Menu

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku jsou vůbec prvním vodoléčebným ústavem světa. Nacházejí se ve Slezsku, v nejsevernějším cípu Olomouckého kraje. Proudění mořského vzduchu z Baltu nad polskými rovinami, prosyceného stopovými prvky, se tu do cesty staví horská bariéra – Hrubý Jeseník a Rychlebské hory. Za jedno z nejčistších ovzduší v Evropě vděčí Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku také rozsáhlým lesům, které dodávají kyslík a záporné ionty. Zdejší příznivé klimatické faktory stimulují imunitní systém. Lidé se tu ocitají v prostředí, kde nejsou pod palbou těžkých alergenů. Areál lázní se nachází na území tektonických zlomů a uzlů, kde se stýkají mladší druhohorní a třetihorní geologické struktury. Vrbenské desky z alpsko-karpatské oblasti Evropy se starším prvohorním hřebenem Hrubého Jeseníku, jeho desenskou klenbou, formující se na přelomu starohor a prvohor. Tyto geologické anomálie ovlivňují klima, vlastnosti vody i geoenergii. Léčebný potenciál umocňuje výskyt biogenních prvků (např. sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, lithia, železa, zinku aj.), prostupujících do ovzduší ve vysokých množstvích z hlubokých vrstev zemské kůry. Působí především při léčbě dýchacích cest, štítné žlázy a psychických poruch. Klima lázní je podobné tak vyhlášeným oblastem, jako jsou rakouský Bad Gastein nebo Carlsbad Cavity v USA. Světovou raritou je Balneopark Vincenze Priessnitze, vodní zahrada, v níž se lze brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo Priessnitzovy střiky. Síla zdejších horských pramenů spočívá v jejich molekulární struktuře, která z nich vytváří doslova „živou vodu“. Molekuly vody se obecně shlukují do tzv. klastrů a tyto klastry jí dávají schopnost „paměti“. Příznivé vlivy okolí vodu oživují (její molekuly tvoří složitější klastry), nepříznivé ji „umrtvují“ (klastry se rozpadají). Podle výzkumů lichtenštejnské laboratoře Hado Life Europe prameny v okolí lázní vykazují vysokou „živost“. Tím „nejživějším“ je Finský pramen. Priessnitzův, Slovanský a Jitřní pramen pak jsou charakteristické slabou, zdraví prospěšnou radioaktivitou. Ne náhodou Priessnitz několikrát prohlásil, že lidi neléčí on, ale tento kraj a vše, co k němu patří.

Kde energie Země, vzduch a voda léčí

06. 05. 2016

S obchodním ředitelem Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku Tomášem Rakem se potkáváme 19. března 2016 v době, kdy v jejich lázních probíhají programy k Mezinárodnímu dni vody.
Pane řediteli, včera večer před koncertní show houslového virtuosa Pavla Šporcla s Gipsy Fire jsem byl na přednášce „Priessnitzovy procedury“ Mgr. Michala Kaliny. Konstatoval, že zdejší lázeňské území a jeho okolí disponují jedním z nejčistších ovzduší v Evropě.
Zdejší klima je v Česku opravdu prokazatelně nejčistší. Dokumentují to pravidelná měření meteorologické stanice umístěné přímo v lázních, která jsou dostupná na webových stránkách www.priessnitz.cz. Ale abych byl přesnější a korektní, musím říci, že v tomto primátu se v průběhu let pravidelně střídáme s nedalekými lázněmi v Karlově Studánce.
Jedinečnou devízou Priessnitzových léčebných lázní jsou ovšem tektonické zlomy, jimiž do ovzduší z nitra Země prostupují biogenní prvky. Hlavní geologické zlomy se například nacházejí pod hlavním sanatoriem v okolí bylinkového inhalatoria nebo v okolí Bezručova pramene. Pobyt v těchto místech pomáhá lidem a hlavně dětem s astmatem. Podle tvrzení lékařů i maminek potom děti celý rok vydrží v daleko lepší kondici. Jižní svah je pak zvláštní tzv. pozitivní geoenergií. Zdejší specifické podmínky mají pozitivní účinky i při léčbě štítné žlázy a namáhaných hlasivek, takže k nám jezdí i hodně učitelů.

Vaše čisté životní prostředí má příznivý vliv na schopnost reprodukce.
Pravda je, že spojení místních podmínek, lázeňských procedur a speciálních terapií je v tomto ohledu skutečně účinné. Více by vám k tomu jistě řekla paní doktorka Biljaková, která se léčbou neplodnosti zabývá a se svými klienty naše lázně navštěvuje.
K přednášce magistra Kaliny je dobré dodat, že tradiční vodoléčebné procedury a Priessnitzův odkaz byly na sklonku roku 2014 zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. I to je důkaz, že jeho terapie jsou nadčasové a nejsou jen jedním z důležitých pilířů balneologie, ale také naší historie. Proto bychom se měli snažit toto jedinečné dědictví zachovat a rozvíjet i pro další generace. Velice aktivní jsou v této oblasti v Německu. Letos totiž byly bavorské lázeňské městečko Bad Wörishofen a Kneippovy procedury zapsány na seznam světového nemateriálního dědictví UNESCO.
My postupně také usilujeme o to, aby byl Priessnitzův odkaz více znám a doceněn. Potvrzením je třeba právě již zmiňovaný zápis na národní seznam. Priessnitz si zaslouží minimálně stejnou pozornost jako Sebastian Kneipp. Málokdo totiž ví, že když Priessnitz v roce 1822 začal léčit, Sebastian Kneipp se teprve ten rok narodil.

