Menu

První dochovaná písemná zmínka o Zduchovicích je z roku 1045. Další z roku 1277, kdy se stávají majetkem Přemysla Otakara II. V 17. století přecházejí do majetku Strahovského kláštera. Někdy v té době je tamní tvrz přestavěna na barokní zámek. Na zdejším dvoře zprvu hospodaří strahovští premonstráti, ale později jej pronajímají různým nájemcům. Po roce 1948 se zámek stává majetkem místního národního výboru. V současné době je součástí Resortu Zduchovice, jehož Jezdecké centrum patří mezi přední organizátory národních a mezinárodních jezdeckých závodů včetně mistrovství České republiky v kategorii pony, dětí a juniorů. Přímo ve Zduchovicích se nachází jedno z největších parkurových závodišť v Česku. V obci je pro veřejnost otevřeno dětské hřiště a hřiště na tenis, fotbálek a basket s umělým trávníkem.

Penzion a restaurace U Švarců nabízí devět útulně zařízených pokojů ve venkovském stylu: tři dvoulůžkové, čtyři třílůžkové a dva čtyřlůžkové. Je vhodný pro menší svatby. Jeho sál má kapacitu až 70 míst k sezení pro slavnostní oběd. Pro novomanžele je připraven romanticky zařízený svatební pokoj s postelí s nebesy. Pro větší svatby lze využít ubytování v blízkém penzionu Jezerná v docházkové vzdálenosti.

Penzion a restaurace U Švarců, Zduchovice

28. 02. 2019

S Alešem Krulichem si povídáme o jeho rustikálním penzionu a restauraci U Švarců v obci Zduchovice, uprostřed magického trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří zámeček Zduchovice, zřícenina královského hradu Kamýk a vrch Jezerná se zbytky keltského oppida a torzem barokní kaple.
Aleši, v roce 2014 jsi zrekonstruoval hospodu z poloviny devatenáctého století.
Původně to byl krám s hospodou. Vlastnila ho rodina statkáře, jehož dva synové tento majetek zdědili – jeden statek, druhý obchod s hospodou. Zduchovice mají zhruba dvě stě obyvatel. Je to nádherný kraj, jemuž vévodí barokní zámek. Nacházejí se v turisticky atraktivní oblasti Povltaví, mezi přehradami Slapy a Orlík, na pomezí Sedlčanska a Příbramska. Jsou součástí turistické oblasti Toulava. Řeka Vltava, nádherné lesy a louky vybízejí k výletům, pěší turistice a cyklistice, k relaxaci a aktivnímu odpočinku od stresu a shonu. Na své si tu přijdou i rybáři a milovníci zvířat.

Loni v létě se ve Zduchovicích natáčel film Léto s gentlemanem.
Ano, v roce 2018 se tu točil film s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli. Náš penzion si však oblíbili nejen filmaři, ale především svatebčané. Skýtá vesnickou atmosféru a romantické ubytování. Na pokojích je starožitný nábytek. Je tam veliký sál, stodola, krásná letní terasa. Svatby se odehrávají nejen U Švarců, ale i na zduchovickém zámku.

Proč ses ty, excelentní kuchař s mezinárodní praxí, rozhodl restaurovat nábytek?
Kuchařina je krásná práce, která mě vždycky bavila a dodnes baví. Když ale jídlo uvaříš, za dvě tři hodiny z tvé práci nic nezůstane. Další den je to to samé a tak to pokračuje stále dokola. Ale nábytek, ten když zrestauruješ a vrátíš mu život, po řadu let vypovídá, co jsi dokázal, a to mě hrozně baví.

Kousek od Zduchovic teče Vltava jedním z nejkrásnějších a nejfotografova­nějších míst Česka. Blízko je zřícenina hradu Kamýk a ke koupání láká i opuštěný lom.
Ten je dvanáct metrů hluboký. Byl otevřen v roce 1930. Těžila se v něm žula na dlažební kostky i pro pražské Staroměstské náměstí. Je to blízko Vltavy a já od mládí jezdím na Slapy. Nádherná krajina s úžasnou přírodou. Co se týče fotogenického meandru Vltavy, vyhlídka na něj patří k hojně navštěvovaným místem ve Zduchovicích. A ještě navštěvovanější je Jezdecké centrum Resortu Zduchovice.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 03/2019
03/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new