Menu

O úředním šimlu v pražské ZOO

26. 03. 2006

Na únorový Klubový den
zvala Asociace cestovních kanceláří ČR své členy symbolicky do pražské Zoologické zahrady, aby se zde ve vzdělávacím středisku připravili na chystané útoky ze strany inspektorů práce. Ti už nejspíš brzy s novým vedením, školením a elánem vyrazí prokazovat svůj raison d'etre, vybaveni pravomocemi Zákona č. 251/2005 Sb., který jim umožňuje udělovat několikamilionové pokuty. Ty jsou na celém tom zákoně hlavní novinkou. Jinak jde o kombinaci zákoníku práce a nejrůznějších vyhlášek o bezpečnosti práce. Teprve teď ale půjde opravdu do tuhého. A proto trocha „doškolování“ nikomu neuškodí a méně orientované může ochránit před velkými nepříjemnostmi. Jde totiž o předpisy, které se týkají i těch nejmenších firem, a to i kdyby zaměstnávaly jen jednu osobu, ba dokonce v některých aspektech i když majitel zaměstná jen sám sebe. A tak Dr. Neumann z přidružené členské organizace Neumann institut spolu s Mgr. Ševčíkem z Institutu výchovy a bezpečnosti práce, který pro změnu ty inspektory práce školí, vysvětlovali, na čem všem se úřední šiml vyřádí. Je toho kupa. Počínaje výměry, řády a jinými lejstry, které, jakmile někoho přijímáte do pracovního poměru, musí být v pořádku, přes náležitosti při používání motorových vozidel pro firmu, a to nejen firemních, ale i soukromých, po otázky vztahů zaměstnavatele a zaměstnanců.

Otázky bezpečnosti práce
Jsou pak samostatnou kapitolou. Na první pohled by se zdálo, že v cestovní kanceláři je toto téma okrajové. Jenže chyba lávky! Nejenže bezpečnost práce zahrnuje každý koberec, o který můžete zakopnout, natož elektrickou zásuvku, konev, neřku-li vařič. Ale uplatňuje předpisy i pro práci se zobrazovacími prostředky. A to jsou, vážení, i počítače, které dnes už prakticky v žádné cestovní kanceláři nechybí. Klubové dny ACK ČR však nejsou školení, ale přátelská setkání s odborným programem, který smí vyčerpat téma, ne však posluchače. Oboje najednou nebylo v tomto případě možné. A tak byli přednášející požádáni, aby pro členy ACK ČR vypracovali vzorové dokumenty, které by majitelům a manažerům cestovních kanceláří (a vlastně jakýchkoliv firem se stejným okruhem činností) umožnily proklestit se houštinou zákonných požadavků „bez ztráty kytičky“. Ke cti pana Dr.Neumanna budiž řečeno, že to ochotně slíbil, přestože takové služby jeho institut normálně zajišťuje jako svoji komerční činnost, takže se touto ochotou přátelsky se rozdělit o know how připravil o pár desítek potenciálních klientů.

Zkrátka nepřišla ani opravdová zvířátka
Sympatický ředitel ZOO PhDr. Fejk nastínil možnosti využít návštěvy ZOO pro skupiny i s dalším programem. Prozradil, že chystají sdružené vstupenky platné pro ZOO, botanickou zahradu včetně Faty Morgany a návštěvu Trojského zámku, což je jistě zajímavý marketingový akt, který si zaslouží pozornost cestovních kanceláří a agentur. Účastníci Klubového dne se přesvědčili, že školicí středisko vyhovuje všem nárokům na jednací prostor a spolupracující cateringová společnost Arena Catering, která provozuje přilehlou restauraci ALTAN, prokázala, že umí.
Eva Mráčková

www.ackcr.cz
www.arenacatering.cz
www.zoopraha.cz
www.neumanninst.com
www.ivbp.cz 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo