Menu

Jak se rodí Všudybyl

30. 12. 2014

Pojďte se podívat do Zlína, do tiskárny Graspo
Zajímá vás, jak a kde se vyrábí časopis, který právě čtete? Přemýšleli jste někdy o tom, kolik rukou se ho dotkne, než se dostane až k vám, našim čtenářům? Pokud ano, tak se s námi pojďte podívat do Zlína, do tiskárny Graspo, kde váš časopis už spoustu let přichází na svět.
Články – pokud je tedy nakladatel nepíše po vlacích – samozřejmě vznikají v Praze a předtisková příprava probíhá v DTP studiu Layout v Brně. Ale jakmile zmáčkneme klávesu Enter, začnou se data z Brna přesouvat do Zlína a nahrávat na FTP server tiskárny Graspo. Jakmile jsou data na serveru, začíná obvyklý koloběh, jakým na své cestě ke čtenářům prochází každá kniha, brožura, katalog nebo časopis: studio – tisk – knihařské zpracování – balení. A pak už rychle naložit do auta a rozvézt do hotelů, restaurací, cestovních kanceláří… Ale nepředbíhejme a vezměme to po pořádku.

Studio – aneb základem úspěchu jsou kvalitní data
Data časopisu neboli zpracované strany ve formátu PDF v tiskové kvalitě musí v tiskárně vždy projít důkladnou kontrolou. DTP operátor nejprve prověří, zda mají obrázky požadovanou kvalitu a rozlišení, jestli jsou všechny texty na svém místě a jsou čitelné, zkontroluje umístění ořezových značek apod. Pokud jsou data v pořádku, předá je kolegům v oddělení CTP, kteří jednotlivé strany vysázejí na archy tak, jak se budou tisknout. Pro ověření správnosti vyřazení připravují kontrolorky v tiskárně Graspo ještě tzv. plotry. To je v podstatě maketa, v níž už jsou jednotlivé strany seřazeny tak, jak za sebou půjdou ve skutečném časopise. Ze studia putují data do kopírny, kde na ně netrpělivě čekají další kolegové, kteří se starají o výrobu tiskových ploten.

Tisk – svět barev, zkušených tiskařů a kvalitních tiskových strojů
Tiskař s okem trénovaným na drobné barevné nuance je jedním ze specialistů klíčových pro dobrý výsledek. Právě on totiž nastavuje stroj tak, aby barevnost odpovídala naší představě. Časopis Všudybyl se v Graspu tiskne na desetibarvovém tiskovém stroji, což výrazně urychluje čas potřebný pro výrobu, protože při jednom průjezdu strojem jsou potištěny obě strany archu. Obálka je navíc opatřena lesklým laminem, které zvyšuje odolnost časopisu a podtrhuje celkový dojem.

V1 – neboli sešitová vazba šitá drátem, díky které drží jednotlivé listy pohromadě
Od vytištěných archů už je jen malý krůček ke skutečnému časopisu. Archy se musí pofalcovat, resp. poskládat do složek, ve kterých procházejí nejen strojem, ale také rukama dalšího kolegy, který pak složky předává k finálním zpracování. O závěrečné výrobní operace – snášení složek do správného pořadí, šití drátem i ořez na správný formát – se stará moderní linka pro vazbu V1 a její zkušená obsluha. Pak už se čerstvě narozený časopis nakládá na palety a veze do Brna do agentury BM Marketing, která zajišťuje, aby zaslán přímo k vám.

A proč tiskneme Všudybyl právě ve Zlíně?
Dobrou tiskárnu nedělají pouze kvalitní stroje, ale hlavně zkušení lidé. Ve Zlíně mají oboje. Hrdě se hlásí k tradici, která sahá až do doby baťovského Zlína. Dnešní tiskárna Graspo totiž kdysi vznikla jako součást Baťových závodů, prošla celou dobou socialismu a skvěle funguje dodnes. Není tiskárnou realizovanou z dotací. Vznikla z tvrdé práce. Graspo řídí skuteční polygrafové a tiskařská hrdost se v něm předává z generace na generaci. Proto nás těší, že se Všudybyl tiskne právě tady.

A co na Všudybyl říkají zaměstnanci tiskárny?
Za ně se vyjádřila obchodní konzultantka Jaroslava Bernatíková, která se na výrobě našeho časopisu pravidelně podílí: „Všudybyl je časopis, který si už řadu let drží vysokou úroveň a nezaměnitelný styl. I když zavřu oči, přesně vím, jak vypadá.“ říká paní Bernatíková, která je u každého nového čísla Všudybylu a je naší hlavní kontaktní osobou v Graspu.
Za léta spolupráce se kromě několika desítek čísel časopisu Všudybyl zrodilo také cenné partnerství. Vždy je totiž dobré vědět, že spolupracujete s partnerem, na kterého se můžete spolehnout. A je také dobré vědět, že úsilí, které do článků, rozhovorů a reportáží vkládáme, dostane v tiskárně krásně barevnou podobu. Doufáme, že se líbí i vám.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt