Menu

• Harmony Club Hotel Špindlerův Mlýn byl otevřen těsně před silvestrem roku 1992 • desátý rok existence oslaví rekonstrukcí • podzemní kryt vytváří stejný objemový prostor jako samotný hotel • bazén, tenisové kurty, squash, kulečník, sauny • nejsem přesvědčena, že bychom měli vítat kategorizaci ve formě nalinkovaných norem • mé místo mezi hoteliéry je stabilní • letní bobová dráha přivádí spoustu klientů • kongresový sál hotelu Harmony nemá, co do velikosti, v Krkonoších obdoby • hosté chtějí relaxaci a odpočinek, který není pouze dřinou •

Nejbezpečnější v Krkonoších

30. 10. 2001

Mezi turisticky nejvíce frekventovaná centra České republiky bezesporu patří Krkonoše, přestože, ač Jihočech, preferuji Králický masiv, kde pramení řeka Morava. To, co se mi doposud v životě nepodařilo z pověstné triády, je postavit dům. Stromů, a obzvláště v okolí Králického Sněžníku, jsem již vysázel desetitisíce. Ale i kosodřevina je vlastně také takový strom. Těch jsem zase pár desítek vysadil ve vrcholových partiích Krkonoš. Deváté vydání Všudybylu ale není o tom, kde pramení jaká významná evropská řeka či o sázení stromů. Je o cestovním ruchu a hotelnictví. Jednu z báječných zimních dovolených jsme kdysi s mým tehdy tříletým synem Martinem prožili v Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně, jehož ředitelku Ing. Šárku Hákovou jsem si dovolil požádat o rozhovor.
Tak na úvod musím, pane vydavateli, vyjádřit hrubý nesouhlas, co se týče toho vašeho Sněžníku. Pro mne, jako pro ředitelku hotelu Harmony, v němž už pracuji skoro deset let, i jako pro člověka, který se tu narodil a prožil celý život, jsou Krkonoše naprostou jedničkou. Nejenom proto, že jsou nejvyššími horami České republiky. Že jsou podle mého názoru nejkrásnější. Že se postupně vyprofilovaly v docela zajímavé místo koncentrace incomingového cestovního ruchu. V neposlední řadě také proto, že se místa, kde byl Harmony Club Hotel Špindlerův Mlýn postaven (zřejmě náhodně), týká prastará Sibylina věštba. Hovoří o tom, že až se svět bude zmítat v podivné spleti různých provazců a bude spět ke svému konci, tak tou jakoby Noemovou archou – kde se spasí nepatrná hrstka lidí – bude místo na pravém břehu řeky Labe nedaleko jeho pramene. Pevně věřím, že je to tady, kde nyní stojí hotel Harmony, a nejen proto, že zde byl více než před deseti lety vybudován protiatomový kryt, který v podzemí vytváří stejně velký objemový prostor jako nadzemní část hotelu. V této době, která velmi frekventovaně užívá pojem „boj proti terorismu na celosvětové frontě“, a která vyvolává určité obavy až strach, se tady s obrovským bunkrem cítíme bezpečně. Věřím, že i naši klienti, protože (minimálně) v Krkonoších jsme nejbezpečnějším hotelem.

Anketním tématem devátého vydání letošního Všudybylu je jednotná klasifikace hotelů. Nejen pro nádherné okolí, bezpečí, příznivé sněhové podmínky na sjezdové lyžování apod. si váš hotel zaslouží své čtyři hvězdy.
Co se týká kategorizace, Harmony je hotelem, který nese čtyři hvězdy od svého otevření. Kromě dílčích rekonstrukcí, provedených v roce 1996 na jednom patře pokojů, a kromě vstupních investic, které byly provedeny v roce 1992 až 1993, kdy se budoval celý systém wellness a dalších středisek mimo ubytování a stravování – bazén, tenisové kurty, squash, kulečník, sauny apod., jsme žádnou větší modernizaci nerealizovali. Logicky tedy po deseti letech provozu zjišťujeme, že je třeba tak činit. V této době již nemáme z našich čtyř hvězd nejlepší pocit. Z hlediska technologií a zvýšení úrovně ubytování to chce masivnější finanční investici. Rozhodli jsme se desátý rok existence hotelu oslavit mj. tím, že na jaře příštího roku provedeme velkou rekonstrukci zejména ubytovací části. Všechny pokoje bychom chtěli uvést do standardu odpovídajícímu moderním čtyřem hvězdičkám. Hotel bude uzavřen zhruba po dobu dvou měsíců. Těšíme se, že až na sklonku jara roku 2002 hotel znovu otevřeme, naši hosté ocení kvalitativní rozdíl v úrovni. Nejsem však přesvědčena, že bychom my hoteliéři měli vítat kategorizaci ve formě nalinkovaných norem, které by nám určovaly, co to je jedna až pět hvězd. Věřím, že v procesu vytváření norem, které se týkají hotelnictví, bude významnou roli hrát stanovisko Národní federace hotelů a restaurací České republiky. Vzhledem ke složení současného vedení federace jsem přesvědčena, že zájmy nás, jednotlivých hotelů, zastoupí tak, že nedojde k něčemu, co by šlo příkře proti nám.

