Menu

EuroAgentur Hotels & Travel, a.s. provozuje 46 hotelů a 13 gastronomických zařízení. V Praze (17 hotelů v centru), ale i v dalších atraktivních místech Česka. V Karlových Varech, Mariánských Lázních, Lánech, Hradci Králové, Jihlavě,  v Krušných horách, Krkonoších a na Šumavě. Od září 2006 i na Slovensku – EA Art Hotel William v Bratislavě a nově přímo v srdci Tater, ve Smokovci. V současné době chystá i další projekty – v Hradci Králové, Otro­kovicích, Třebíči a Termální ráj ve Všeni.
 

Hospodářská recese je celosvětová, ale vízová politika? Tu má Česko v rukách. 

27. 10. 2009

V souvislosti s hlavním tématem tohoto vydání Všudybylu jsem navštívil předsedu představenstva společnosti EuroAgentur Hotels & Travel a.s. a prezidenta Asociace Českých cestovních kanceláří pana Viliama Siveka.
Vildo, v jednom z posledních vydání Všudybylu jsme psali, že jsi byl jedním z iniciátorů programu Hlavního města Prahy na podporu cestovního ruchu.
Tento projekt se v současné době realizuje. V uplynulých letech Praha do značné míry těžila hlavně z podstaty, což se odráží i na současném stavu, ve velkých rezervách v oblasti domácího cestovního ruchu a incomingu. Zkrátka, takovýto projekt potřebovala už dávno, a ne až v době, kdy začal klesat počet příjezdů zahraničních hostů a začaly se snižovat jejich výdaje. 

Takže, jak se za těchto okolností, coby hoteliér, máš?
Je to tvrdé, ale dobře, protože kdybych řekl, že špatně, mohl by mít někdo radost. Pražské hotelnictví prochází kvalitativně pozitivním vývojem. Vyrostla zde spousta velice kvalitních hotelových zařízení. Pokud Prahu hotelovou porovnáš s Paříží hotelovou, jsme na tom lépe. Pokud se chceš v pražském hotelu otočit ve dvoulůžkovém pokoji, nemusíš na chodbu jako v v hotelu v centru Paříže. Tam, chceš-li bydlet za 300 € denně, tak abys z něj pomalu opravdu vycouval na chodbu, jak jsou pokoje malé. Dnes už v Praze sice máme nová vysoce kvalitní zařízení, ale celosvětová hospodářská recese a mediálně podporovaná psychóza odložené spotřeby dolehla i na pražský cestovní ruch. Lidé sedí na penězích. Přestala jezdit střední a vyšší klientela, nebo se začala, co se výdajů týče, stylizovat jako nižší střední.
 
O to více je třeba dělat kvalitní ofenzivní obchodní propagandu a verbovat zákazníky. Propagovat zboží, tj. turistickou destinaci Česká republika.
Jenže Česko dělá opak. Odrazuje hosty. Vezmi si naši vízovou politiku vůči Rusku, v němž do hry vstoupil nový zákon. Díky němu zřejmě dojde ke snížení počtu tamních cestovních kanceláří, protože musí skládat daleko větší finanční garance. Předpokládá se, že zejména ubudou regionální touroperátoři. V Rusku je dnes celkem cca 4100 cestovních kanceláří. Počet akreditovaných ruských touroperátorů na českém velvyslanectví v Moskvě se snížil na 81. A aby toho nebylo málo, tak jsme zřídili vízové centrum, a tím zdražili pro žadatele vydávání víz téměř o 100 %. Nikdo z našich unijních sousedů – Polsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Maďarsko takovýto krok neudělal. V případě kombinovaných zájezdů proto ruští zájemci za víza utrácejí jinde. Bulhaři, kteří nám šlapali na paty, dokonce zrušili poplatek za vízum úplně, což se projevilo na jejich zvýšeném zahraničním inkasu z cestovního ruchu. Finské vízum dostanou Rusové v podstatě na počkání. Zdůvodnění, že chtějí jet lyžovat nebo na nákupy, je pro multiple vízum na půl roku dostačující. Faktem je, že cena víza mnohdy převyšuje cenu tří dnů ubytování v hotelu v centru Prahy.
Ruský turista dnes knihuje a objednává si dovolenou (ostatně jako v celém světě) často na poslední chvíli. Tomuto trendu však neodpovídá vydávání českých víz. Vydání našeho víza trvá deset pracovních, tzn. někdy i čtrnáct kalendářních dnů. Francie je vyřizuje za tři dny. V Rakousku je to tři až pět dnů. Nám se tak stává, že do Česka přijedou klienti s multifunkčním vízem teprve až poté, co utratí spoustu peněz u naší zahraniční konkurence. To je problém, který by šel řešit hned. Praha věnuje nemalé finanční prostředky na reklamu: „Přijeďte do Prahy“. Běží i na CNN a zasahuje celé Rusko. Bohužel, rozhodne-li se kdo odtamtud k nám jet, nedostane včas vízum. Nepřipadá ti to jako v Kocourkově? A tak, pokud k nám jede, jede např. přes Francii. Hospodářská recese, ta je celosvětová, ale vízovou politiku? Tu má Česko v rukách.
 


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001