Menu

Bele sme, sme a bodeme
a nespěché, deť ti nic neoteče

Mezi Kopečkem a Olomoucí

25. 02. 2001

Prvním místem, kam jsem nastoupil do zaměstnání byla roku 1975 Olomouc. Protože jsem v ní do té doby nebyl, nevěděl jsem kudy kam. Zeptal jsem se proto jednoho z chodců: „Prosím Vás, kde je tady Posádková hudbu Olomouc?“ Coby odpovědi se mi dostalo otázky: „Vagzál?“ Záhy jsem pochopil. Dodnes si Olomouc uchovala výrazné prvky vojenské pevnosti. Ovšemže ne kvůli tomu, jak se na ní podepsala dočasně umístěná sovětská vojska. Arcibiskupská Olomouc byla historicky (a to i ze strategického vo­jenského hlediska) významným městem. Ba co dím, párkrát byla významnější Vídně. To, když se sem přibyl ukrýt císařský dvůr, před tureckou hrozbou či jiným nebezpečím. Dodnes je pro mne Olomouc městem ideálních dimenzí. Dokázala si uchovat historický ráz metropole. Není ani příliš velká a už vůbec ne malá. Kousek nad ní se pak nachází významné poutní místo Svatý kopeček, kam jsem rád jezdil. Kde by mne tehdy napadlo, že se sem, na půli cesty mezi ně a centrum Olomouce, do Chválkovic, po čtvrt století vrátím, už ne jako muzikant, ale abych v objektu někdejší selské usedlosti získal materiál pro svůj vlastní časopis.
Paní Vladimíro Gengelová, jaká je historie objektu hotelu Hanácký dvůr?
Selský statek – nynější hotel Hanácký dvůr byl zřejmě postaven před více než sto padesáti lety, za doby panovníka Františka Josefa I. Doklad je vytesán v podloubí – rok 1854.Vlastníkem statku byl pan Josef Švestka. Usedlost sloužila jako každý selský statek, tak jako ostatní statky v té době na Hané. Byla zásobárnou potravin pro zdejší měšťany, církev a vojsko. Statek se nachází uprostřed náměstí, proti kostelu sv.Barbory. Kostel je renesanční postavený na místě původní kaple, vypálené roku 1646 švédským vojskem. Při opravě v žebru klenby byl nalezen kámen s letopočtem 1115. Poslední majitel statku pan Libor Švestka – syn – zemřel až po válce.Tím se statek po změně režimu velmi lehce dostal do rukou tehdejších moci pánů a začala jeho pozvolná devastace. JZD se zde chovalo jako všude, pouze ničilo.V poslední fázi družstva zde byla vývařovna pro zaměstnance a výroba zmrzliny. Mnozí občané Olomouce a okolí si ještě mohou vzpomenout na zelený dům nevalného vzhledu, dřevěné schůdky k okénku a příjemné paní prodavačky zmrzliny. Počátkem 90.let se zchátralý objekt podařilo vykoupit, včetně dvora i humen, a mohla být zahájena rekonstrukce. Pod přísným dohledem architektů a částečně i památkářů se stal malý zázrak. Z nepohledného stavení se do roka vyklubal velmi rázovitý hotýlek, jenž do dnešních dnů ve svých zdech uchovává genius loci hanáckého prostředí. Hostinské pokoje, krásná stylová restaurace, salonek i rozlehlý dvůr.V prostorách celého objektu včetně dvora bývají svatby, rodinné oslavy, promoce,firemní akce spojené třeba s opékáním selátek na rožni. Dvůr hotelu byl přestavěn jemnou rukou zahradního architekta a v létě láká ke klidnému posezení. Kuchyně je vesměs česká s jídelníčkem hanáckých specialit. Zbytky původního kamenného zdiva statku jsou viditelné na stodole ve dvoře hotýlku.

Zmínila jste genius loci selské Hané. Jací jsou Hanáci? Co já vím, pokud jsem zde sloužil, pak jsou to lidé rozvážní, klidní a velmi šetrní.
Nesou v sobě odkaz rozvahy se kterou se Hanáci rodí. Hanák, než začne cokoli dělat, velmi si zváží, co mu dílo přinese a zda se bude muset rozdělit. Vzhledem k poloze a úrodnosti kraje nebylo nutné nikdy nikam spěchat. Nepsané heslo Hanáka: „Bele sme, sme a bodeme a nespěché, deť ti nic neoteče.“

Co folklor?
Dodnes je folklór velmi rozšířen. Soubory Týnečáci z Velkého Týnce, Haná z Velké Bystřice nebo Hanačka z Litovle těší srdíčka mnoha lidem. Vždyť i tance jsou stejně rozvážné a kroj je stejně bohatý a krásný jako celá úrodná Haná. Hanácké slavnosti a Hanácký bál v Olomouci je nezvratný důkaz, že lidé na své předky nezapomněli. Hanáci a Hanačky jsou lidé kypří, tak, aby úrodné Hané nedělali žádnou ostudu. „Sedlák, sedlák, sedlák je velký pán“. Skutečností i dnešních dnů je ve Chválkovicích před hotelem často pasoucí se kůň s dětmi hrajícími si s ním, koně táhnoucí žebřiňák plný sena, nebo v zimě sáně zapřažené do koňského potahu.To pak cizinec čomi.Vše, co jsem vám řekla, je pravdou a sami se při návštěvě hotelu Hanácký dvůr můžete přesvědčit, že jsem vám necegánila.Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 03/2019
03/2019 číst aktuální číslo
Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar