Menu

Obecní dům v Praze
vznikl (1912) jako projev hrdosti a snah o národní sebeurčení i technické vyspělosti své doby. Patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze. Monumentální reprezentativní palác se nachází v centru města na příznačné adrese – náměstí Republiky, té, které dal jméno Československá. 6. ledna 1918 byla totiž v Obecním domě přijata tzv. Tříkrálová deklarace požadující vytvoření samostatného československého státu. V dubnu téhož roku pak byla ve Smetanově síni složena Národní přísaha a v červnu 1918 se v Grégrově sále ustavil Národní výbor československý – zárodek budoucího parlamentu a vlády. Z balkonu před Primátorským sálem byla 28. října 1918 vyhlášena Republika československá a zároveň vydán první zákon nového státu. Od 28. října do 13. listopadu 1918 zde zasedal Národní výbor jako první parlament a vláda státu.
Na výzdobě desítek různorodých reprezentačních sálů a salonků Obecního domu se podíleli nejvýznamnější umělci té doby. K nejpůsobivějším interiérům patří unikátní kruhový Primátorský sál, kde je ucelené dílo Alfonse Muchy, a impozantní koncertní sál s kapacitou 1200 míst – Smetanova síň. Ročně se v prostorách Obecního domu uskuteční řada prestižních MICE akcí. Kongresových, prezentačních, kulturních, společenských i obchodních, neboť jeho veřejné prostory slouží i ke krátkodobým pronájmům. Některé z kancelářských prostor a vysoce reprezentativní gastronomická střediska – Kavárna Obecního domu, Americký bar, Francouzská a Plzeňská restaurace Obecního domu – pak k pronájmům dlouhodobým.

Služby:

Pronájmy sálů, tel.: 222 002 129.

Kulturní a informační středisko Obecního domu je otevřeno denně od 10 do 19 hodin a zajišťuje prodej vstupenek na výstavy, koncerty, společenské akce v Obecní domě, prodej uměleckých publikací, originálů, replik (secese, art deco, kubismus), rezervace prohlídek reprezentačních prostor s průvodcem.

Obecní dům, nám. Republiky 5, 111 21 Praha 1, tel.: 222 002 101, fax: 222 002 100, e-mail: info@obecni-dum.cz, www.obecnidum.cz.

Na své hlavní město jsme hodně pyšní

21. 03. 2008

Se členem představenstva a generálním ředitelem akciové společnosti Obecní dům, a.s. Mgr. Tomášem Vackem se potkáváme 19. února. Pane předsedo, jsme téměř sousedi ze Strašnic, ze staré Skalky. Uhříněveská ulice, kde dodnes bydlí můj táta, a s ní paralelní Královická, jsou jen pár desítek metrů od sebe. Sice jsem kdysi pracoval v instituci zřizované Prahou 10, v obvodním kulturním domě, jako metodik hudebních oborů a šéf Folk & Country scény Zahradního Města, avšak velmi záhy jsem ji opustil, abych to pak vzal zpátky do Prahy přes Litvínov. Vy jste Praze 10 zůstal věrný poněkud déle. Ostatně, do Litvínova jsem přišel v době, kdy tam stejné firemní barvy jako já začal hájit fenomenální hokejista a váš současný slávistický trenér Vladimír Růžička.
Praze 10 jsem věrný dodnes. Rovněž dodnes fandím hokejové Slavii, byť už své extraligové zápasy nehraje v Edenu. K ředitelování této secesní perly, Obecního domu v Praze, jsem se dostal téměř na den přesně před rokem. Tehdy jsem převzal napůl rozpracovanou transformaci příspěvkové organizace Obecní dům na akciovou společnost. Byla to pro mne velká výzva, neboť jsem do té doby působil jako vedoucí odboru obecního majetku právě na Praze 10. Odtamtud jsem si sice přinesl zkušenosti se spravováním a vedením velkých celků a objektů druhého největšího pražského obvodu, nicméně Obecní dům je naprosto výjimečnou institucí a objektem. Jak po technické stránce, tak po stránce historické. Díky vynikajícímu týmu Obecního domu jsme nasadili laťku opravdu vysoko. Podařilo se nám dokázat, že i takto výjimečný historický objekt lze spravovat ekonomicky, šetřit peníze daňových poplatníků a ze zisku naší akciové společnosti přispívat do rozpočtu krajského samosprávního celku Hlavního města Prahy.

V Obecním domě se koná řada nejprestižnějších událostí. Ta pro Česko dějinně nejvýznamnější byla vyhlášení Republiky československé. Dodnes u vás sídlí Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK a odehrávají se zde akce Pražského jara. A i já si zde zazpíval se sborem a několikrát zahrál v orchestru Vojenské hudební školy Víta Nejedlého. Naposledy v roce 1975 při absolventském koncertu.
Obecní dům se pyšní nádhernou Smetanovou síní, v níž zaznívají nejlepší koncerty konané v České republice. Za loňský rok, už za fungování nové koncepce společnosti, to např. bylo vystoupení mexického tenoristy Rolando Villazóna. Smetanova síň je převážně určena k tomu, aby se zde konaly špičkové koncerty. Obecní dům ale slouží i k tomu, k čemu jej naši předkové postavili, k setkávání široké pražské veřejnosti. Dodnes sehrává významnou multifunkční kulturní a společenskou roli, protože kromě koncertů ve Smetanově síni, služeb vynikajících gastronomických zařízení a výstavní Hollarovy síně, kde se pořádají špičkové výstavy, je zde spousta dalších činností, které Obecní dům zastřešuje. Ať to jsou maloobchodní provozovny, velké cateringové akce, plesy, kongresy, galavečeře atd. Obecní dům jimi žije 365 dní v roce. Je nonstop v provozu. Nezavírá ani jediný den.

No a letos se určitě polepšíte. Na 366 dní v roce…
Pochopitelně, protože je přestupný rok. S radostí mohu konstatovat, že jsme využiti na sto procent. Naše prostory jsou pronajímány i rok dopředu. Proto s velikou pečlivostí zvažujeme pořádání každé další akce. Nedávno u nás skončila nesmírně úspěšná výstava Josefa Lady. Shlédlo ji víc než dvaašedesát tisíc návštěvníků, a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou v Obecním domě v celé jeho historii. Dnes začíná výstava fotografií pod názvem Rozmanitost planety Země – Svět časopisu GEO, která končí 31. března. Za dva týdny zde, ve Smetanově síni a přilehlých sálech, bude Reprezentační ples Obecního domu. V únoru tohoto roku jsme u nás měli české a slovenské finále fotomodelingové společnosti Elite Model Look, jehož se zúčastnili její majitelé z USA. A díky této realizaci se Praze podařilo porazit zbývající finalisty aspirující na celosvětové finále Elite Model Look – jihoafrické Kapské Město a francouzské Cannes. Česká republika tak díky nám v dubnu zažije zřejmě nejvyšší koncentraci krásy. Světového finále se zúčastní šedesát finalistek z jedenapadesáti zemí. A že je Elite Model Look vysoce prestižní modelingovou soutěží, ilustruje skutečnost, že odstartovala kariéru takových hvězd, jako jsou Linda Evangelista, Cindy Crawford či Gisele Bündchen. Z českých krásek díky této soutěži ve světě uspěly např. Petra Němcová, Denisa Dvořáková či Linda Vojtová, která bude tváří světového finále. Tři vítězky pražského celosvětového finále Elite Model Look získají exkluzivní kontrakty v hodnotě přes 5 milionů korun. Finále se bude konat 21. dubna za účasti sedmdesáti zahraničních televizních štábů. Živě je bude přenášet i Česká televize. Na to, že Praha dokázala tak úspěšně čelit nabídkám konkurenčních metropolí, jsme hodně pyšní.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001