Být mladá a úspěšná, to se prý neodpouští. Jak vás bere vaše okolí, kolegové hoteliéři?
Děkuji za kompliment. Moc mne potěšil. Ale teď mám spíš radost z toho, že jsem novopečenou maminkou, což mi vyplňuje celý mimopracovní život. Ve funkci ředitelky tohoto hotelu působím již několik roků. S kolegy v Krkonoších se velmi často scházíme, abychom se radili. Zejména s řediteli hotelů, které jsou v tomto regionu velikostí srovnatelné. Po celé jedno funkční období jsem také pracovala v předsednictvu Národní federace hotelů a restaurací. S lidmi, jako jsou její současný prezident pan Filip, generální sekretář pan Štětina apod., mám dobré osobní vztahy. Myslím si, že mé místo mezi hoteliéry je stabilní a těší mne, že jsme spolu schopni velmi otevřeně hovořit.

Kvalitní kuchyně a solidní ubytování jsou ve čtyřhvězdičkovém hotelu samozřejmostí. Příznivé sněhové podmínky Krkonoš pro zimní sporty, oproti jiným daleko vyšším evropských horám, to je štěstí. Ale jsou jedinečnosti, které přispívají k rozhodování klientů, budou-li u vás či někde jinde realizovat svůj kongres, či stráví-li kde dovolenou. A nemusí to být zrovna protiatomový bunkr. Vašimi hotelovými pozemky prochází letní bobová dráha.
Jsme velmi rádi, že „bobovka“, jak se jí tady ve Špindlu říká, existuje. Jsme vděčni přátelům ze Špindlerova Mlýna, kteří projekt realizovali. Víte, pro nás je to otázka dvou aspektů. První je již vámi zmíněný fakt, že její část vede přes naše pozemky. Druhým aspektem je, že se spousta návštěvníků letní bobové dráhy domnívá, že patří k hotelu Harmony. Ale není tomu tak. Provozuje ji jiná společnost vlastněná jinými lidmi. Máme však radost, že přivádí spoustu klientů, kteří se v našem hotelu zastaví na kávu, případně, aby si zasportovali či aby relaxovali v hotelových střediscích.

V poslední době, a je to možné vyčíst i v pasážích věnovaných hotelnictví v předchozích vydáních Všudybylu, je hoteliéry akcelerován aspekt kongresové turistiky. Hotel Harmony má kongresové zázemí od samého otevření.
Dispozice našeho hotelu k této formě turismu jsou klíčové. Jak zde ve Špindlu říkáme, není umění naplnit hotel v období vrcholné sezóny, ale v mimosezónách. Kongresové kapacity jsou k nezaplacení. Náš kongresový sál nemá, co do velikosti, v Krkonoších obdoby. Při stolovém uspořádání se do něj vejde cca 200 lidí, při divadelním uspořádání je jeho kapacita 350 míst. V další velké prostoře, v hotelovém kinosále, kde je 212 míst, se např. každoročně koná kongres České společnosti pro aterosklerózu, která kromě jiného využívá tenisovou halu jako výstavní plochu pro stánky farmaceutických firem. Obě tenisové haly jdou využít tímto způsobem a jsme tak schopni zajistit celkem 1200 m2 výstavních ploch. Kongresová kapacita sice dalece překračuje počet hotelových pokojů, ale ve spolupráci s okolními hotely jsme zatím vždy dokázali ubytovat všechny účastníky u nás pořádaných velkých kongresů. Za přemnohé bych zmínila mezinárodní sympozium českých psychiatrů. Právě kongresová orientace hotelu nás v posledních letech donutila zvětšit počet a kapacitu salonků. Dnes jich máme pět. Jsou to investice, které se nám bohatě vracejí.

Jaká jsou přání ředitelky Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně?
Již jsem se zmínila, že v roce 2002 přistoupíme k zásadní modernizaci ubytovací části hotelu. Mým přáním je navázat na ni změnou celkové koncepce odpočinkových aktivit. Sleduji trend vývoje požadavků hotelových hostů, který již dnes není pouze o tom, věnovat se dynamickým sportům jako jsou tenis nebo squash. Čím dál tím více požadují wellness. Chtějí relaxaci a odpočinek, který je zároveň zábavou, který není pouze dřinou. V tomto směru v této době zatím filozoficky zvažujeme, jakým způsobem do budoucna postupně měnit koncepci toho, co hotel poskytuje kromě ubytování. Mám na mysli postupnou přestavbu wellness centra z hlediska podvodních masáží a dalších moderních zařízení, která umožňují odpočinek s léčebným akcentem.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new