Menu

Středočeský kraj má obrovské množství cenných památek, jimž vévodí Kutná Hora zapsaná na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Největší keltské oppidum v Čechách – Závist – najdete v katastru Dolních Břežan. Další, řadící se k nejvýznamnějším – Stradonice – v katastru Nižboru. S počátky české státnosti jsou spjata místa jako Levý Hradec – sídlo knížete Bořivoje, Mělník, kde žila babička svatého Václava svatá Ludmila, i Stará Boleslav, kde svatý Václav zahynul. Se stávající státností pak letní sídlo českých prezidentů – zámek Lány. K nejnavštěvo­vanějším cílům v Česku patří hrad Karlštejn s jednou z nejcennějších gotických památek světa, kaplí svatého Kříže. V kraji je obrovské množství církevních památek, k nimž se řadí Svatá hora, chrám svaté Barbory, Sázavský klášter, synagogy v Brandýse nad Labem, Čáslavi či Kolíně. Turisty, a to i díky projektu „Po stopách šlechtických rodů“, lákají zámky Březnice, Jemniště, Mníšek pod Brdy, Mnichovo Hradiště, Hořovice, Konopiště, Liblice, Mělník, Nelahozeves, Poděbrady, Štiřín, Veltrusy, Žleby atd. a hrady, například Český Šternberk, Křivoklát, Okoř, Točník, Valdek nebo Krakovec, kde pobýval mistr Jan Hus a kde filmaři natáčeli pohádky Ať žijí duchové a Princ a Večernice.
Celý kulturní svět zná středočeského rodáka Antonína Dvořáka, v jehož rodném domě v Nelahozevsi a rezidenci ve Vysokém u Příbrami Národní muzeum zřídilo jeho památníky. *
Je autorem první televizí vysílané skladby. Když totiž britská BBC v roce 1936 testovala, zda pro své televizní vysílání zvolí mechanický systém Johna Logie Bairda, nebo elektronický Marconi-E.M.I., zadala týmům usilujícím tuto zakázku přenášet Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Možná z obdobných důvodů o třiatřicet let později nechala americká NASA tuto skladbu zaznít v lunárním modulu Eagle Apolla 11 po přistání prvních lidí na Měsíci.
Středočeský kraj má ohromné množství galerií a muzeí. Největší a nejnavštěvovanější hornické muzeum v Česku je Hornické muzeum Příbram. Má na pětatřicet stálých expozic včetně Muzea zlata v Novém Kníně, Skanzenu Vysoký Chlumec a Památníku Vojna. Největší železniční muzeum České republiky zas sídlí v Lužné nedaleko Rakovníka. Největší vojenské – Lešany – mezi Krhanicemi a Lešany u Týnce nad Sázavou. Pravděpodobně nejvyšším kamenným mostem Evropy je železniční viadukt v Žampachu v Posázaví.

Vodními nádržemi, řekami Sázavou, Berounkou, Vltavou a dalšími toky Středočeský kraj přeje rybaření, rekreaci a vodním sportům. Nádherný pohled na meandr Vltavy zvaný Solenická podkova je z vyhlídky Solenice ze skal mezi Solenicemi a Zduchovicemi a na meandr Máj ze stejnojmenné vyhlídky zhruba tři kilometry po proudu za Slapskou přehradou.
Náhorní plošina Rovina v přírodním parku Džbán skrývá záhadu – Kamenné řady u Kounova, jež bývají považovány za pravěkou observatoř. Turisticky atraktivní jsou i Brdy s přírodním parkem Hřebeny a pochopitelně jediné veřejně přístupné jeskyně chráněné krajinné oblasti Český kras Koněpruské jeskyně. Další z chráněných krajinných oblastí Křivoklátsko figuruje na seznamu biosférických rezervací. Neméně zajímavé jsou i chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, Český ráj a Blaník. K našim nejvzácnějším rostlinám patří Erythronium dens-canis, v Česku rostoucí na jediném místě, na jižním svahu Medníku.
V Žehušické oboře už půldruhého sta let chovají bílé jeleny. Lovecké honitby, například Lánská obora, obora Rekow u Vrchotovy Janovice či honitba Sherwood se safari muzeem Hostín jsou pak cílem loveckých hostů a jejich doprovodu. K agroturistice a jezdeckému sportu lákají například Resort Zduchovice nebo martinická Equitana. Pro stát ekonomicky lukrativní turismus skýtá i malá letecká doprava, kdy zahraniční a tuzemští piloti malých sportovních letadel a jejich posádky mohou využívat středočeských letišť Benešov, Kolín, Mladá Boleslav, Vodochody, Zbraslavice aj.

*A Středočeský kraj je díky Lázním Toušeň a Poděbradům i krajem lázeňským.

Každý region v našem kraji je jiný, plný zajímavostí a přírodních krás

27. 04. 2018

Rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Jermanovou jsem začal otázkou:
Paní hejtmanko, proč jste šla do politiky?
Jsem člověk, který když se mu něco nelíbí, jde a snaží se to změnit, místo aby nadával v hospodě nebo v kroužku známých. To byl prvotní impuls, proč jsem před patnácti lety vstoupila do komunální politiky. Musím říci, že politika je do značné míry o komunikaci s lidmi. A přestože bývám někdy rozčarovaná, unavená i naštvaná, kontakt s lidmi mne hodně obohacuje. Také proto dělám to, co dělám.

Jak vnímáte cestovní ruch?
Jako významnou hospodářskou oblast, která s sebou nese velký multiplikační efekt. Potenciál turistů a návštěvníků reprezentuje ohromnou kupní sílu. Jejich příjezdy a pobyty na území Středočeského kraje a útraty s tím spojené (neboť u nás nakupují různé výrobky, ubytovací, stravovací a další služby) nejen že do Středočeského kraje přivádějí peníze a následně přispívají k posilování veřejných rozpočtů, ale turisté svojí koupěschopnou poptávkou vytvářejí prostor pro vznik nových a udržení stávajících podnikatelských a pracovních příležitostí. Každý rozumný hospodář se proto snaží vytvářet podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj cestovního ruchu spočívající i v podpoře vyváženého vstřícného klimatu mezi turisty a výletníky a stálým obyvatelstvem jimi navštěvovaných obcí, měst a regionů. Snaží se zlepšovat dopravní, kulturní a sportovní infrastrukturu a veřejné služby. Jak už jsem zmínila, samozřejmě nejen v zájmu turistů, ale především v zájmu stálých obyvatel dotyčných obcí a měst. A hovořila jsem i o multiplikačním efektu cestovního ruchu. V té souvislosti bych ráda podotkla, že podpora výkonnosti cestovního ruchu (ruku v ruce s udržováním stávajících a vytvářením nových pracovních pozic a podnikatelských příležitostí) umožňuje rapidněji zkrášlovat obce a města, zajišťovat komfortnější dopravní, zdravotní a obchodní obslužnost apod., tedy i vytvářet podmínky proti vylidňování venkova.
Významnou roli v rozvoji cestovního ruchu sehrává destinační management a zejména propagace destinace, která může mít řadu forem. Jednou z nich, o které bych se ráda zmínila, je podpora filmového průmyslu. Úspěšný film, který byl natočen v regionu, jej dokáže propagovat obrovské šíři publika v řadě zemí světa, a to třeba i v Americe či asijských státech. Zdařilý film totiž dokáže nastartovat něco, čemu se říká filmová turistika. Způsobí, že se lidé vydávají navštěvovat místa, kde byl film natáčen. Proto Středočeský kraj podporuje tvorbu filmových štábů na svém území. Momentálně například natáčení jedničkového velkofilmu Jan Žižka režiséra Petra Jákla. V souvislosti s tímto snímkem jsme domluveni i na dalších věcech, jako jsou třeba naučné stezky. Věřím, že tento velkofilm, který produkuje hollywoodský producent Cassian Elwes, bude úspěšný a že přispěje k prohloubení povědomí o bohatství kulturních a přírodních atraktivit a cílů Středočeského kraje a České republiky vůbec.

Dnes dopoledne jsem se zúčastnil pracovní snídaně s předsedou představenstva Letiště Praha a jeho týmem. V souvislosti s destinačním managementem a propagací cílové destinace Prahy na zámořských zdrojových trzích pan předseda Řehoř hovořil o součinnosti Letiště Praha se Středočeským krajem.
V tomto kontextu, zejména při propagaci turistických cílů atraktivit Středočeského kraje, spolupracujeme nejen s Letištěm Praha, jehož část leží na území Středočeského kraje, ale i s hlavním městem Prahou, s agenturou CzechTourism a dalšími organizacemi, které se zabývají cestovním ruchem. Středočeský kraj chceme propagovat ve spolupráci s hlavním městem Prahou už proto, že Praha je čím dál navštěvovanější světoznámou metropolí. Ale i ona má své kapacitní limity, takže i v jejím zájmu je vysílat turisty k nám do Středočeského kraje na delší dobu než jen na jednodenní výlet (jak říkávám, se svačinou na Karlštejn). Jsem ráda, že se tato spolupráce otevírá a že pan předseda Řehoř, respektive Letiště Praha, pracuje na získávání přímých leteckých spojení s dalšími pro incoming do Česka významnými zdrojovými trhy. Určitě budeme rádi, pokud tamní turisty dostaneme do středních Čech na dva tři dny, či samozřejmě ještě radši, když na čtrnáct dní.

Proč máte ráda Středočeský kraj?
Protože jsem si ho zamilovala, přestože nejsem rodačka. Ve středních Čechách žiji už víc než dvacet let. Střední Čechy jsou mým domovem. V politice se pohybuji zhruba patnáct let a i v té souvislosti jsem měla možnost procestovat a poznat většinu území Středočeského kraje. Každý okres je jiný, specifický. Dostanete se do chmelařské oblasti Rakovnicka, což je zemědělský region, pak do Mladé Boleslavi, která je industriální a přitom i tam uvidíte středověké památky. Nebo zajedete na Benešovsko, kde bydlím, kde je krásná příroda a spousta památek. Každý region v našem kraji je jiný, plný zajímavostí a přírodních krás.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001