Menu

Kterak Otec vlasti zbudoval a vyzvedl

31. 10. 2004

Krajina s jezerem
Romantická je krajina s jezerem a písečnými plážemi. Zářivé babí léto a vůně borovic. To byly mé první vjemy, které jsem 5. října vstřebával z terasy funkcionalistického hotelu s výhledem na Bezděz. Jako by mne někdo přenesl do literárně idylické saturninovské doby první republiky, kterou tak malebně vykreslil pan Zdeněk Jirotka. Ne, neporučil jsem si mísu koblih a nevrhal je po výletnících a hotelových hostech, kteří se obdobně jako já rozhodli využít pohostinnosti vyhlášeného podniku na břehu Máchova jezera. Zato jsem v příjemné společnosti lidí, s nimiž jsem si měl o čem povídat, vychutnával nádherné slunečné odpoledne a vzpomínal, a to i na doby, kdy jsem nedaleko odtud trávil léto s maminkou.

Pro ty, kteří dopluli
Potom jsme se byli projít hotelovým areálem se zahradou s ohništěm, udírnou a grilem, kolem vyhřívaného bazénu, beachvolleyba­llového hřiště, minigolfu a dalších sportovišť. Slogan hotelu říká, že každý máme svůj přístav. Přístav hotelu PORT nabízí nejen kvalitní, dobře vybavené zázemí lidem, kteří životem dopluli až sem, ale i romantické a vysoce funkční prostředí pro rekreaci, firemní a společenské akce. Je zde i opravdový lodní přístav s loďkami katamarány, windsurfingy a šlapadly. Návštěvníkům hotelu jsou k dispozici volejbalová a tenisová hřiště, minigolf, ruské kuželky, fitness i půjčovna horských kol a samozřejmě i terasa nad jezerem, kde jsem začal své povídání. Ta je součástí restaurace se skvělou kuchyní.

Na běžkách a bruslích
Zimním návštěvníkům pak hotel PORT nabízí zapůjčení bruslí i běžeckých lyží. Hotelový areál je totiž neméně romanticky zasazen i do mrazivé zimní zasněžené přírody lákající k bruslení na jezeře, sáňkování a lyžařským výletům krajem Karla Hynka Máchy.

Po diskrétním zaklepání
Bohužel, nebylo mi kdy zůstat do druhého dne, a tak jsem si v doprovodu ředitele hotelu pana Vladimíra Bureše prohlédl ubytovací část, u níž je zřejmé, že i zde bylo nedávno velkoryse investováno. Po jeho diskrétním zaklepání na dveře jsem nahlédl do několika pokojů. Hotel PORT*** skýtá ubytování v 6 jednolůžkových a 19 dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky, s maximální kapacitou 73 lůžek. Každý pokoj je vybaven vlastní sprchou, toaletou, televizí a telefonem. Z většiny pokojů je krásný výhled na jezero a některé mají i vlastní terasu.

Zálibně hledíval
Odpoledne u Máchova jezera jsme zakončili procházkou po břehu druhdy „Velkého rybníka“ založeného Karlem IV. v roce 1367, o němž pražský kanovník Beneš Krabice z Veitmile ve své kronice píše: „Toho roku a v tom čase císař… …vrátiv se do Čech, zbudoval a vyzvedl rybník podivuhodné velikosti, jakési velké vodstvo, pod hradem Bezděz…“ S Karlem IV. je spojován i skalní útvar „Králův stolec“, kde prý císař po lovu odpočíval a zálibně hledíval na své vodní dílo. I já po více jak šesti stech letech na jeho, sice ne z Králova stolce, ale z terasy hotelu PORT.Hotel PORT

Valdštejnská 530

472 01 Doksy

tel.: 425 809 711

fax: 425 873 482

e-mail:

hotel@hotelport.cz
www.hotelport.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001