Menu

Hasiči a Jára Cimrman zahajují pražskou turistickou sezonu

29. 03. 2003

Ve světě, a to nejenom ve světě cestovního ruchu, je Praha neskonale známější než stát, jehož je hlavním městem. Jak je Pražská informační služba připravena na hlavní turistickou sezonu 2003, jsem se v polovině března zeptal ředitele Pražské informační služby Ing. Václava Novotného.
Myslím, že slušně. Celou zimu jsme pracovali na tom, abychom eliminovali image, kterou Praze způsobily povodně a popovodňová propaganda. Expozice hl.m. Prahy sklízí na mezinárodních veletrzích cestovního ruchu úspěch za úspěchem. Ohlasy na Prahu jako turistickou destinaci jsou opět velmi příznivé ze strany laické veřejnosti i odborníků. Totéž je možné vyvodit ze zájmu a ohlasů zahraničních návštěvníků Prahy. Dá se říci, že téma povodně pominulo a problém úplně zmizel. Pokud se ve světě nestane něco strašlivého, nevidím důvod, proč bychom se v tomto roce museli vyrovnávat s pokleslou sezonou jako loni. Vydali jsme ucelenou řadu informačních brožur, které se setkaly s mimořádně příznivým ohlasem. Nicméně jedna z nich- „Prague Agent's Manual“- s ještě větším. Je příručkou pro profesionály cestovního ruchu (i pro takové, kteří dosud o Praze nic neslyšeli), aby byli schopni do Prahy zorganizovat túru. Manuál mj. obsahuje popis vízových povinností, informace o počasí apod. Vše nasvědčuje tomu, že tiskovina tohoto druhu zde opravdu chyběla, a to soudě i podle premiérového ohlasu, jehož se jí dostalo začátkem února na veletrhu „Business Travel 2003“ (Europe's Dedicated Event for Buyers, Managers & Arrangers of Business Travel), na němž byla poprvé představena odborné veřejnosti.

V pátém vydání loňského Všudybylu (str. 14–15) v článku „Všechny možné koněspřežné“ jsme společně představili stálou expozici kočárů v areálu ctěnického zámku, jejž Pražská informační služba spravuje. Připomíná dobu, kdy spedice i osobní doprava byly dominantně závislé na železnici a vozidlech tažených koňmi. Hlavní město Praha tímto krokem navrátilo ctěnickému areálu proslulost výletního a turisticky atraktivního místa.
Ctěnice jsou vyhledávanou atrakcí nejen mezi Pražany. Jsou i frekventovaným tématem diskusí evropských muzeí kočárů. Řada z nich o ně projevila intenzivní zájem. Kolegové z Německa a Rakouska je hodlají navštívit už proto, že prý neočekávali, že by se v České republice mohla vyskytovat až tak atraktivní kumulace unikátních exponátů. Při té příležitosti nás požádali o poměrně zásadní článek do svého odborného časopisu. Ale nejen díky Ctěnicím, které jsou vyjma kočárovny stále ještě v rekonstrukci, vcházíme do sezony v plné síle. Dubnem otvíráme památkové objekty ve správě Pražské informační služby. Všechny dohromady za sezonu obvykle navštíví na jeden a čtvrt milionu návštěvníků. Kromě ctěnické kočárovny to jsou Petřínská rozhledna, Bludiště na Petříně, Věž chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, malostranská mostecká věž, staroměstská mostecká věž, Prašná brána a Staroměstská radnice. Každý z námi spravovaných památkových objektů je osazen stálou expozicí a opravdu není obvyklé, že by někdo z návštěvníků do návštěvní knihy napsal něco jiného než pozitivního. Návštěvníkům Prahy jsou k dispozici čtyři turistická informační střediska: na Staroměstské radnici, v ulici Na Příkopě, v přízemí malostranské mostecké věže a na hlavním nádraží. I na základě svých zimních aktivit se domníváme, že návštěvnost Prahy bude slušná.

„Roztáhněte jí nohy,“ je památným výrokem Járy Cimrmana, kterým se neopominutelně zasloužil o existenci Petřínské rozhledny, neboť jím pro budoucí generace zachránil stabilitu pařížské Eiffelovky, jež pak byla vzorem naší na Petříně. A není to apríl, že 1. dubna s Járou Cimrmanem oficiálně startujete do letošní turistické sezony na Petřínské rozhledně?
Není, neboť Petřínskou rozhlednu vnímáme jako jakousi naši vlajkou loď. Součástí zahájení je vernisáž výstavy „Jára Cimrman, génius, který se neproslavil“. Tentokrát se tematicky věnujeme období, kdy Jára Cimrman spolupůsobil u hasičského sboru, už proto, že hasiči letos slaví 150. výročí. Hasiči z toho mají takovou radost, že hned následující víkend po 1. dubnu budou skákat z rozhledny. Prý do plachty (pokud se trefí). Budou ji slaňovat, vybíhat ji v kompletní výstroji apod. Zkrátka hasiči budou na Petříně pořádat velikou hasičskou show. Letos to bude zahájení opravdu velkolepé. Velkolepější i proto, že Pražská informační služba slaví pětačtyřicáté výroční existence.

Ano, a poslední odborná zkoumání nasvědčují, že založení Pražské informační služby inicioval sám Jára Cimrman.
V úvodu jsme hovořili o vašem úspěšném tažení zahraničními veletržními kolbišti. Momentálně se prý Pražská informační služba, coby člen „Seven Stars of Central Europe“, chystá do USA.

Ano, dohodli jsme se s dalšími evropskými metropolemi Berlínem, Drážďany, Mnichovem, Vídní, Salcburkem a Budapeští, že na sebe přestaneme žárlit kvůli tomu, že si bereme turisty (což si evidentně bereme – spíše my jim, nežli oni nám), a rozhodli jsme se spolupracovat. Jedeme přesvědčit Američany, že má smysl jezdit do střední Evropy a navštěvovat naše města. Pro tento účel jsme se nazvali „Seven Stars of Central Europe“. V průběhu tří dní uskutečníme šest prezentací. Dvě v New Yorku v hotelu Waldorf Astoria, dvě v Chicagu v hotelu Four Seasons a poslední dvě v Los Angeles v hotelu Sofitel pro incentivní, kongresové a turistické ústředny a touroperátory a pro novináře píšící o cestovním ruchu. Akci koordinují a organizují naši němečtí kolegové. Máme za to, že to bude profesionálně odvedená věc, která by mohla Američany motivovat, aby opět začali ve větší míře navštěvovat střední Evropu.www.pis.czwww.prague-info.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt
Side VSH