Menu

Internetové odbavení na Letišti Praha-Ruzyně

18. 05. 2006

Letištní výbor pro bezpečnost schválil používání systému internetového odbavení na Letišti Praha, s. p. Letecké společnosti tak mohou od poloviny dubna 2006 žádat o schválení postupu internetového odbavení. Internetové odbavení zrychluje a zjednodušuje leteckou dopravu. Využívat ho mohou cestující s příručními zavazadly, pro které tento způsob znamená pohodlnější a rychlejší cestu do letadla. Zatím žádné letiště, které používá odbavování po internetu, nezaznamenalo negativní zkušenost s tímto systémem.

Obecná pravidla internetového odbavení
Pasažér na internetových stránkách leteckých společností, které systém užívají, zarezervuje a zaplatí elektronickou letenku. Tím okamžikem se jeho rezervace dostává do rezervačního systému a na internetu se může také odbavit. Samozřejmě, pokud letecká společnost, u které letenku kupuje, internetové odbavení podporuje. Cestující si vybere místo v plánu kabiny a vytiskne si palubní vstupenku. Ta vypadá stejně jako vstupenka, kterou by dostal přímo na letišti u odbavovací přepážky (check-in). Liší se pouze její formát, podle toho, pro jaký se rozhodnou jednotliví cestující při tisku. Po příchodu na letiště už pasažér nemusí k odbavovací přepážce (check-in), ale prochází pasovou a bezpečnostní kontrolou přímo do odletové čekárny. Aby nedošlo ke zbytečným problémům, měl by si každý cestující s palubním lístkem vytištěným mimo letiště před odletem zkontrolovat na informačních tabulích v odbavovacích halách, jestli platí číslo odletové čekárny uvedené na vstupence. Cestující se pomocí internetového odbavení vyhne frontám u odbavovacích přepážek. Ušetří čas a zajistí si větší pohodlí. Pokud let nestihne, může v takovém případě opět po internetu zrušit své odbavení. Je ale nutné ověřit si u letecké společnosti, se kterou chtěl cestovat, s jakým časovým předstihem to musí udělat.

Porovnání s klasickými palubními vstupenkami
Stejně jako u klasických, tak i u elektronických vstupenek platí, že jeden člověk může mít jen jednu palubní vstupenku, která projde kontrolou při nástupu do letadla. Pokud vstupenku ztratí, může si nechat vystavit novou u odbavovací přepážky. Konkrétní pravidla pro internetové odbavení určují jednotlivé letecké společnosti. Společnosti, které plánují zavedení E-check in v Praze: Air France, KLM, British Airways, Swiss Air Lines, Finnair a Lufthansa.

www.prg.aero
www.hvbbank.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

easyfm