Menu


Jiří Krejča odchází z cestovního ruchu

Jak jsem potkal Thomase Cooka

31. 08. 2001

„Odcházím jako pracovník cestovní kanceláře,“ prohlásil Ing. Jiří Krejča 30. srpna na rozlučkové party s cestovním ruchem a dodal: „zůstávám ale blízko, protože finanční služby Travelexu jsou blízko cestovatelům, cestovním kancelářím a agenturám. Věřím, že s většinou lidí z cestovního ruchu zůstanu v těšném kontaktu a že spolu budeme dál dělat dobrý byznys.“


Červen 1992
V domě na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze se chystalo otevření jakési nové, velmi exkluzivně vyhlížející cestovní kanceláře. Sice až za týden, ale mně se podařilo dostat se dovnitř. Vystoupal jsem do prvního patra kolem křesla z „first class“ Lufthansy. Sympatický, mladě vyhlížející manažer mi dal šanci: „Tak o co vám jde…?“ Záhy se naše role obrátily a já už jen poslouchal. Odešel jsem sice bez podepsané objednávky, leč bohatší o poznání: potkal jsem Thomase Cooka.

Červen 1993
Předchozí rok byl pro mne i jinak velmi poučný ve smyslu: „co nás nezabije, to nás posílí“. Chtěl jsem vydávat vlastní časopis. K tomuto cíli jsem se ale přiblížil až veletržním oběžníkem v roli tiskového mluvčího Holiday World '93. Od června 1993 jsem začal vydávat časopis „Světoběžník“. Na titulní straně prvního čísla zářila fotografie horkovzdušného balonu s logem Thomas Cook. Uvnitř bylo mé vůbec první interview s Ing. Krejčou nazvané „Thomas Cook Czechoslovakia má výročí“, v němž mj. říká: „Naše kontakty začaly v létě 1990, kdy firma Motokov hledala partnera pro profesionální zajišťování služebních cest. Kontaktovala dvě velké světové agentury. Jako potenciální partner byl vybrán Thomas Cook. V červnu 1991 byla podepsána smlouva o založení akciové společnosti Thomas Cook Czechoslovakia. V prosinci 1991 byla firma registrována. V dubnu 1992 zprovozněna první pobočka v budově Motokovu. V červnu 1992 byla otevřena druhá pobočka na Václavském náměstí.“

Říjen 1994
Společnost Thomas Cook Czechoslovakia a.s. je přejmenována na Thomas Cook a.s. Její sídlo zůstává v budově Motokovu v Praze na Pankráci. Stává se největším prodejcem letenek v České republice.

Říjen 1996
Thomas Cook a.s. přesídlila na Národní třídu. Jejím jediným akcionářem se stává britská společnost Thomas Cook Group Ltd. Jiří Krejča je potvrzen ve funkcích předsedy představenstva a generálního ředitele. Na akciovou společnost Thomas Cook začíná dopadat strategický prodej business travelu mateřskou firmou.

Leden 1999
Thomas Cook a. s. v ČR odprodala všechny aktivity cestovního ruchu německé společnosti Hapag-Lloyd. Vzhledem k majetkové provázanosti Hapag-Lloyd – TUI – Thomas Cook se vedení obou společností dohodlo, že Jiří Krejča bude v České republice řídit jak společnost Thomas Cook a.s. zabývající se již výhradně finančními službami, tak cestovní kancelář Hapag-Lloyd Business Travel, s.r.o.

Listopad 2000
Thomas Cook Group Ltd. prodal svoji divizi Global and Financial Services provozovateli mezinárodní sítě směnáren, který se stále výrazněji angažuje v celosvětovém obchodě s penězi, totiž britské společnosti Travelex. Bylo dohodnuto, že na dobu pěti let bude Travelexu umožněno používat značku Thomas Cook pro cestovní šeky a směnárny.

Novým majitelem zbytkové části britské cestovní kanceláře Thomas Cook Group Ltd., která je nositelem jména a tradice Thomas Cook, se stala německá skupina C&N Touristic (Condor Neckermann). Neckermann se rozhodl celosvětově používat značku Thomas Cook pro své aktivity v oblasti retailu. Je možné, že se značka Thomas Cook opět objeví v oblasti cestovního ruchu. Logo však bude žlutomodré.
V té době byl také oznámen úmysl cestovní kanceláře Thomas Cook Group Ltd. a letecké společnosti British Airways vytvořit společný podnik – zájezdového touroperátora.

Únor 2001
Tři významné společnosti, působící v oblasti business travel – Maritz Travel Company, TUI Business Travel (Hapag-Lloyd / First Travel Management) a Internet Travel Group (ITG) vytvořily novou organizaci – TQ3 Travel Solutions – s cílem nabídnout kvalitní zajištění pracovních cest po celém světě pod jednou střechou a pod jednou značkou. Reprezentantem TQ3 Travel Solutions v České republice je Hapag-Lloyd Business Travel s.r.o. v čele s Jiřím Krejčou.

Květen 2001
Hapag-Lloyd Business Travel s.r.o. je přejmenována na TQ3 Travel Solutions. Ing. Jiří Krejča zůstává předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Thomas Cook a.s. i jednatelem a ředitelem společnosti TQ3 Travel Solutions. Současně oznamuje svůj úmysl ukončit koncem srpna 2001 své desetileté působení v cestovním ruchu.

Srpen 2001
Ing. Jiří Krejča se rozhodl působit výhradně ve společnosti Travelex / Thomas Cook Financial Services. Protože Travelex (vyjma České republiky) ve střední a východní Evropě dosud nepůsobí, bude jeho úkolem poohlédnout se v dalších zemích východní Evropy po možnostech obchodního rozvoje.

Září 2001
Od 1. září 2001 je úkolem Ing. Krejči pokračovat v České republice v úspěšném provozu směnáren Thomas Cook a rozvinout řadu nových projektů, které směřují do podnikové sféry. Nejelegantnější službou prý bude zajišťování devizových plateb do zahraničí. Travelex / Thomas Cook Financial Services získal licenci na velkoobchod devizovými prostředky. Může tak obchodovat hotově i bezhotovostně s velkými objemy deviz.
Cestovní kanceláře i firmy zabývající se business travelem tvoří početnou skupinu obchodních partnerů Travelex / Thomas Cook Financial Services. Z pragmatických důvodů. Cestovní kanceláře bez devizových příjmů musí platit do zahraničí devizové platby ze svých korunových účtů, a to je parketa Travelexu. Výhodou jeho služeb je, že za převody účtuje nižší poplatky, než jsou u klasických bankovních převodů. Také jsou rychlejší a poskytují kvalitnější a širší servis.
Travelex / Thomas Cook Financial Services bude také cestovním kancelářím a agenturám nabízet pro jejich klienty peníze na služební i soukromé cesty – vybavování hotovostí i cestovními šeky. Ing. Krejča sice zdůrazňuje, že odchází z cestovního ruchu, ale bude mít k němu velmi blízko.
Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new