V prvním vydání Všudybylu roku 2016 ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl: „Považoval jsem za velikou chybu, když přechozí vedení Ministerstva zdravotnictví ČR neuváženě seškrtala možnosti lázeňské léčby v neprospěch zejména chronicky nemocných. Dětí i dospělých. Svými kroky české léčebné lázeňství téměř zahubili. Pro balneologii i pro další obory medicíny platí a bude platit, že člověk léčí, příroda uzdravuje – obnovuje autoregulační mechanismy organismu, jimiž člověk disponoval předtím, než onemocněl.“ (Viz www.e-Vsudybyl.cz, článek „Svatopluk Němeček Osobností českého lázeňství“.)
Zásadním důvodem, proč Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku dokázaly přečkat těžká období českého léčebního lázeňství, je fakt, že jsme vlastněni českými akcionáři, kteří o svou společnost intenzivně pečují. Klíčovou roli hraje také dobrá spolupráce s institucemi, jichž se témata lázeňství nebo Priessnitz dotýkají. Své aktivity tak můžeme rozvíjet a realizovat díky Městu Jeseník, Olomouckému kraji, ale také díky Společnosti Vincenze Priessnitze či Státního okresního archivu Jeseník.
V posledních pěti letech jsme tak díky těmto partnerům otevřeli naši chloubu – venkovní Balneopark, revitalizovali Ripperovu promenádu, vysadili bylinkové inhalatorium, zvýšili komfort ubytovacích kapacit, pravidelně pořádáme zajímavé a realizačně náročné kulturní a sportovní programy, společně popularizujeme Priessnitzův odkaz.
Ovšem nesmím zapomenout ani na druhý zásadní důvod, proč jsme výše jmenované období přečkali. Na skutečnost, že nejsme klasickými městskými lázněmi. Host se tu probouzí do úchvatného horského panoramatu, jemuž vévodí Praděd, a jedinečného klimatu. Když k nám totiž jednou přijedete, musíte se pravidelně vracet.

Široké škále příjmových skupin dostupný komfort v nádherné přírodě. I tak se dá specifikovat aktivní dovolená v Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku s prvky spa & wellness.
Kromě toho, že jsme léčebným lázeňským zařízením, je tato část Českého Slezska místem zajímavým i z hlediska turistiky a outdoorových aktivit. V létě a na podzim se stáváme rájem houbařů. V okolí je řada sjezdovek a bikových trailů. Je zde rozsáhlá síť zimních běžkařských tras, letních pěších tras a cyklostezek. Tuto turistickou infrastrukturu jsme v průběhu uplynulých pěti let obohatili o Balneopark Vincenze Priessnitze, který byl v roce 2012 vyhodnocen jako „Nejinspirativnější projekt roku 2011“ a v roce 2015 jako „Nejinspirativnější projekt Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko 2007–2013“. Je to veřejně přístupná vodní zahrada Priessnitzových metod a v provozu je v době, kdy to umožňují roční období, počasí a dostatek vody.
Zhruba polovinu našich hostů tvoří děti s doprovodem. Ty u nás najdou od lázeňského vláčku po nádherný dětský svět obsahující vnitřní a venkovní dětské herny. Vybudovali jsme i discgolfové hřiště. Pro dospělé, a zejména seniory, tu máme fitpark, který vychází z Priessnitzových principů: pohybovat se na čerstvém vzduchu a nechat na sebe působit horské prostředí. Uvědomujeme si, že ať už klient komplexní či příspěvkové lázeňské péče, který u nás pobude jedenadvacet či osmadvacet dní, nebo klient dovolenkář by za svými koníčky a aktivitami neměl odjíždět, ale měl by mít možnost realizovat se v našem areálu a v jeho okolí.

Řada českých i nadnárodních společností k vám posílá své zaměstnance na rekondiční a léčebněpreventivní pobyty.
Ano, část z těchto pobytů vychází z legislativy, kdy společnosti napříč různými odvětvími mají za povinnost vysílat zaměstnance na preventivní rehabilitace, a tyto služby soutěží. Našimi klienty jsou však i společnosti, které k nám vysílají pracovníky, aniž by tuto zákonnou povinnost měly. Uvědomují si totiž, že motivovaní, fyzicky a psychicky zdatní lidé podávají vysoké výkony. Jsme hrdí na spolupráci s takovými firmami, jako jsou například ŠKODA AUTO, a. s., TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., Elektrárny Opatovice, a. s., Vítkovické železárny, ocelářská skupina ArcelorMittal apod. Speciální program nabízíme i pro zaměstnance skupiny Agrofert. A nejen to. Díky přírodnímu prostředí, lázeňské infrastruktuře a kvalitnímu konferenčnímu zázemí jsme se stali vyhledávaným místem firemních, společenských a kongresových akcí.

13. až 15. května 2016 budete zahajovat 169. lázeňskou sezonu.
Ano a čtenáře Všudybylu zvu na její slavnostní zahájení. Hlavní část oslav, za účasti Vincenze Priessnitze a jeho choti, s odpoledními programy pro děti a dospělé, se uskuteční 14. května. Bude mít dva vrcholy: odpolední koncert Věry Špinarové a májový bál v přírodě, přesněji na Ripperově promenádě. Chceme tak založit novou tradici bálů pod širým nebem, inspirovanou nočním plesem v přírodě v roce 1839. Tehdy prý ples zorganizovala lázeňská šlechta v čele s princem Nasavským a knížetem Lichtenštejnem. Gräfenberk prý zářil do dáli jako moře plamenů.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids