruba šest tisíc korun denně. I když podle studie ICCA převládá trend zkracování akcí a běžně trvají čtyři dny, kongresy v Praze jsou v průměru o den delší,“ podotkl Michal Kárník.

Michal Ambrož,
obchodní ředitel Kongresového centra Praha, poukázal na to, že za poslední desetiletí podle statistiky stoupl ve světě počet kongresových akcí téměř o dvě třetiny. Zatímco v roce 1995 jich ICCA evidovala tři tisíce, v roce 2004 již 4804. Největší podíl prý přitom stále mají velké lékařské kongresy. Jen v Česku se jich od roku 2003 konalo 34. V prognóze studie ICCA na roky 2005 – 2016 je Praha v počtu již závazně přihlášených akcí na 7. místě.
„Když se podívám, jaká významná města jsou před námi, např. Paříž, Barcelona, Peking, a především pak, jaká zůstala za Prahou – Řím, Londýn, Mnichov, Toronto, Melbourne či již zmiňovaný New York, považuji to za obrovský úspěch. Navíc početní rozdíly mezi prvním a sedmým místem nejsou významné, takže našim cílem do budoucna jsou ještě vyšší mety. Dosáhnout jich chceme také dobře fungující spoluprací s agenturou CzechTourism, organizačními agenturami, hotely, dopravci a dalšími subjekty kongresové turistiky,“ řekl Michal Ambrož.

Ondřej Špaček,
vedoucí marketingu a obchodu Kongresového centra Praha, míní, že „získávání velkých kongresových akcí je během na dlouhou trať. Proto se na nedávném kongresu ICCA Kongresové centrum Praha již přihlásilo ke kandidatuře na pořádání tohoto velkého a velice významného kongresu v roce 2009. Podle dostupných údajů má Praha velkou šanci tuto akci získat,“ sdělil Ondřej Špaček.

Olympiáda turismu
Na 75. ročníku světového turistického kongresu American Society of Travel Agents (ASTA) v Montrealu převzala Praha žezlo hostitele a v březnu příštího roku se Kongresové centrum Praha stane dějištěm prvního ročníku Olympiády cestovního ruchu s názvem International Destination Expo ASTA. V soutěži o pořádání této prestižní akce, a to i díky nabídce prostor Kongresového centra Praha, Česko zvítězilo nad Marokem, Maďarskem, Brazílií a Tureckem.

Nové parkoviště
Odlehčit centru hlavního města od dopravní zátěže pomůže nově otevřené nonstop parkoviště v podzemí Kongresového centra Praha. Vybudováním nových parkovacích míst se tam jejich celkový počet zvýšil na více než tisíc, z toho je 287 krátkodobých stání pro veřejnost. Pražané i návštěvníci metropole tady budou moci bez problémů odstavit své auto a pokračovat v cestě metrem ze stanice Vyšehrad. Stejně jako ostatní hlavní činnosti Kongresového centra Praha, také jeho parkovací plochy prošly v roce 2005 prestižní mezinárodní certifikací managementu řízení jakosti ISO 9001:2000. Parkoviště hlídá špičková bezpečnostní soustava včetně kamerového systému.

Bohumil Koukal,
starosta městské části Praha 4, kde Kongresové centru m Praha sídlí, prohlásil:
„Rozšíření parkovacích míst vítáme. Pokud funkční informační systém včas a na příhodném místě řidiče upozorní na možnost zaparkovat prakticky přímo u stanice metra, je to přínos pro centrum města i Prahu 4, vždyť dopravní zácpy začínají po většinu dne právě u sjezdu ke Kongresovému centru Praha. Odstavením automobilu na tomto nově otevřeném parkovišti se řidiči vyhnou mnohdy velmi složitému hledání místa k zaparkování ve vnitřní Praze. Na možnost parkování v KCP řidiče upozorňují pevné infotabule na dálnici směrem od Brna a nově také další dvě dopravní značení přímo před sjezdem ke Kongresovému centru Praha a elektronický displej s informací o počtu volných parkovacích míst.“

www.kcp.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001