Menu

Evropský sociální fond (ESF) je coby strukturální fond klíčovým finančním nástrojem pro realizaci Evropské strategie zaměstnanosti. Hlavním posláním ESF je rozvíjení zaměstnanosti, podpora sociálního začleňování osob a rovných příležitostí se zaměřením na rozvoj trhu práce a lidských zdrojů. Orgánem zodpovědným za řízení pomoci z ESF v ČR je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (Řídicí orgán a Platební jednotka).

Podpora z Evropského sociálního fondu pro vzdělávání v oblasti cestovního ruchu

03. 07. 2005

Odbor rozvojových programů v cestovním ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jako konečný příjemce opatření 4.2 „Specifické vzdělávání“ Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ), připravuje projekty vzdělávání v oblasti cestovního ruchu. Projekty zajistí soustavné vzdělávání, které posílí konkurenceschopnost odvětví cestovního ruchu a zvýší kvalifikační úroveň. Celkový objem finančních prostředků na období do roku 2008 činí 260 milionů korun, z toho je 75 % (195 milionů korun) hrazeno z prostředků ESF, 25 % (65 milionů) ze státního rozpočtu. Výuka bude organizována pro zájemce o vzdělávání na nekomerční bázi a bude zahájena koncem letošního roku.

Řídicím orgánem OP RLZ byl schválen projekt „Školení a vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu“ a projekt „Odborná školení a vzdělávání pracovníků územní veřejné správy pro oblast cestovního ruchu“. Dodavatelé z řad vzdělávacích institucí, konzultačních, softwarových a případně jiných firem budou vybíráni podle zákona č.40/2004 Sb. Proces výběru bude následovat po zveřejnění výzvy k předkládání nabídek na centrální adrese v průběhu měsíce června tohoto roku.

Projekty lze považovat za průlomové v oblasti mimoškolního vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu, vytvořené formy distančního vzdělávání se mohou stát základními elementy celoživotního mimoškolního vzdělávání v oboru. K tomuto účelu bude sloužit rovněž vytvořený portál e-knihovny cestovního ruchu. Kurzy budou zakončeny testy a úspěšní absolventi obdrží osvědčení. Projekty jsou určeny zájemcům o vzdělávání s trvalým bydlištěm mimo území Hlavního města Prahy. K oslovení zájemců o vzdělávání je plánována přiměřená informační a propagační kampaň, která vyvrcholí na podzim letošního roku.

První projekt „Školení a vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu“
obsahuje „Katalog vzdělávacích programů“, ze kterého bude již v rámci realizace vybírat dodavatel (ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a expertní skupinou na základě svých analýz) kolekci vzdělávacích programů pro realizaci, jejich nejvýhodnější a nejvíce efektivní kombinace. Na realizaci této části projektu, tj. na přípravu obsahu a metodiky školení – realizaci a logistiku školení – vyhotovení tiskových materiálů – převod programů do distanční formy – vytvoření e-knihovny cestovního ruchu – je vyčleněno 37 895 tis. korun včetně DPH. Předpokládá se minimálně 6 500 proškole­ných osob.

Plánovány jsou následující hlavní moduly projektu: Oborové (mají představovat 50 % z celkové kapacity vzdělávání) – kurz „Standard“ 24 hodin max. 20 osob, kurz „Mini“ 12 hodin max. 20 osob, jednodenní seminář 7 hodin max. 60 osob, konference 7 hodin, praktický trénink dovedností (workshop) 7 hodin max. 12 osob.

Informační technologie (15 % kapacit z celkové zakázky z důvodu realizace dalšího projektu specializovaného na informační technologie (IT) „Informace v cestovním ruchu“). Realizovány budou obdobné kurzy „Standard“ a „Mini“ s maximálním počtem 16 účastníků.

Jazykové vzdělávací programy s kurzem „Standard“ 40 hodin max. 14 osob, seminář 5 hodin max. 20 osob.

Katalog odborných témat vzdělávacích modulů může obsahovat např.: „Region a cestovní ruch“, „Obec, region, stát a služby v cestovním ruchu“, „Řešení krizových situací v cestovním ruchu“, „Marketing cestovní kanceláře a cestovní agentury z pohledu jejího zaměstnance“, „Informační a komunikační systémy“, „Prodej produktů v cestovním ruchu“, „Wellness“, " Město jako produkt cestovního ruchu". Z oblasti informačních technologií to jsou např. „Internet pro cestovní ruch“, „Náš produkt na webu“, „Maximální využití IT v cestovním ruchu“ . Jazykové kurzy budou obsahovat např. „Angličtinu pro cestovní ruch“ a další jazyky podle potřeb daného regionu. Výuka bude zaměřena pro středně pokročilé s důrazem na odbornou terminologii cestovního ruchu.

Druhý projekt „Odborná školení a vzdělávání pracovníků územní veřejné správy pro oblast cestovního ruchu“.
Cestovní ruch bezprostředně souvisí s veřejnou územní správou, neboť ta má podporovat jeho rozvoj na příslušných územních úrovních a může být partnerem podnikatelským subjektům při společném rozvoji podmínek pro cestovní ruch. Struktura obsahu vzdělávacích programů je do jisté míry obdobná jako v prvním projektu, avšak zaměřená na pracovníky územní veřejné správy, do jejichž kompetence cestovní ruch spadá. Rozpočet základní části projektu je ve výši 36 119 tis. korun včetně DPH, předpokládaný počet proškolených osob je 2 300.

Kompletní informace budou uvedeny ve výzvě na centrální adrese a v zadávací dokumentaci. Ta vymezuje předmět veřejné zakázky v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky a bude k dispozici u zadavatele.

V letošním roce předloží Ministerstvo pro místní rozvoj ČR návrhy těchto dalších systémových projektů, resp. grantového schématu:

Informace v cestovním ruchu Destinační management a vytváření produktů v cestovním ruchu Event marketing pro cestovní ruch Rekvalifikační programy pro služby v cestovním ruchu Školení a vzdělávání pro podnikatele v cestovním ruchu a začínající podnikatele včetně agroturistiky, podnikání v cestovním ruchu na územích chráněných přírodních hodnot nebo chráněných hodnot kulturního dědictví (grantové schéma)

Ing. Igor Hartmann
ředitel odboru rozvojových programů v cestovním ruchu
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR





Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001