Menu

Jižní Afrika a její národní parky jsou obrovským lákadlem

23. 01. 2006

Ředitele cestovní kanceláře ESO travel Ing. Tomáše Cikána jsem požádal o rozhovor na téma poznávací zájezdy do vzdálených exotických destinací.
V tomto segmentu je ESO travel na českém trhu již šestým rokem bezkonkurenčním lídrem. Důvodem je nejen vlastní organizační know-how, ale také vzájemná koordinace našich zájezdů s partnery, kterými jsou především partneři z charterových projektů do exotických destinací. Jde o našeho akcionáře cestovní kancelář Čedok, cestovní kancelář FIRO-tour a slovenskou CK Hydrotour.

Jaké jsou hlavní trendy posledních dvou tří let? Které destinace nejvíce lákají poznáníchtivé české turisty?
Jsou to zejména tři oblasti. První lokalitou s přímo geometrickou křivkou nárůstu je od roku 2002 asijská oblast. A není to jen na českém trhu tolik populární Thajsko či Indonésie. Je to Čína. Čína má nárůsty nejen na českém trhu. Jde doslova o turisticky nejnárůstovější destinaci dnešního světa. V kategorii poznávacích zájezdů se již propracovala na sedmé místo mezi všemi zeměmi planety. Čínu vzala útokem nejen celá západní Evropa, ale i asijské státy, jako Japonsko, Jižní Korea a také Severní Amerika. Čína na českém trhu v posledních dvou letech zaznamenala neuvěřitelný boom. Do Číny vycestovalo v rámci poznávacích zájezdů organizovaných českými touroperátory více než tři a půl tisíce turistů. To je podle mého názoru výzva pro národního přepravce ČSA zamyslet se nad tím, není-li na čase otevřít pravidelnou linku do Pekingu nebo Šanghaje. Pro zajímavost: do Číny zcela běžně létají Rumuni, Maďaři, Poláci či Finové. Česko je jednou z posledních zemí, která nemá s Čínou přímé letecké spojení.

Dobře. Pokud je Čína jedničkou, jaké je další pořadí oblíbenosti?
Na druhém místě je rájem organizátorů poznávacích zájezdů Jižní Amerika, především pak Brazílie. Ta byla v Česku zpopularizovaná před třemi roky zásluhou otevření charterových letů létaných společností Travel Service do letoviska Fortaleza. Pokud hovořím o poznávacích zájezdech, musím nejprve připomenout, že charterové lety srazily ceny letenek na pravidelných linkách zhruba o polovinu. Tím se pochopitelně podařilo výrazně snížit i ceny poznávacích zájezdů do Brazílie, na které se s námi nyní vydá kolem šesti set turistů ročně. Zmíním-li, že průměrná cena těchto zájezdů je kolem 75 tisíc korun, je to pro ESO travel velmi příjemný počin. Ovšem nejvýznamnějším hitem – a pro nás poměrně překvapivě – je vzrůstající obliba afrických destinací. Avšak nemám tím na mysli pobřeží severní Afriky, čili koupací destinace, jako Tunisko, Egypt či Maroko, nýbrž jižní části afrického kontinentu, o jehož prvotní zmapování a poznání se tolik zasloužil holický rodák, cestovatel a sběratel Emil Holub. Jižní Afrika se stala ohromným hitem posledních let. Okruhy Jihoafrickou republikou po jistém útlumu, spjatém s pádem apartheidu na počátku 90. let, opět nabývají na síle. Jižní Afrika je po Číně druhou nejnárůstovější turistickou destinací světa. Příliv turistů je doslova odevšad. Samozřejmě i z Česka. Na vysoký zájem o tuto destinaci promptně reagujeme vydáním nového specializovaného katalogu s názvem „Jižní Afrika“. Jeho obsah však neomezujeme pouze na Jihoafrickou republiku. Prezentuje širokou nabídku poznávacích zájezdů obsahující jak Jihoafrickou republiku, tak například Namibii, Zimbabwe, Madagaskar, Botswanu, Tanzanii či Keňu. Určitě je z čeho vybírat.

Čím jižní část afrického kontinentu tolik láká?
Především přírodou. Fantastická tropická či subtropická příroda, neobyčejně příjemné klima, množství národních parků – ať už jde o ty nejznámější, jako je kupříkladu Krugerův, nebo menší nově otevřené privátní rezervace. Průměrný soukromý park bývá rozlehlý asi jako dva české okresy. A v téměř každém z nich nalezneme velkou pětku: lva, slona, nosorožce, levharta a buvola.

www.esotravel.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo