Menu

Hudba a víno ve Valticích

23. 10. 2017

Se starostou Valtic Ing. Pavlem Trojanem se potkáváme během závěrečného rautu v jízdárně státního zámku Valtice 22. září 2017 po koncertu Komorního orchestru České filharmonie, konaného v rámci třetího cyklu Hudba a víno – „Hudební souboje“ šestnáctého ročníku festivalu Ruská kultura v České republice. Sólisty byli ruská flétnová virtuoska, která se ve svých šestnácti letech stala absolutní vítězkou letošního 51. ročníku Concertino Praga, Uljana Živickaja a houslový virtuos, koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Svá virtuosní vína v průběhu koncertu představili Miloš Michlovský a František Mádl. Interprety a jimi prezentované skladby Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta a Petra Iljiče Čajkovského představil ředitel České filharmonie David Mareček. Tuto událost tradičně organizovala reklamní společnost SNIP & CO ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Českou filharmonií za podpory generálního partnera společnosti ALTA. Oficiálními partnery byly společnosti Veletrhy Brno, UNIS a Národní vinařské centrum. Hlavními partnery BMW Renocar a FIRESTA-Fišer, hlavními garanty vína Vinselekt Michovský Rakvice a Malý vinař Velké Bílovice. Hlavním cateringovým partnerem ve spolupráci se Střední školou Brno, Charbulova byl Orea Hotel Voroněž, partnery pro catering pivovar Starobrno, cafe+co Delikomat a Maloobchodní síť Brněnka a partnerem pro cestovní ruch Čebus.
Pane starosto, společně s Ministerstvem kultury ČR, velvyslancem Ruské federace v Česku Alexandrem Zmejevským, hejtmanem Jihomoravského kraje Bohumilem Šimkem a brněnským primátorem Petrem Vokřálem jste převzal nad 16. ročníkem festivalu Ruská kultura v České republice záštitu.
Jsem velice rád, že byly Valtice k této události přizvány a že jsme tu mohli hostit tento koncert. Již třetím rokem tak ve Valticích renomovaná hudební tělesa a vynikající osobnosti interpretačního umění prezentují díla světových komponistů a snoubí jejich odkaz s uměním jihomoravských vinařů. Dovolím si tvrdit, že Valtice jsou ke spojení hudby a vína přímo předurčeny.

Valtice jsou v rámci České republiky označovány za hlavní město vína.
Právem. V rámci našeho katastru totiž máme druhou největší plochu vinohradů v republice. Ve Valticích působí jediná střední vinařská škola v Česku. Na zámku Valtice máme Salon vín, do něhož je každým rokem vybíráno sto nejlepších vín ze všech vinařských oblastí České republiky. Máme Vinařskou akademii a nedávno otevřené Centrum excellence, které vyučuje vinaře a lidi, kteří se chtějí věnovat vinařské gastronomii.

Valtice jsou i městem hudby.
Bezesporu. Navíc přede dvěma roky, v roce 2015, byl u nás završen projekt Národního centra divadla a tance, v rámci něhož se opravila zámecká jízdárna (ve které se dnešní koncert konal) a obnovilo zámecké divadlo. Partnery projektu Národního centra divadla a tance jsou například Národní divadlo v Praze, Letní škola staré hudby a další.

Velké oblibě Valtic nahrává, že od roku 1996 jsou městem památky UNESCO, Lednicko-valtického areálu.
Tato skutečnost pozitivně ovlivňuje mikroekonomiku našeho regionu. Tržní platforma cestovního ruchu, respektive přiliv mobilní kupní síly reprezentované širokým spektrem turistů a návštěvníků včetně vyznavačů vinařské turistiky a cykloturistů přináší Valticím a okolí další pracovní a podnikatelské příležitosti a výzvy. Každým rokem tak jen ve Valticích vznikají dva až čtyři další penziony. Věřím, že obliba Valtic bude dál pokračovat.

Co ještě dělá starostovi Valtic radost?
Když se něco povede. Když se například opraví a obnoví další část památek (teď se tak děje v souvislosti s historickým domem na náměstí) nebo když se povede taková akce jako dnes večer v rámci cyklu Hudba a víno koncert Komorního orchestru České filharmonie.
Fotografie © Jef Kratochvil


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo