Menu

Když se řekne Pražská informační služba

23. 01. 2010

Když se řekne Pražská informační služba, téměř každý obyvatel České republiky si vybaví možnost získat turistické informace o Praze. V minulosti se tato skutečnost týkala především obyvatel Prahy a okolí, dnes je Pražská informační služba jako Prague Tourist Board známá v celé Evropě a její služby vyhledávané těmi, kdo chtějí navštívit Prahu. Mezi hlavní úkoly Pražské informační služby totiž patří propagovat město doma i v zahraničí, seznamovat domácí i zahraniční zájemce s jeho památkami, s pražskou kulturou i historií, shromažďovat a všemi způsoby poskytovat zájemcům kvalitní všeobecné informace a zajistit informovanost především pro turisty a návštěvníky Prahy.

Zatímco dříve byly hlavními nástroji pro informovanost telefon a fax, v dnešní době je tím nejdůležitějším komunikačním prostředkem internet a e-mail. Pražská informační služba proto věnuje hodně pozornosti aktualizaci webu, adresa www.pis.cz a www.prague-info.cz je denně aktualizovaná. Web PIS je k dispozici v šesti jazycích. Denně navštíví stránky několik desítek tisíc uživatelů. Na webu je také elektronický přehled pražské kultury, Pražanům dobře známý v tištěné podobě.

Přehled kulturních pořadů v Praze vychází nepřetržitě již od roku 1953 a Pražská informační služba je jeho vydavatelem od r. 1958. Úloha časopisu – komplexně informovat čtenáře o kulturní nabídce v hlavním městě – je pro Prahu velmi důležitá. Přehled má samozřejmě svoje stálé rubriky: Divadla, Film, Koncerty, Kluby, Kulturní střediska – včetně zahraničních zastoupení,, Galerie, Výstavy, Muzea, Volný čas, Pražská vlastivěda, Pořady pro děti a mládež, Vzdělávání. V jarních a letních měsících tradičně zařazuje seznam hradů, zámků a významných památek v celé ČR a do prosincového čísla speciální rubriku Vánoce s přehledem vánočních programů, bohoslužeb, vystavených betlémů a kulturních akcí pořádaných u příležitosti vánočních svátků, podobně je tomu také o Velikonocích apod..
Pro zahraniční turisty je naopak nejdůležitější, že v Praze naleznou servis běžný na celém světě, zejména ve všech evropských metropolích, tzn., že získají turistické informace všeho druhu včetně doporučení, co si koupit na památku, kam zajít do příjemné kavárny, restaurace, kde ochutnat typické české jídlo, kam na diskotéku, jaká opera či balet jsou na divadelních scénách Prahy apod.

Turistická informační střediska: 
Staroměstské nám. 1 – Staroměstská radnice
Letiště Praha Ruzyně – Terminál 2
Hlavní nádraží – vestibul
Malostranská mostecká věž  (v letní sezoně)
Rytířská 31 
Pražská informační služba poskytuje turistické informace a zajišťuje turistické služby v pěti informačních střediscích včetně Terminálu 2 pražského letiště Ruzyně a Staroměstské radnice. Veškeré informace o Praze (kultura, cestovní ruch, orientace po městě, doprava, ubytování a stravování, obchod a služby, příroda, sport, důležité adresy aj.), základní turistické informace o České republice (památky, hrady a zámky, muzea aj.) jsou zde běžně poskytovány sedm dnů v týdnu. Informační centra doplňkově poskytují pro zahraniční návštěvníky také služby, jako je ubytování, vstupenky na kulturní akce, okružní jízdy Prahou a výlety, Prague Card, aj. Turisté považují za samozřejmé, že získají zdarma cizojazyčný informační materiál o Praze včetně mapy či kulturního čtvrtletníku s přehledem významných kulturních pořadů.

Pražská informační služba je aktivním členem těchto národních i mezinárodních organizací a sdružení:  PCB – Prague Convention Bureau, A.T.I.C. – Asociace turistických informačních center, ECM – European Cities Marketing a CEE – Central European Experience. Také v rámci této spolupráce neustále propaguje Prahu doma i v zahraničí.
Naprostou samozřejmostí je reprezentace Prahy na zahraničních veletrzích, workshopech a výstavách, a to jak v rámci Czech Tourism, tak i samostatným stánkem Prahy.

Činnost Pražské informační služby je ovšem mnohem širší. Její role je mimo jiné i vzdělávací a osvětová. Kurzy pro průvodce Prahou včetně průvodcovských zkoušek, stálé doplňování průvodcovských znalostí včetně kontrol průvodců a vydávání průvodcovských odznaků sem také patří. PISka zabezpečuje i speciální vzdělávání průvodců, jako je kurz pro památky Starého židovského města či Pražského hradu. Praha je a vždy byla multikulturním městem. Každý pražský průvodce proto musí mít rozsáhlé znalosti z historie, dějin umění, ale také pražské současnosti a topografie, znát toto multikulturní prostředí a rozumět mu.

Podobně zajímavé a Pražany velmi oblíbené jsou vycházky pražské vlastivědy. Praha je tak bohatým zdrojem poznávání, že ani rodilí Pražané neznají všechna její zajímavá zákoutí a památky. Pražská informační služba je tady prostě pro všechny. Radí, informuje a ví, jak na to.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo