Menu

Křišťálové údolí je značkou, která v rámci Libereckého kraje zastřešuje nabídku sklářských zařízení v cestovním ruchu. Výroba skla má v Čechách mnohasetletou tradici. Na severu Čech se práce s tímto materiálem dochovala v unikátní podobě. V Libereckém kraji mohou návštěvníci vidět mnoho různých forem uplatnění sklářské tradice: zažít výrobu šperků i křišťálových lustrů, navštívit rozsáhlá muzea nebo poobědvat s výhledem přímo do sklářské huti. Rozsah nabídky na takto malém území je celosvětově unikátní. V Křišťálovém údolí se rodí obří světelné instalace pro významné budovy celého světa, šperky pro kolekce světových návrhářů, ale i skleničky pro každou domácnost. Křišťálové údolí propojuje stovky sklářských provozů, více než desítku muzeí a představuje kompletní nabídku souvisejících turistických služeb.

Křišťálové údolí Libereckého kraje

26. 04. 2019

Rozhovor s ředitelem sekce Křišťálové údolí liberecké Agentury regionálního rozvoje Davidem Pastvou jsem zahájil konstatováním: Pane řediteli, v Libereckém kraji se nachází světově unikátní soustředění sklářských hutí.
Jeho unikátnost spočívá v jejich koncentraci na relativně malém území. U nás se na několika málo čtverečních kilometrech setkáte s kompletním procesem skoro všech sklářských výrob. Od přípravy až po finální výrobky. Odráží se tu bohatá, více než třistaletá historie, během níž se české sklo stalo světovým pojmem. České sklářství je dodnes žijící tradicí, která je v mnoha formách inovativní. Úkolem projektu Křišťálové údolí, coby produktu cestovního ruchu, je upozornit veřejnost, zejména turisty, na tento fenomén a přivádět tyto koupěschopné spotřebitele do Libereckého kraje. Jsem rád, že v našem kraji máme mnoho výrobců, zpracovatelů, brusičů skla a dalších specialistů navazujících profesí, kteří jsou ochotni svou výrobu ukazovat turistům. Pozvat je k sobě a nechat nahlédnout, jak to dělají. Zprostředkovat jim zážitek – protože cestovní ruch je o zážitcích. A tento sklářský zážitek je něco jiného než pasivní zhlédnutí exponátů na výstavě, prohlídky zámků, hradů apod. Je to věc, která je živá, kdy se před jejich očima rodí skleněná krása. Máme tu i sklárny, které návštěvníkům umožní sklářskou profesi si vyzkoušet. Vzít do rukou sklářskou píšťalu a něco vyfouknout. Je pravděpodobné, že napoprvé jim z toho asi nic moc nevznikne. Ale turista aspoň zjistí, jak je to, co sklář dělá, těžké, což jej jako zážitek a zkušenost hodně obohatí.
Jak se zájemci dozvědí, kam se za takovými zážitky vydat?
Momentálně se nacházíme na začátku tvorby produktu cestovního ruchu Křišťálové údolí. Čeká nás výstavba webových stránek a dalších informačních kanálů směrem k veřejnosti. Budeme volit standardní cesty, ať tištěná, nebo online média. Budeme přítomni na sociálních sítích, zaměřeni na široké spektrum cílových skupin. Na nich budeme prezentovat i návštěvnicky přístupné sklárny. Budou tam také sklářská muzea – ať Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, nebo menší expozice v Kamenickém Šenově, Novém Boru, Harrachově atd. Součástí produktu budou i akce, které tyto instituce a sklářské firmy pořádají.
Protože budujeme produkt cestovního ruchu, jeho obsah nemůže tvořit pouze tematika skla. Součástí budou i návazné služby, včetně gastronomie s důrazem na regionální speciality. Produktové balíčky budou také zahrnovat doporučené výlety. Příklad: Pojedete se podívat na výrobu skla do Lindavy a o pár kilometrů dál můžete navštívit Pusté kostely – jeskyně vzniklé převážně těžbou písků pro broušení zrcadel – největší pískovcové podzemí v Evropě. Tedy přesah do přírody. Turisté budou moci zavítat také do míst, kde se těžilo dřevo, jež sklářské hutě potřebovaly. Pakliže ubytovací zařízení nějakým způsobem prezentuje místní sklářství, rádi ho do projektu Křišťálové údolí včleníme. Ideální je stav, kdy se host ubytujete v zařízení, kde například budou mít skleněný bar a třeba expozici křišťálových ověsů. Turista tak bude s tématem skla konfrontován už ve svém hotelu či penzionu. Druhý den se půjde podívat do sklářské huti a odtud na nějakou přírodní vyhlídku, například ve Sloupu v Čechách. Severočeská krajina je nádherná. Ať v Lužických horách, nebo v Českém ráji či v Jizerkách. Vždycky tam bude nějaký přesah na smysluplné trávení volného času. Samozřejmě chceme, aby turista zažil krajinu a místo, které v souvislosti s českým sklem navštívil.

Témata Křišťálové údolí Liberecký kraj pokrývá geograficky téměř bez mezer.
Je dobře, že sklářská výroba buď byla, nebo dodnes je přítomna i v méně navštěvovaných, či dokonce téměř zapomenutých lokalitách. Přes sklo tak můžeme turisty pozvat třeba do Frýdlantského výběžku, kde byla v devadesátých letech nově etablována sklárna, která nabízí prohlídky a dělá úžasné vánoční akce pro veřejnost, a kde třeba máme téma sklo přítomné v poutní bazilice v Hejnicích. Její nádherný lustr má svůj příběh úzce spjat s regionem. Máme tu i instalace moderních věcí. Lze vyjet na Ještěd a tam se podívat na Spad meteoritů nebo navštívit recepci nedalekého hotelu Imperial, kde visí zcela soudobé sklářské dílo z dílny sklářského gigantu Lasvit. Na obří objekty od Lasvitu nebo Preciosy se sice můžete zajet podívat do Dubaje či Hongkongu nebo je vidět v interiérech oceánských luxusních hotelových lodí. Jenže i u nás, v Křišťálovém údolí, máme neméně nádherné soudobé instalace, které stojí za pozornost.
Ke sklářství v Libereckém kraji včetně železnobrodské sklářské školy se pojí spousta příběhů. A to jsou věci, které budeme prostřednictvím Křišťálového údolí odkrývat a snažit se, aby potenciální návštěvníky motivovaly k nám přijet.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001