Menu

Kutnohorské Svatomartinské slavnosti

01. 12. 2011

Středočeský kraj v sobotu 12. listopadu 2011 v Kutné Hoře v areálu Galerie Středočeského kraje pořádal Svatomartinské slavnosti, s cílem podpořit znovuprobouzející se tradici oslav sv. Martina a vinařství ve Středočeském kraji. Jejich návštěvníci mohli ochutnat na devadesát svatomartinských vín a různé úpravy svatomartinské husy v podání Československého svazu kuchařů a kutnohorských restaurací. Československý svaz kuchařů pro ně připravil svatomartinskou husu, židovskou husu se šouletem a pikantní zeleninou a moravskou husu s vinným zelím a houskovým knedlíkem. Hotel Opat husí roládu s masovou náplní, domácí knedlík a zelí. Pivnice Dačický uzená husí prsa na hruškovém salátu. Restaurace U kata posvícenskou husu s konfitovanými husími jatýrky v bramborové lokši, žemlový knedlík, dušené hlávkové zelí. Hned u vchodu do Jezuitské koleje příchozí obdrželi „Průvodce Svatomartinskými hody“. Úhrada za konzumaci se děla žetony. Hodnota žetonu byla 10 Kč, přičemž hlavní jídlo stálo 5 žetonů, buchty a koláče 2 žetony a degustační vzorek vín 0,5 dcl 1 žeton. Bylo možné zde vidět draní peří, poslechnout si Cimbálovou muziku Jožky Šmukaře nebo Vidlácké filharmoniky. K posezení do velkého stanu před budovou Jezuitské koleje pak lákal divácky atraktivní romský hudební a taneční repertoár v podání Cimbal Bandu a představení Divadla Studna. V bloku přednášek o vinařství a svatomartinských tradicích vystoupili v refektáři Jezuitské koleje Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. F.E.S.C., Bogdan Trojak a předseda Cechu českých vinařů Jiří Čábelka.

S hejtmanem Středočeského kraje MUDr. Davidem Rathem se potkáváme 12. listopadu 2011 v Kutné Hoře na Svatomartinských slavnostech.
Pane hejtmane, do Kutné Hory jsem přijel vlakem. Spolu se mnou sem první třídou z Prahy přijela i spousta cizinců hovořících japonsky, německy, rusky a anglicky atd. Motoráček pendlující mezi nádražími Kutná Hora hlavní nádraží a Kutná Hora město pak byl plný těch, kteří se z nádraží, jako já, vydali do areálu Galerie Středočeského kraje na Svatomartinské slavnosti.
Letos je to první ročník. Svatomartinské slavnosti a zejména pak Svatomartinské hody mají oživit nabídku zážitkové turistiky ve Středočeském kraji spojením neopakovatelného génia loci Kutné Hory, fenoménu Svatomartinského vína a kvalitní lokální gastronomie založené na tradici. Svatomartinské víno bylo jako produkt s registrovanou značkou uvedeno na český trh v roce 2005, ale jeho historie sahá hluboko do středověku. Tradici, kdy v různých částech Středočeského kraje a různých obdobích roku děláme slavnosti, jejichž cílem je podpořit příjezdový a domácí cestovní ruch ve Středočeském kraji a ruku v ruce s tím i malé a střední podnikání, jsme nastoupili před několika lety. Začali jsme Pivními slavnostmi – velkým pivním festivalem u Kladna. Ten se letos konal potřetí. O rok později jsme udělali gurmánské slavnosti v Kolíně na náměstí. Také ony měly vynikající ohlas. Přišlo na ně mnoho tisíc lidí. A tak jsme si řekli, že letos na ně navážeme a rozšíříme naši nabídku o Svatomartinské slavnosti v Kutné Hoře. Chceme jimi přitáhnout pozornost i k naší galerii v Jezuitské koleji – GASKu. Tolik návštěvníků, kolik jich přišlo dnes, tady bylo naposledy při jejím otevření. Další věcí, o kterou nám Svatomartinskými slavnostmi jde, je přitáhnout pozornost k obnovenému kutnohorskému vinařství. Kutnohorští vinaři dělají i svatomartinská vína. Pochopitelně, jak jste si jistě všiml, nemenší zájem, soudě podle obrovského množství lidí u výdejních pultů s pokrmy, na sebe vážou různé úpravy svatomartinské husy. Takže i gastronomie je výrazným faktorem, jak je možné ve Středočeském podpořit cestovní ruch a zážitkovou turistiku.

Krátce po panu hejtmanovi Rathovi jsem oslovil ředitelku Galerie Středočeského kraje GASK paní Janu Šorfovou.
Paní ředitelko, pan hejtman zmínil dnešní vysokou návštěvnost, přičemž konstatoval, že tak veliká tu byla naposledy při otevření vaší galerie.
Ano. GASK se otvíral v květnu minulého roku. Dnešní akce je nejenže výborně navštívena, ale má úžasnou celkovou atmosféru. Svatomartinské slavnosti jsou propojeny se dvěma hlavními vernisážemi. Jedna se týká nových akvizic Galerie Středočeského kraje. Druhá se váže k výstavě děl současného umělce Adama Vačkáře. Na obě výstavy jsme pyšní. Do konce roku nás čeká ještě vernisáž výstavy fotografií, a to v prosinci.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo