Menu

Jáchymovské lázně v roce 100

11. 07. 2006

Při příležitosti stého výročí lázeňské léčby v Jáchymově jsem o rozhovor požádal generálního ředitele Léčebných lázní Jáchymov MUDr. Eduarda Bláhu. Povídáme si v místě, kde byl díky Marii Curie-Sklodowské a jejím výzkumům započat atomový věk.
Slavíme nejenom sto let jáchymovského lázeňství, ale i atomové léčebné éry, jež předcházela atomové éře válečné a energetické. Léčebná éra ve skutečnosti začala už dřív, v dobách, kdy ještě radiace nebyla nikým specifikována. Sto let je světové výročí, a my se k němu hodně upínáme a zdůrazňujeme je ve všech našich prezentacích, aby nám pomohlo prosadit se ve vzdáleném zahraničí. Zatím se prosazujeme u našich sousedů a na Středním východě, kde jsme tradičně známí. Stoleté výročí bychom rádi využili k ataku na trhy, které mají co společného s nastolením atomového věku a působením madam Curie-Sklodowské, jako je Francie. Tam jsou lázeňství především Lourdy a Vichy, a je to něco úplně jiného. Rádi bychom k nám i díky tomuto marketingovému tahu přitáhli novou francouzskou klientelu.

Jak byste, nám laikům, vysvětlil, čím jáchymovská radonová voda léčí?
V tom, bohužel, dodnes nejsou jednotní ani odborníci, i když shodně konstatují, že léčí velmi účinně. Hodně zjednodušeně lze říci, že radonová voda iniciuje jakousi spouštěcí reakci obranných mechanismů, nebo naopak určité obranné mechanismy lidského organismu (jako je např. bolest) tlumí, aby vůbec bylo možné začít rehabilitovat. Ve společnosti bohužel existuje jakási radonová fobie. Je pravda, že existují i škodlivé vlivy radonu. Ale celoživotní přebývání v domě bez protiradonových opatření a vdechování radonu je opravdu něco jiného než lékařem indikovaných osmnáct koupelí v prostorách dokonale odvětraných vzduchotechnikou.

V jakém rozpoložení se jáchymovské lázně nacházejí v roce 100, v čem je to kouzlo tradičního českého lázeňství, které nám svět závidí?
Kouzlo?! Je to tvrdé, ale já myslím, že bylo dlouho hlavně v ceně. Ono má to tradiční lázeňství totiž své mouchy. Paušálně přiřazuje lázeňským hostům roli nemocných. Na jednu stranu unikátně klade důraz na medicínskou stránku a roli lékaře a na druhou trpí nešvary českého zdravotnictví. Jáchymovské lázně však rozhodně nic neubraly z medicínské péče, avšak vedle toho odstraňujeme všechny nešvary tak, abychom nemocným poskytovali co nejefektivnější léčení. Paralelně s tím se snažíme podchytit současný trend, projevující se změnou skladby a požadavků klientely. Už k nám nejezdí jenom nemocní. Jezdí zdraví na kratší období a hledají něco atraktivního. Jáchymov je pro ně výspou klidu v bouřlivé době. Takže rozpoložení je jistě dobré. Zdejší lázně ale mají v boji o lázeňského hosta ztíženou pozici. Co mu nabídnout dál? Lázeňský charakter má totiž pouze lázeňská čtvrť města. V současné době proto oslovujeme městské instituce a snažíme se městu Jáchymov vyhledat pomoc. Jsme totiž přesvědčeni, že když městu pomůžeme odpíchnout se ode dna, že v dlouhodobém horizontu pomůžeme sami sobě. Nemyslíme si, že město spasí jedna velká dotace od státu, ale že se musí nastartovat a rozběhnout proces, kdy Jáchymov hospodářsky ozdraví ekonomické aktivity jeho vlastních obyvatel – drobných živnostníků a podnikatelů. Naše společnost chce Jáchymovu pomoci s první investicí, která by tento ozdravný hospodářský proces měla nastartovat Nabídku jsme už předložili. Věříme, že umožní i ostatním, aby viděli smysl investovat v Jáchymově, kupovat zde – a ne spekulativně – objekty za účelem rozvoje.

Od té doby co Léčebné lázně Jáchymov patří současnému majiteli, je v nich zřejmý veliký progres. Čím to?
Začala se věnovat pozornost dotahování věcí do detailů, protože kvalita, resp. kvalitní výsledek, se skládá se spousty detailů. Obzvláště ve službách. Každý úsměv a příjemné vystupování personálu vůči hostům se zhodnotí. Především přístup k hostům je to, co se zde změnilo. Samozřejmě vedle toho, že investujeme, opravujeme a měníme tvář lázeňské čtvrti Jáchymova. Za to musím investorům, respektive našim akcionářům, poděkovat. Ponechávají zisk ve společnosti a my jej tak můžeme používat na rozvoj. Jsme na stejné vlně, dávají nám značný operační prostor realizovat naše nápady a jejich rozhodovací a schvalovací procesy jsou velmi operativní.

Ve vašich lázních se léčí a rehabilituje česká běžkařská elita…
Ano, měli jsme tu i Katku Neumannovou ještě před tím, než dosáhla svých největších úspěchů. Koho ale máme téměř exkluzivně, je Lukáš Bauer a celá běžkařská špička, která trénuje a bydlí nad námi na Božím Daru. Léčebné lázně Jáchymov začínají objevovat i další sportovci. Pro závodníky na horských kolech tu máme nejen ideální léčebné a rehabilitační zázemí, ale i terény. Soustředění tak u nás mívají i zahraniční reprezentace, a i díky tomu jsme přijali nabídku být spolupořadateli českého poháru ve sjezdu horských kol na Klínovci..

www.laznejachymov.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo