Menu

Olomoucký kraj

27. 04. 2010

Rozmanitostí dokáže uspokojit
i nejnáročnější návštěvníky. Milovníky hor, pěší, vodní a cykloturistiky, historických i přírodních památek, outdoorových aktivit. Z hlediska národopisného je velmi svéráznou oblastí Haná. Z hlediska aktivního odpočinku zejména Jeseníky, Rychlebské hory a Drahanská vrchovina. Centrem regionu je Olomouc s významnou památkou UNESCO – Sloupem Nejsvětější Trojice. Pro milovníky historie jsou otevřeny brány hradů, zámků, zřícenin a muzeí. Sportovcům se nabízí bohatá síť cyklotras a množství sjezdovek. Odpočinout si lze v sedmi lázeňských centrech. Na jihovýchodě Teplicemi nad Bečvou počínaje, Jeseníkem na severu konče. Olomoucký kraj je totiž druhým největším lázeňským krajem České republiky.

Na Střední Moravě
se rozkládá půvabný kraj Haná, nazývaný tak již od 16. století, který se vyznačuje bohatými folklorními tradicemi. Navštivte Hanácké slavnosti v Náměšti na Hané, Prostějově a Tovačově či Jízdu králů v Doloplazech a Kojetíně. O životě Hanáků se můžete dozvědět v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Bohatou historii regionu dokládá množství hradů a zámků. Cenné exponáty najdete např. v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Milovníci aut si asi nenechají ujít olomouckou Veteran Arenu. Celá Střední Morava je protkána hustou sítí cyklotras, které vás zavedou do malebných měst a vesniček. Vodní radovánky skýtají aquaparky i přírodní koupaliště. Po celý rok se tu koná nespočet zajímavých akcí.

Ecce Homo 5. – 6. června 2010
Mistrovství Evropy v závodech do vrchu se potřicáté koná ve Šternberku. Velkou tradici mají i květinové výstavy Flora v Olomouci.

Jeseníky
jsou díky kvalitním sjezdovkám a běžkařským trasám nejen rájem lyžařů, ale zejména turistickým regionem, pro který je typická čistá příroda s hlubokými lesy. Romantiku hor podtrhují mechová jezírka, vysoká skaliska, mohutné vodopády a louky. Jeseníky jsou s turistikou spojovány již od 19. století, kdy zde působily různé turistické spolky, které nechávaly stavět chaty a rozhledny. Kromě krásné krajiny tu můžeme obdivovat také historické hodnoty. Na zámku ve Velkých Losinách se seznámíte s historií čarodějnických procesů, o kousek dál se v Ruční papírně dozvíte, jak se vyráběl papír. Technickým unikátem je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Příznivé klima Priessnitzových léčebných lázní či termální voda ve Velkých Losinách poskytnou regeneraci vašemu tělu. Ve Zlatých Horách si můžete vyzkoušet rýžování zlata. Své dovednosti tu letos předvedou zlatokopové z celého světa na MS v rýžování zlata, které se zde koná 16. – 22. srpna 2010.


Olomouc Region Card

Navštivte hrady a zámky, muzea, jeskyně, technické památky, aquaparky a další lákavé atraktivity na Střední Moravě a v Jeseníkách. Při těchto cestách máte příležitost využít výhod slevové karty Olomouc Region Card. Letos s ní můžete na dvě stě míst buď zcela zdarma, nebo s výraznou slevou. Kartu lze koupit v informačních centrech Olomouckého kraje a u vybraných prodejců. Po dobu její platnosti máte MHD v Olomouci zdarma. Lze si pořídit kartu pro dospělého na 48 hodin za 180 Kč nebo pětidenní za 360 Kč. Dětské karty jsou za polovic. Přehled subjektů, které na ně poskytují vstupy, najdete v informační brožuře prodávané s kartou nebo na internetu.

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new