Menu

Jsem velký fanda Číny

29. 11. 2015

Završující fází pro získávání hospodářských přínosů v tržním hospodářství a s tím spjatý sociální smír je zisk dosahovaný prodejem práce, výrobků a služeb realizovaný v rámci tržních platforem domácího obchodu, exportu a jejich syntézy cestovního ruchu, který zvyšuje poptávku a kupní sílu na vnitřním trhu a stejně jako export umí generovat zahraniční inkaso, i když nevozí zboží za spotřebiteli, ale spotřebitele za zbožím. Rozhovor s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy České republiky Ing. Jaroslavem Hanákem začínám 27. října 2015 konstatováním, že cestovní výdaje a útraty firemní klientely jsou pro ty, kdo v rámci cestovního ruchu prodávají služby, vítaným zdrojem generování zisku. Česká ekonomika je exportně orientovaná ne proto, aby se toho z Česka co nejvíce vyvezlo, tedy aby z naší země odplynulo co nejvíc aktiv. To poměrně úspěšně (ať je to tak či onak deklarováno) činí subjekty prosazující zájmy těch, kteří českému hospodářství konkurují nebo na něm parazitují. Česká ekonomika je exportně orientovaná proto, aby obdobně jako tržní platforma cestovního ruchu díky zahraničnímu inkasu umožňovala podnikatelským subjektům zaměstnávat lidi, vyrábět poskytovat servis a vytvářet zisk.
Pane prezidente Hanáku, primátor Karlových Varů Ing. Petr Kulhánek v souvislosti s udržením výkonnosti českého incomingu v minulém vydání Všudybylu řekl: „Připravit se na hosty z nových zdrojových destinací (zejména z Číny a dalších zemí) není levné, je to však vyváženo novým segmentem (zpravidla) finančně vysoce bonitních návštěvníků nakupujících služby a výrobky na území navštěvovaných měst a obcí.“
Ať se to nám slavným a úspěšným Evropanům líbí, nebo nelíbí, přemnohé z toho, co bylo podstatné pro vývoj světa, přišlo z Číny. Filozofie, věda, vynálezy dnes běžně používaných přístrojů, materiálů…

Jak bychom si bloudili bez kompasu. Kde by byla byrokracie a peněžnictví bez papíru? Války bez střelného prachu…
Přesně. Z Číny přišla řada věcí dobrých i těch, které pak byly využity ke špatnostem.
Jsem velký fanda Číny. V Číně jsem soukromě a v rámci podnikatelských misí byl snad už patnáctkrát. Nejen s prezidentem Zemanem, prezidentem Klausem, premiérem či ministry. Ta největší byla teď nedávno uskutečněna s prezidentem Zemanem dvěma letadly. V jednom cestoval pan prezident, politici, úředníci, novináři. Druhé letadlo jsem měl k dispozici pro víc než devadesát českých firem. Dvě letadla bývají zcela výjimečně. Kdysi v historii jsme takto letěli s prezidentem Klausem do Turecka a do Ruska a s premiérem Nečasem do Ruska.
Co se týká cestovního ruchu, Čína má fantastický potenciál. Byl jsem tam v několika provinciích. Samozřejmě často v Pekingu a Šanghaji. Myslím si, že je škoda, na to, jaké tam jsou fantastické historické pamětihodnosti, že je čínský incoming neumí víc „prodávat“. Jako cílová turistická destinace je Čína velkou výzvou. Co je však pro výkonnost českého exportně orientovaného hospodářství (vedle čínských investic na českém území a našeho vývozu do této země) na Číně nejlepší, že k nám a do Evropy po u nás čínskými filmaři natočeném zamilovaném filmu zřejmě začnou jezdit další miliony čínských turistů. Obdobný korejský film, natočený korejskými filmaři, přinesl do českého hospodářství veliký příliv poptávky podpořený kupní silou korejských turistů a přímou leteckou linku mezi Soulem a Prahou. To samé lze teď očekávat z čínské strany. Čína má obrovský potenciál. Další miliony čínských občanů totiž dostanou cestovní pasy a budou cestovat. Doufám, že hodně do České republiky. Po poklesu příjezdů ruské klientely je to další velká šance pro české hospodářství.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt