Menu

Lázně Teplice nad Bečvou poskytují špičkovou kardiorehabilitaci s důrazem na prevenci vzniku srdečních a mozkových příhod. Zabývají se edukací pacientů s rizikovými faktory aterosklerózy, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků v krvi, cukrovka, nadváha nebo kouření, ale také léčbou pohybového aparátu, nervového systému a dalších indikací. Hlavním přírodním léčebným zdrojem Teplic nad Bečvou je minerální voda s vysokým obsahem oxidu uhličitého. V tamním Odborném léčebném ústavu pro kardiorehabilitaci poskytují časnou rehabilitaci po kardiochirurgických operacích.

Lázně Teplice nad Bečvou letos slaví 460 let

29. 06. 2013

S předsedkyní představenstva a výkonnou ředitelkou akciové společnosti Lázně Teplice nad Bečvou Ing. Irenou Vašicovou se v Teplicích nad Bečvou potkáváme 24. května 2013. Pár týdnů před tím jsem na téma lázeňství dělal rozhovor s předsedou Komise pro cestovní ruch Rady Asociace krajů České republiky a hejtmanem Olomouckého kraje Ing. Jiřím Rozbořilem. Mj. v něm řekl: „Lázně se v poslední době potýkají s dopady nové úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR. U některých léčebných lázní došlo až k šedesátipro­centnímu poklesu návštěvnosti. Navzdory jejich vynikajícím léčebným výsledkům!“ a dodává, „tam, kde je aktivní vedení, jako např. v Teplicích nad Bečvou, kde úzce spolupracují se špičkovými týmy kardiochirurgů v oblasti následné léčebné péče a včas investovali do zkvalitnění ubytovacích částí a komplexní nabídky, mají šanci danou situaci ustát.“
Paní předsedkyně, opravdu máte šanci situaci ustát?
Bylo by asi hodně ambiciózní, kdybychom tvrdili, že jsme s to plně nahradit ztráty způsobené redukcí komplexní a příspěvkové lázeňské péče. Tak veliká skoková změna nejde kompenzovat okamžitě. Protože jsme si však už v roce 2004 při přípravě střednědobého podnikatelského plánu řekli, že je třeba diverzifikovat rizika související s dominantní orientací na zdravotní pojišťovny, začali jsme budovat další segmenty. Zatímco v roce 2004 pro nás platby za lázeňské klienty zdravotních pojišťoven reprezentovaly osmdesát pět procent všech příjmů, nyní tvoří čtyřicet procent. Provozujeme Kardiorehabilitační ústav a máme velmi silnou skupinu samoplátců. Takže poté, co teď došlo k dalšímu snížení příjezdů klientů zdravotních pojišťoven, stále ještě můžeme žít. Kdybychom tyhle kroky v minulosti neučinili, důsledky nové úhradové vyhlášky by pro nás byly smrtící. Nicméně, i tak jsou dramatické. Za dobu mého působení v lázních je to poprvé, co jsem představenstvu naší společnosti předložila ke schválení plán v minusových číslech. Naším cílem je se s okolnostmi ve velmi krátké době vyrovnat, ale nebude to snadné.

Nový indikační seznam lázním rozšířil indikace. Jak jsme psali ve Všudybylu (viz www.e-vsudybyl.cz , článek: „Moderní pavilon v sanatoriu Janáček“), 17. září 2012 jste otevřeli nový pavilon v lázeňském sanatoriu Janáček.
Nový indikační seznam dává určitý prostor, jak krutý propad počtu pojištěnců trochu zmírnit, ale vyžaduje to přípravu. Sice je teď daleko víc lázní, které by mohly léčit onemocnění srdce a cév, ale pokud se nedovybaví personálně a přístrojově, nedá se hovořit o kvalitní léčbě kardiaků. Když jsme dostali šanci léčit pacienty s onemocněním pohybového aparátu, poctivě jsme se na to připravili. Kompletně jsme rekonstruovali prostory lázeňského sanatoria Janáček včetně zabezpečení bezbariérových přístupů. Celkový objem investic činil okolo šedesáti milionů korun. V atriu Janáčka jsme postavili nerezový rehabilitační bazén. A protože jsme věděli, že se musíme daleko víc otevírat platícím hostům, máme tam krásnou moderní kavárnu s bowlingem. Samozřejmě, jenom vybavení nestačí. Lázně mají dostatečný počet lékařů s patřičnými specializacemi a spolu s nimi kvalitní rehabilitační pracovníky i další potřebný zdravotnický personál. Řadu lidí ze zdravotnického úseku jsme poslali na odborná školení. V současné době už máme pár desítek pacientů, které jsme léčili po totálních endoprotézách. Jsme rádi, že jsme přesvědčili jak vysílající zařízení, tak zdravotní pojišťovny, že i tyto diagnózy umíme léčit velmi dobře.

Když už jsem zmínil interview s Olomouckým hejtmanem, říká v něm také: „Intenzivněji než v minulosti se rozhlížíme po trzích v zahraničí, v partnerských regionech Olomouckého kraje. Zejména na Ukrajině a v Ruské federaci totiž žije klientela, kterou segment léčebného lázeňství velice zajímá. Hovořil jsem s velvyslanci obou těchto zemí. Hodláme tam jezdit propagovat nejen průmysl Olomouckého kraje, ale i léčebné lázeňství a cestovní ruch. Rusko a Ukrajina mají eminentní zájem třeba o Teplice nad Bečvou, protože jimi poskytovaná péče, např. v oblasti kardiovaskulárních indikací, je na světové úrovni.“
Především chci předeslat, že si velice vážíme podpory našeho hejtmana a zájmu kraje o léčebné lázeňství. Olomoucký kraj je druhým lázeňsky nejsilnějším samosprávným územním celkem České republiky, a existenční problémy léčebných lázní by zde určitě přispěly k růstu nezaměstnanosti.
Pokud jde o ruský a ukrajinský trh, zhruba rok už o tyto hosty intenzivně usilujeme. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc a s Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně máme zpracovaný projekt, který by pro klienty z Ruské federace a Ukrajiny mohl být zajímavý. Nabízíme jim balíček komplexních služeb zahrnující jak operaci, tak následnou kardiorehabilitaci. Jedná se o lidi, kteří jsou po zdravotní stránce schopni převozu. Nejen v Rusku a na Ukrajině, ale i v řadě dalších zemí se na tyto zákroky dlouho čeká, a tak se tamní pacienti jezdí léčit do Německa nebo Izraele, jak o tom ve čtvrtém vydání Všudybylu hovořil neurochirurg profesor Vladimír Beneš (viz www.e-vsudybyl.cz, článek: „Naše země je víceméně trošku kafkiáda“). Pro nás to je velmi zajímavá věc, a ve prospěch Teplic nad Bečvou hraje i to, že mají železniční i dálniční spojení se dvěma blízkými mezinárodními letišti.

V Hranicích i zdejší malebnou krajinou kolem řeky Bečvy běhával mnohonásobný olympijský vítěz a světový rekordman Emil Zátopek, který jako doposud jediný člověk na světě dokázal na jedněch olympijských hrách zvítězit v bězích na pět a deset kilometrů a v maratonu.
Určitě by nebyl špatný nápad využít jeho slavného jména k tomu, aby Hranice a Lázně Teplice nad Bečvou navštěvovalo daleko víc lidí. Doporučila bych jim nejeden z našich úžasných pobytů, zaměřených na léčbu či regeneraci pohybového ústrojí. A pro ty unavené máme specialitu – „Pobyt plný harmonie – dejte mi pokoj“ ve zvláštních pokojích koncipovaných v duchu pravidel Feng-šuej tak, aby splňovaly podmínky pro toky energií. Zejména v měsících, kdy jsou plískanice a lidé jsou unavení, je bydlení v nich balzámem. Program je postaven tak, aby host mohl snídat na pokoji. A nepřineseme mu tam jen snídani – na pokoji může probíhat třeba i masáž nohou nebo obličeje. Cílem je, aby se host v klidu vyspal a maximálně zregeneroval.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001