Menu

Lázně Luhačovice zahájily hlavní lázeňskou sezonu

25. 07. 2019

S výkonným ředitelem Lázní Luhačovice, a. s., Ing. Jiřím Dědkem, MBA, se potkáváme v neděli 12. května na zahájení lázeňské sezony před Jurkovičovým domem v lázeňském centru Luhačovic.
Pane řediteli, otevírání pramenů je symbolickým aktem zahájení hlavní lázeňské sezony.
Bezesporu. Pro akciovou společnost Lázně Luhačovice ale má otevírání pramenů také vyšší duchovní rozměr. Připomíná důležitost přírodních léčivých zdrojů, které celoročně využíváme k léčebným účelům.

V Luhačovicích vyvěrá třináct léčivých pramenů. Kolik z nich spravuje vaše akciová společnost?
Deset. Cílem ovšem není prameny v naší správě jen využívat, ale také o ně pečovat. Investujeme do nich, aby sloužily i příštím generacím. Hlídáme jejich teplotu, měříme mineralizaci a každý týden děláme rozbory vody, abychom se ujistili, že její kvalita je na nejvyšší úrovni.

Jak je program zahájení lázeňské sezony koncipován?
Je třídenní. V pátek a sobotu se nesl v duchu volnější zábavy. Například v sobotu jsme tu měli přehlídku historických vozidel, které po hlavní třídě přijely až před Jurkovičův dům. Lidé si tu mohli prohlédnout okolo sedmdesáti veteránů. Před vilou Alpská růže proběhly letové ukázky dravců. Lidé měli za asistence chovatelů možnost vyzkoušet si roli sokolníků. Na kolonádě proběhla vystoupení pěveckých souborů, kejklířů a muzikantů. Ve městě u pošty probíhal od pátku do soboty pouliční jarmark. Dnešní nedělní program je víc národopisný. Koná se v duchu návratu k tradicím. Po ranní mší v kostele Svaté rodiny průvod krojovaných souborů, hasičů v uniformách spolu s představiteli Zlínského kraje a města Luhačovice, obešel prameny a zúčastnil se jejich svěcení. Odpoledne program pokračoval vystoupením tanečních a pěveckých folklórních souborů. To se vzhledem k počasí nekonalo pod širým nebem na Lázeňském náměstí, ale v kulturním domě Elektra. Po organizační stránce je hlavním nositelem programu město Luhačovice. Naše společnost mu poskytuje prostory, jelikož se většina programu odehrává v lázeňském území, které vlastní naše společnost.

Na co se lázeňští hosté mohou v nadcházející sezoně těšit?
Na balíčky komplexních služeb jak z léčebného, tak z kulturního hlediska. Na zážitky, protože krom léčby se snažíme vytvářet pohodové prostředí, aby se u nás cítili co nejkomfortněji. Na léto chystáme bohatý kulturní program, ze kterého bych si dovolil vyzdvihnout Janáčkův hudební festival, Divadelní Luhačovice nebo Dny slovenské kultury.

Jaké má vaše společnost investiční plány?
Do konce října chceme dokončit rekonstrukci kolonády a haly Vincentka, aby byla co nejdřív přístupná široké veřejnosti a opět umocňovala tradičně pohodovou atmosféru našich lázní. Kolonáda i hala Vincentka patří mezi kulturní památky České republiky. Nacházejí se na území, které je navrženo na zápis do seznamu UNESCO. Na záchranu této kulturní památky tak naše společnost dostala pětadevadesáti­procentní dotaci. Součástí společnosti jsou také dětské léčebny, kde se léčí děti od 1,5 roku věku především s onemocněním dýchacích cest. Proto jsme se zaměřili na to, abychom pro naše nejmenší pacienty vytvořili co nejpříjemnější prostředí. Za čtyřicet milionů jsme rekonstruovali dětskou léčebnu Vítkov a rozšířili ji o novou budovu, která bude 20. června uvedena provozu.

S hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem se potkávám v Luhačovicích na slavnostním zahájení lázeňské sezony během svěcení lázeňských pramenů.
Pane hejtmane Luhačovice jsou jedny z nejznámějších lázních České republiky. Jistě jste na ně hrdý.

Ano, jsem. Luhačovice jsou největší a nejznámější lázně Zlínského kraje. Prosluly díky léčebným účinkům zdejších přírodních léčivých zdrojů. Jsou zde unikátní secesní stavby – navržené slavným architektem Dušanem Jurkovičem a zasazené do malebné valašské přírody. Luhačovice tak jsou hojně navštěvované lázně. Město v čele s Marianem Ležákem i akciová společnost Lázně Luhačovice připravily velice zajímavý program, který sem na letošní zahájení lázeňské sezony přilákal tisíce návštěvníků, až byl problém projet městem. Dokonce museli zasahovat hasiči, aby se lidé mohli dostat do města a z města.
Připravil Matouš Kainc.Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 05/2019
05/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new