Menu

Pohostinnost je povinností každého obyvatele Emirátů

04. 11. 2019

S Jeho excelencí velvyslancem Spojených arabských emirátů v Česku Abdullou Mohamedem Al Maainahem se setkávám na slavnostním zahájení prezentace „Jeden den v Roce tolerance“ v Karlových Varech.
Pane velvyslanče, jaká byla vaše kariérní cesta před jmenováním do Česka? A jak se vám u nás líbí?
Než jsem k vám přijel, byl jsem na misi v Jižní Koreji, kde jsem své zemi sloužil šest let jako velvyslanec. Poté jsem byl stejnou dobu velvyslancem v Chile a nyní už dva roky působím v Česku. Představte si, že předtím, než jsem se dozvěděl o svém vyslání do České republiky, jsem plánoval rodinnou letní dovolenou v Karlových Varech a v dalších vašich historických městech. Jsem šťastný, že jsem byl vyslán do země, která má takový význam nejen na úrovni evropských států, ale i celosvětově. Z hlediska kulturního, ekonomického a politického vlivu.

Zvykl jste si na život v Česku?
Zcela určitě mě tato mise v rámci diplomatické práce obohatí. Už nyní mám velmi dobré vztahy s mnoha zdejšími osobnostmi. Emiráty měly vždycky dobré vazby už s bývalým Československem. Stejně dobré teď máme i se Slovenskem a Českem.

Na čem s námi spolupracujete?
Na všem, co je v zájmu obou zemí. Od roku 2015 začali představitelé České republiky jezdit do naší země už nikoli pouze jako turisté, ale i na úrovni oficiálních návštěv. V roce 2015 nás poctil návštěvou prezident Miloš Zeman a v roce 2018 předseda parlamentu Andrej Babiš. Mezi Prahou a Emiráty je pět leteckých spojení denně. To samozřejmě vytváří podmínky nejen k využití v oblasti turismu, ale i dalšího podnikání. Informujeme o České republice obyvatele Emirátů. Ti tradičně v letních měsících vyhledávají klimaticky příznivější místa k pobytu. Velice dobře znají Karlovy Vary jako krásné zelené město, kde je možné léto využít k turismu či k lázeňské léčbě.

Expo 2020 bude v Dubaji. Co v souvislosti s ním vzkážete obyvatelům Česka?
Expo je světovou platformou, která podporuje ekonomiku, kulturu a cestovní ruch. Očekáváme, že k nám Česká republika vyšle hodně svých reprezentantů – už proto, že tradičně vysoce invenční český pavilon navštíví desetitisíce návštěvníků.

Karlovy Vary nejsou náhodně zvoleným místem pro pořádání prezentace „Jeden den v Roce tolerance“.
Jsem velmi rád, že jsme tuto významnou událost zrealizovali za pomoci magistrátu Karlových Varů v čele s primátorkou Andreou Pfeffer-Ferklovou. S ideou prosazovat toleranci přišel náš nejvyšší představitel Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který již, bohužel, není mezi námi. Byl první, kdo nám kladl na srdce, abychom ctili toleranci, dokázali se s dalšími národy navzájem dorozumět. Žít vedle sebe s respektem. Otázka tolerance je pro naši zemi zásadní. Bez mírové tolerance lze stěží dosáhnout pozitivních cílů. Tolerancí se snažíme vymýtit nenávist a pracovat proti extrémismu. Pomáháme zemím, které zatím nedokážou dosáhnout na životní úroveň vyspělých států. Přispíváme k tomu, aby u nich nevládla chudoba a negramotnost, které jsou podhoubím extremismu. Tolerance je základem k tomu, abychom mohli navazovat nové vztahy a podnikat další záležitosti, ať už v ekonomice, nebo v kultuře.

Usmíváte se.
Jsem rád, že jste si toho všiml. Neexistuje, že by ke mně vstupoval host a já se na něj mračil. Úsměv a pohostinnost, to, že hostu nabízím jídlo nebo pití, je v podstatě povinností každého Araba a obyvatele Emirátů.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo