Menu

Anenské slatinné lázně se stodvacetiletou tradicí se nacházejí v poklidném městečku Lázně Bělohrad v královéhradeckém kraji. Lidé do nich přijíždějí převážně s onemocněním pohybového ústrojí. Jde hlavně o revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevovu chorobu, artrózy a stavy po úrazech a ortopedických operacích. Vedle klasických léčebných pobytů jsou tu k dispozici také pobyty rekondiční a speciálně zaměřené.

Léčebný režim lázní donutí pacienta zastavit a dát životu zdravější dimenzi

15. 06. 2008

V sobotu 24. května jsem se zúčastnil zahájení lázeňské sezony v Lázních Bělohrad a při té příležitosti požádal předsedkyni představenstva akciové společnosti Anenské slatinné lázně, a.s. MUDr. Jitku Ferbrovou o rozhovor. Paní doktorko, váš přírodní léčivý zdroj výrazně urychluje návrat rekonvalescentů po rekonstrukčních operacích pohybového ústrojí do plnohodnotného života. A těm, kterým bohužel není dáno se uzdravit úplně – chronicky nemocným – podstatně ulehčuje jejich trpký úděl.
Není to jenom přírodní zdroj – naše léčivá slatina, ale celý generacemi balneologů zdokonalovaný a pacienty prověřovaný systém, jež je souhrnem specifických, blahodárně působících léčebných prvků, v němž se snoubí nejmodernější poznatky medicíny a technologického pokroku s tradičními osvědčenými léčebnými postupy. Takže úlevu pacientů přináší celý tento komplex. V poslední době markantně přibývají rekonvalescenti po operacích kyčelních a kolenních kloubů s totálními endoprotézami. Pokud bychom porovnali skupinu pacientů, kteří podstoupili pooperační lázeňskou léčbu, se skupinou, která ji nepodstoupila, zjistíme, že u první skupiny je procento těch, kteří se navrací k plnohodnotnému životu a znovu získají standardní hybnost, neporovnatelně vyšší než u pacientů, kterým byly léčebné lázně odepřeny. Zmínil jste i chroniky. Léčíme tu lidi s revmatismem, s artrózami nebo bechtěreviky, a u těch odborní lékaři uvádějí, že jim léčebný pobyt u nás na čtyři až pět měsíců výrazně sníží spotřebu analgetik, kortikosteroidů apod. Tzn., že jejich stav je po relativně dlouhou dobu významně lepší. Poté u nich obvykle nastává období, kdy začínají zvyšovat dávky léků, obtíže se stupňují a mnozí se k nám vrací i dříve, než je možné využít úhradu zdravotní pojišťovnou, a hradí si pobyt sami.

Paní doktorko, vaše loňské všudybylí interview mělo nadpis „Lázně Bělohrad jsou stále krásnější“. Obdobný nadpis by se hodil i letos. Rozvojové aktivity akciové společnosti Anenské slatinné lázně neustrnuly.
To rozhodně ne. Stále úspěšně těžíme z faktu, že jsme prvními lázněmi v rámci Evropské unie, které získaly prestižní certifikát EUROPESPA med. Díky této konstelaci se výrazně prohlubuje naše spolupráce s německými oborovými zdravotními pojišťovnami. Tzn., trvá přísun klientů německých zdravotních pojišťoven. Nyní se v Německu pokoušíme otevřít si dveře i k privátním oborovým zdravotním pojišťovnám. Co je asi nejpodstatnější, že jsme se v průběhu předchozích dvou let rozhodli do svých aktivit zahrnout i sféru rekondičních, rehabilitačních a wellness pobytů a využít stoupající obliby lázeňské turistiky. Ze zahraničí jsme totiž zaznamenali poptávku po těchto pobytech, avšak s podmínkou zajistit pro ně vyšší, alespoň čtyřhvězdičkovou kategorii hotelových služeb. Tak vznikl projekt nového lázeňského rezortu „Strom života“, který se nám podařilo v průběhu uplynulého období vyprecizovat a na začátku tohoto roku začít s jeho realizací. Měl by disponovat sto padesáti lůžky, veškerými dosud prověřenými procedurami, rekondičními aktivitami, ale i exotickým wellness a anti- aging aktivitami. Věříme, že těmito službami do České republiky a Lázní Bělohrad přivedeme další movitou klientelu.

Pro město Lázně Bělohrad a pracovní a podnikatelské příležitosti v něm už je ale teď přínosem, že vaše lázeňská společnost působí na jeho území. Nicméně jedna z mých otázek na Dr. Tomáše Julínka, ministra zdravotnictví, v souvislosti s tímto vydáním Všudybylu je, jak se vypořádat s tím, že z českého zdravotnictví včetně léčebného lázeňství odchází řada kvalifikovaných lidí do zahraničí.
Na zdravotníky jsou v souvislosti s jejich specializacemi neustále kladeny vyšší a vyšší nároky. V léčebné části našich lázní pracuje například sedmadvacet fyzioterapeutů. Zanedlouho už ale pro tuto profesi nebude stačit nástavbové studium. Je požadováno vysokoškolské. To léčebným lázním komplikuje situaci. Sehnat tolik vysokoškoláků není jednoduché. Také pro náš nový rezort budeme potřebovat řadu starých i nových profesí. Uvažujeme i o tom, vyhledávat tyto specialisty mimo Českou republiku, i když jsme si vědomi toho, že angažovat zde pracovní síly ze zahraničí a zajistit pro ně pracovní povolení je komplikované. Zatím jsme kvalifikovanými profesemi plně saturováni, ale vzhledem k dynamice rozvoje naší společnosti je třeba dělat vše, aby nás budoucnost nezaskočila. Ostatně o německý hospodářský zázrak se rovněž výrazně zasloužili lidé odjinud.

Předcházet nemocem je pro stát levnější a pro lidi příjemnější, než jim čelit. A léčebné lázeňství by mělo být i o prevenci nemocí.
Určitě, i když se přiznám, že v dobách, kdy jsem praktikovala jako lékař-anesteziolog, jsem také nechápala, proč akutním oborům odčerpávají peníze oblasti zdravotnictví, jako je lázeňství. Po více než deseti letech působení tady vnímám hluboký smysl léčebného lázeňství. Samozřejmě, je část zdravotních problémů, které se dají vyřešit v řádu hodin a dnů. Ale jsou onemocnění, která se nedají operovat a dlouhodobá konzumace léků nepřináší lidskému organismu jen pozitiva, ale i řadu vedlejších negativních účinků. Lázeňský pobyt dokáže redukovat zánětlivé změny, zlepšit prokrvení, významně zlepšit pohyblivost a hlavně zbavit pacienta na řadu měsíců bolestí a velké části obtíží. Málokdo si dokáže představit, co za úlevu to pro chronika je. Řada zdravotních problémů má i psychosomatický podtext a tří až čtyřtýdenní léčebný režim lázní donutí pacienta zvolnit, zpravidelnit řadu aktivit a nastartovat zdravější způsob života. Toto, byť velice časově náročné, je pro velkou část pacientů jedinou šancí. A to i proto, že neléčíme jen projevy nemoci (bolest), ale hlavně jejích příčinu. Právě toho jsou si vědomi i obchodní partneři Anenských slatinných lázní – německé zdravotní pojišťovny. Tedy, že tento způsob léčebné péče o pojištěnce je nejen daleko účinnější, ale pro jejich pokladnu výrazně levnější, než kdyby jim hradily opakované návštěvy u lékařů, drahé léky či dokonce pracovní neschopnost.
Značná část českých i zahraničních samoplátců také zkouší lázeňskou péči i jinde v zahraničí, obzvlášť, pokud je levná. Praxe posledních let však ukazuje, že se většina vrací zpátky k českému lázeňství, protože tak kvalitní a účinnou léčebnou péči srovnatelnou s naším léčebným lázeňským systémem jinde nenašli.

Paní doktorko, rozmlouváme spolu v nádherném parkovém prostředí vaší bažantnice mezi tenisovými kurty, na nichž právě probíhá tenisový turnaj osobností, jehož se mj. účastní i zpěvák a herec Josef Laufer – jedna z hlavních postav filmových „Kameňáků“. Ostatně, nemá zdejší minerálka modrou barvu?
To sice nemá, zato naše okolí je bonbonkem naší léčebné péče. I tak jsou ve vámi, doktore, zmiňované bažantnici ideální podmínky. Chystáme se tu vytvořit tzv. barfusspark, systém pěšinek, které se absolvují bosou nohou. Přímý kontakt s přírodninami má stimulační efekt nejen na plosku chodidla… Slavnostní zahájení lázeňské sezony k nám do Bělohradu kromě lázeňských hostů přivádí řadu populárních osobností. Zahajování se nezřídka shoduje s termínem tenisového turnaje PURO-KLIMA Open. A ráda konstatuji, že spolupráce těchto dvou firem je, a vždy byla, velice přínosná. Osobnostmi nabitý tenisový turnaj nejenže zvyšuje prestiž města Lázně Bělohrad a našich lázní, ale výrazně přispívá k prosazování Anenských slatinných lázní do všeobecného povědomí. Zážitky a svědectví vysoce směrodatných osobností jsou totiž tím nejúčinnějším způsobem jak šířit povědomí, že Anenské slatinné lázně jsou in.

Paní předsedkyně, známe se už řadu let, a tak vás snad nebudou až tak šokovat mé fantasmagorické souvztažnosti. Zhruba před třemi lety jsem si návštěvu STOMIXu v Žulové zpestřil čundrem Vidnavou. Jedním ze značených turistických cílů tam jsou „Venušiny misky“ – v bizarních skalních útvarech Smolného vrchu (404 m) vodou vymleté kulovité prohlubně. Borový vrch je totiž takzvanou ostrovní horou, která v době pevninského zalednění Žulovské pahorkatiny v posledním glaciálu čněla nad okolní ledovec jako nunatak. Zatímco jsem se u nich kochal výhledem, doputovala ke mně docela hezká dívčina a ptala se: „Tak kde jsou ty misky?“ A já odtušil: „No, právě jedna přišla…“ Do vašich lázní, paní doktorko, jich ale každoročně přichází hned deset najednou.
Zhruba před dvěma roky jsme navázali spolupráci s přípravným výborem pro Miss aerobik České republiky. Letos se tak u nás třetím rokem bude konat soustředění děvčat před celorepublikovým televizním finále. Nejen missky, ale i módní návrhářky, lektoři aerobiku, specialisté na výživu či moderátoři stráví dva víkendy v našich lázních. Je to zajímavá spolupráce, ačkoliv jsem se jí zprvu bránila. Věkový průměr naší klientely osciluje kolem šedesáti let a do toho děvčata, kterým je osmnáct a kypí zdravím… Říkala jsem si, že to nebude zrovna ideální kombinace. Nakonec se ukázalo, že je to zajímavá symbióza. Většina našich pacientů v přítomnosti missek pookřeje a začne o sebe víc dbát, takže věřím, že i jejich letošní pobyt bude tou správnou anti-aging terapií.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001