Menu

Západní Zadunají v severozápadním Maďarsku, rozmanitá krajina lákající navštěvovat malebná údolí, stoupat k hradům, obdivovat zámky a putovat po vinných stezkách, přitahuje i milovníky rybaření, vodních sportů, cyklistiky a v neposlední řadě kvalitních vín a dobrého jídla. V Zadunají jsou tři památky zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO: opatství Pannonhalma, starokřesťanské krypty ve městě Pécs a biosférická rezervace jezero Fertő. Západní Zadunají je i regionem četných termálních lázní s širokou paletou spa & wellness služeb.

Sárvár vděčí za jméno svému hradu. Nejstarší dochovaný písemný záznam o něm je z roku 1288. Jak napovídá jméno – sár (bláto), vár (hrad) –, chránila jej nejen fortifikace, ale také močály. Jedním z jeho držitelů byl český král, syn Karla IV. a Alžběty Pomořanské, Zikmund Lucemburský. Do jeho zvelebení se nejvýrazněji zapsal rod Nádasdy. Po rekonstrukci provedené v 60. a 70. letech minulého století se hrad Sárvár stal místem kulturních a společenských událostí města.

Termální lázně Bükfürdő u města Bük vděčí za svou existenci ropným vrtům. V roce 1957 tak z hloubky 1 282 metrů vytryskl sedmdesátimetrový gejzír termální vody. V roce 1962 tu byl otevřen první částečně krytý bazén. Díky od té doby neustávajícímu rozvoji lázní mají Bükfürdő 27 bazénů s více než 5 tisíci m? vodních ploch a jsou druhými největšími termály Maďarska.

Maďarské termály Bükfürdő a Sárvár

29. 11. 2015

Při příležitosti pražského Travel Meeting Pointu jsem 21. října 2015 o rozhovor požádal ředitele Regionálního marketingového ředitelství pro Západní Zadunají Istvána Tama, destinačního a projektového manažera sdružení cestovního ruchu Bük, Bükfürdő pana Tamáse Pálffyho a jeho kolegu z destinační společnosti Sárvár Tourist & TDM Nonprofit pana Ference Hallera.
Západní Zadunají je dnes českými turisty nejnavštěvovanějším maďarským regionem. Pro tento region je Česko jedním z nejdůležitějších zdrojových trhů. V 2014 od vás přicestovalo 99 723 hostů. Jejich 298 929 přenocování reprezentuje 12% meziroční nárůst. Občané Česka tvořili 22,6 % všech zahraničních hostů. Co se návštěvnosti Západního Zadunají týče, Češi se drží na třetím místě za Němci a Rakušany. Počty návštěv Rakušanů ale rostou pomaleji a příjezdy Němců dokonce stagnují. Vedle lázní mají Češi rádi i aktivní turistiku (skvělé cyklotrasy), gastronomii a poznávací turistiku.

Cílem turistického sdružení Bük, Bükfürdő, jehož členy jsou podnikatelé a instituce působící v cestovním ruchu, je to, aby si naše lázeňská infrastruktura držela co nejvyšší úroveň a průběžně nabízela další a další produkty. V Bükfürdő jde 18 % všech přenocování na vrub českých hostů. Díky nim je dnes Česko po Rakousku druhým nejsilnějším zdrojovým trhem našeho incomingu. Počet a doba přenocování českých hostů a turistů rok co rok roste. Češi vyhledávají zejména termální lázně – léčebné i zážitkové. Mají rádi služby a zážitky, které jim Bükfürdő nabízí. Kromě pestré palety wellness, léčebných lázeňských procedur a pobytu v termální vodě je to zejména maďarská kuchyně. My Maďaři jsme Čechům podobní v tom, že máme rádi festivaly a gastronomické akce. Novinkou letošního roku byly každotýdenní farmářské trhy, na nichž se prodávaly proslulé maďarské klobásy, paštiky, salámy, lahodné slaniny apod. a samozřejmě i naše proslulá zelenina a ovoce, včetně z něho vyráběných vín a dalších alkoholických nápojů. Farmářské trhy měly u českých hostů vynikající odezvu. Nyní už se chystáme na hlavní sezonu roku 2016. Budeme otvírat komplex, který se stane novým lázeňským centrem Bükfürdő.

V Sárváru je zastoupení českých hostů ještě vyšší. Tvoří 30 % všech návštěvníků. Využívají všechny typy ubytování od privátů, přes penziony až po čtyřhvězdičkové hotely. Ať jsme na kterémkoliv z veletrhů a výstav nebo na individuálních prezentacích na území Česka, všude se přesvědčujeme, že jsou maďarské termály v kurzu. Sárvár je nejen lázeňským městem. Na jeho území je jedno z nejstarších arboret Maďarska. Sárvárský hrad s muzeem Ference Nádasdyho nabízí plejádu programů. V rámci přípravy na hlavní lázeňskou sezonu 2016 se soustřeďujeme na rozvoj služeb a další zkvalitnění lázeňské a turistické infrastruktury. Rekonstruujeme parkoviště atd. Naše jezero Fertő, zapsané na seznam UNESCO, je vyhledáváno pro svou malebnost a čisté ovzduší. V rostoucím zájmu Čechů, Moravanů a Slezanů po pobytech v maďarských regionech se nepochybně odráží nejen bohatství atraktivit Maďarska, ale i výsledky skvělé práce našeho národního touristboardu Magyar Turizmus Zrt. (Maďarské turistiky, a. s.). Zejména její organizační složky, Národního zastoupení a informačního střediska pro maďarský cestovní ruch v Česku v čele s panem Andrásem Szirányim, který disponuje obrovským kapitálem kontaktů. Jeho spolupráce s asociacemi sdružujícími české cestovní kanceláře a invenční kroky nám, maďarským regionům, umožňují účinně oslovovat českou skupinovou klientelu i individuální cestovatele. Češi jsou dobří hosté. Jejich přízně si Sárvár a Bük i lázně Bükfürdő velmi váží.

Recepci Západní Zadunají, kterou 21. října 2015 v pražském res­taurantu AvantGarde pořádal ředitel Regionálního marketingového ředitelství pro Západní Zadunají István Tama (zcela napravo) zahájil velvyslanec Maďarské republiky v Česku Jeho Excelence pan Tibor Pető (uprostřed), spolu s obchodním radou maďarského velvyslanectví v Česku Istvánem Kolozsvárim (druhý zleva) a ředitele zastoupení Maďarské turistiky v Česku Andrásem Szirányim (zcela vlevo).


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt