Menu

Nová a nová poprvé

01. 12. 2014

Čína, jedna z nejstarších civilizací, je historicky nazývána Zemí středu světa. Pozvání Československého ústavu zahraničního na přátelskou besedu přijala její velvyslankyně v Česku Její Excelence paní MA Keqing. Beseda se uskutečnila 16. října 2014 v sídle Ústavu ve Vrtbovském paláci v Praze v Karmelitské ulici. V úvodu Její Excelence řekla:
V naší zemi v průběhu pětašedesáti let existence nové Číny neustále probíhají změny, které lze označit za zásadní. Během nich Čína nejen že vyřešila otázku základního zabezpečení obyvatelstva, ale stala se druhou největší ekonomikou světa. Nejen že ukončila válku s chudobou, ale našla vlastní vhodnou cestu rozvoje – cestu sociálního státu s čínskými rysy. Čína se aktivně zapojila do mezinárodního systému a podstatně přispěla k světovému míru a prosperitě. Každý den světu ukazuje čínskou rychlost. Tvoří jednu kapitolu historie za druhou. Nová a nová poprvé. Celková suma dovozu a vývozu Číny v minulém roce dosáhla 4,16 bilionu dolarů, což je nejvyšší objem obchodu na světě. V nejnovějším žebříčku pěti set nejsilnějších společností světa sestaveném časopisem Fortune se objevila stovka čínských firem. Čínská soukromá firma Alibaba nedávno uvolnila primární emisi svých akcií. Ta se setkala s mimořádným zájmem investorů a svou hodnotou vytvořila světový rekord. Každý rok je přijato přes sto šedesát milionů čínských patentových přihlášek. V Číně každým rokem přibývá sedm milionů absolventů vysokých škol. Čínské vysokorychlostní železnice přesahují dvanáct tisíc kilometrů, což je přibližně polovina délky tratí všech vysokorychlostních železnic světa. Loni z Číny vycestovalo téměř sto milionů turistů a útraty čínských turistů v zahraničí dosáhly 102 miliard dolarů. Pro budoucnost jsme stanovili tzv. cíle století, abychom zajistili všestranné prohlubování reforem, rozšiřování otevřenosti vůči světu, změnu způsobu růstu, úpravu ekonomických struktur, optimalizaci správy společnosti, zvyšování kvality života a ochranu životního prostředí. Budoucnost obyvatel Číny je totiž úzce propojena s nadějemi na mír a s rozvojem všech národů světa.
Česko je zemí, ke které má Čína zvláště blízký vztah. Nikdy nezapomeneme, že šestý den po založení Čínské lidové republiky bylo Československo čtvrtým státem, který s námi navázal diplomatické vztahy. Poskytlo drahocennou pomoc. Vyslalo k nám odborníky. O tom svědčí i kamenný reliéf na Farmě česko-čínského přátelství ve městě Cchang-čou v provincii Che-pej. Od sedmdesátých let minulého století projížděly přes třicet let ulicemi Pekingu autobusy značky Škoda a dnešní mladá generace má krásné vzpomínky na animované filmy s roztomilým Krtečkem. Letos v dubnu čínsko-české vztahy obnovily svoji vitalitu. Česko navštívil vicepremiér Číny Čang Kao-li, který se tu zúčastnil setkání regionálních představitelů Číny a zemí střední a východní Evropy. Zároveň se k obsažným rozhovorům sešel s prezidentem Zemanem a premiérem Sobotkou. Tato návštěva přinesla množství nových podnětů.
Před třemi lety se ve Varšavě setkali vedoucí představitelé Číny a šestnácti zemí střední a východní Evropy a zahájili tzv. „spolupráci 16+1“. Tato platforma získala ve všech sedmnácti zemích dobrou odezvu. Spolupráce se rozvíjí každým dnem. Za podpory čínského kapitálu dosahuje významných pokroků u velkých projektů, jako je výstavba elektráren, dálnic atd. Ekonomiky Číny a zemí střední a východní Evropy jsou vysoce komplementární. Čína má zájem zaměřit se, společně se šestnácti zeměmi střední a východní Evropy, na podporu budování vzájemného propojení Asie s Evropou a spojit tuto činnost s dalšími významnými iniciativami, jako je např. vytvoření ekonomického pásu podél Hedvábné stezky.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt