Menu

Neobyčejné OBI

15. 05. 2001

Mateřská centrála OBI je v Německu v městě Gerneskürchen. Hlavní aktivity prodejního řetězce OBI, který již 32 let nabízí své služby (od roku 1970), se odvíjejí v Německu. Své pobočky a sítě má v Itálii, Rakousku, Maďarsku, Polsku, ve Švýcarsku, v České republice a ve Slovinsku, v Číně a pravděpodobně bude expandovat do pobaltských republik a do Ruska.

10. května se v Praze Roztylech za přítomnosti předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky prof. Václava Klause otevíral další z řetězce OBImarketů. V interview zveřejněném v říjnovém Všudybylu v roce 1999 generální ředitel společnosti OBI Systémová centrála v České republice Ing. Aleš Tulpa mj. uvedl: „Společnost OBI si pro služby business travel vybrala jako strategického partnera v České republice právě Čedok. Jsme přesvědčeni o tom, že úroveň, kvalita a servis Čedoku jsou na světové úrovni. Celý obchod je o vztazích. Nutno přiznat, že naše vzájemné vztahy vznikly ze sympatií vedoucích pracovníků. Jak Čedoku – jeho majoritního vlastníka firmy Unimex Group, tak managementu naší centrály v Německu. OBI v Německu vyrostlo na tzv. franchisingu. Když jsme nastoupili do České republiky, pánové z Unimexu Dr. Šimáně a Ing. Šmejkal byli jedni z prvních, kteří se o franchising zajímali. Po téměř ročním jednání jsme pak s Unimex Group podepsali první franchisingovou smlouvu na postavení a provozování OBI v Českých Budějovicích.“
Jednatele společnosti Unimex Group Dr. Jiřího Šimáně jsem proto při příležitosti otevření jejich čtvrtého franchisingového hypermarketu OBI požádal o vyjádření.
Jedná se pro nás o strategickou investici. Před zhruba 5 lety jsme se rozhodli ještě více diverzifikovat činnost firmy a toto je pokračování. Jsme rádi, že se nám to podařilo. Počítáme s tím, že v letošním roce zahájíme výstavbu dalších dvou, takže do zhruba poloviny příštího roku budeme vlastnit a provozovat šest OBI hypermarketů.

Vaše společnost je majoritním vlastníkem akciové společnosti Čedok. Mají vaše podnikatelské aktivity v cestovním ruchu něco společného s hypermarkety pro kutily?
Ne, nemají.

Na obdobné téma jsem o vyjádření požádal i druhého jednatele společnosti Ing. Jaromíra Šmejkala. Před chvílí jsem společně s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prof. Václavem Klausem absolvoval prohlídku nového OBImarketu. Tak nějak mi utkvělo, že se pan předseda pozastavil nad tím, že zde nabízíte i záclony a závěsy.
Závěsy a obdobný sortiment zboží vyjadřují posun v konceptu OBI. OBI původně tak, jak jeho zakladatel pan Maus systém vybudoval, bylo založeno na prodeji stavebnin. V průběhu vývoje, jak konkurence zdokonalovala svůj systém, zdokonalovalo jej i OBI. Dnes je naprosto zřejmý posun v tom, co OBI nabízí směrem k zpříjemnění si bydlení – od šicího centra, obrazů a jejich rámování a mnoha maličkostí, které bydlení dělají příjemným. Více jak polovina zákazníků OBI jsou totiž ženy.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo