Menu

O veletržní turistice s Jiřím Kulišem

23. 01. 2011

Ing. Jiří Kuliš

Brněnské veletrhy cestovního ruchu mají jak odbornou část, tj. obchodní schůzky s tuzemskými i zahraničními partnery, konference a diskuze na aktuální témata v oblasti cestovního ruchu, tak i atraktivní víkendovou show pro širokou veřejnost. Cílem letošního nově koncipovaného programu, na jehož přípravě se podílela řada partnerů, v čele s agenturou CzechTourism, Asociací krajů ČR, Asociací hotelů a restaurací ČR, Asociací cestovních kanceláří ČR, Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a dalšími, je oslovit především rodiny s dětmi a mladší věkové kategorie.

S generálním ředitelem akciové společnosti Veletrhy Brno, a.s. Ing. Jiřím Kulišem se potkáváme na brněnském výstavišti 13. ledna 2011 v zahajovací den 21. mezinárodního veletrhu průmyslu cestovního ruchu GO a 20. mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech REGIONTOUR. Nicméně rozhovor jsem začal tím, že jsme se před tím potkali 9. prosince 2010 na Předvánočním setkání Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
Vaše společnost je kromě Města Brna z velké části vlastněna německými akcionáři.
A to je také důvodem, proč jsme se na AHK Česko-německé obchodní a průmyslové komoře potkali. Veletrhy Brno jsou česko-německá firma,  jsem v představenstvu DTIHK a Německo- česká obchodní a průmyslová komora v Praze zastupuje i naše zájmy vůči Německu.

Proč své zájmy vůči Německu hájíte prostřednictvím lidí, kteří sedí v Praze?
Nejen proto, že v současném globálním komunikačně propojeném světě je jedno, jestli budou v Drážďanech, v Mnichově, na Aljašce nebo v Praze, ale i proto, že lidé z německé obchodní komory v Praze dovedou nejlépe vysvětlit německým firmám, proč na našich veletrzích vystavovat. Také proto dosahují velmi dobrých výsledků.

Zahájení veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour 2011 se zúčastnila řada osobností.
Je tu místopředseda Senátu pan Zdeněk Škromach, pan ministr Kamil Jankovský, hejtmani, slovenský státní tajemník pan Arpád Erssi, který vede delegaci slovenské vlády a slovenských županů, a zástupci diplomatického sboru. V roli hostitele, spolu s námi, je tu na území svého kraje vítali hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR pan Michal Hašek a brněnský primátor pan Roman Onderka. Druhý den veletrhu navštíví výstaviště pan arcibiskup Duka, který se chce setkat s hejtmany a zástupci cestovního ruchu na téma rozvoje a podpory „církevní“ turistiky. Veletrhy GO a Regiontour jsou unikátní v tom, že reprezentují jedinou komplexní nabídku průmyslu cestovního ruchu v České republice. Naše pořadatelská firma Veletrhy Brno si velice váží úzké součinnosti s Asociací krajů ČR při koncipování Regiontouru i osobního přínosu krajských hejtmanů. Je to setkání skutečně česko-slovenské jako u většiny našich akcí. Platforma, na níž se setkávají slovenští veřejní činitelé a podnikatelské subjekty s českými. GO a Regiontour jsou ale svou nabídkou velice zajímavé i pro širokou veřejnost.

Jste člověkem s dlouholetou praxí v zahraničním obchodu. Jakou roli pro českou ekonomiku sehrává cestovní ruch?
V této souvislosti nezřídka připomínám, že se mluví o cestovním ruchu, potom o kongresové turistice, avšak zřídkakdy o veletržní turistice. A přitom je to všechno jeden obor průmyslu cestovního ruchu – MICE – Meetings, Incentives, Congresses & Exhibitions Industry. Pokud by v Brně nebyly Veletrhy Brno a nepořádali jsme tu mezinárodní veletrhy, určitě by nesvítila okénka mnoha hotelů. Ilustruje to i fakt, že kompletní brněnskou ubytovací kapacitu dokážou vyprodat pouze dvě akce, přičemž jednou z nich je náš Mezinárodní strojírenský veletrh. A v tomto směru se úspěšně činí i řada dalších námi pořádaných veletrhů. V USA je pořádání kongresů a veletrhů jako „Convention Industry“, tedy MICE – Meetings, Incentives, Congresses & Exhibitions dokonce větším a ekonomicky významnějším hospodářským odvětvím než farmaceutický průmysl.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba