Menu

V 26. ročníku odborné pivovarské soutěže Zlatý pohár Pivex – pivo 2018 v kategorii světlé ležáky zvítězil Zubr Grand z přerovského pivovaru, v kategorii světlá výčepní piva Litovel Moravan a v kategorii tmavá piva Velkopopovický kozel černý. Nejlepším nealkoholickým pivem byl vyhlášen Birell od Radegastu a vítězem spojené kategorie míchaná nízkoalkoholická piva a nealkoholická piva se stal Birell pomelo pivovaru Gambrinus. *
V 5. ročníku odborné pivovarské soutěže Zlatý soudek Pivex 2018, která byla vyhlášena pro české a slovenské průmyslové a řemeslné pivovary, zvítězil Velkopopovický kozel 11 a první místo v kategorii světlá výčepní piva obsadil Bernard nefiltrované světlé výčepní pivo. V sekci minipivovarů ocenění Zlatý minisoudek Pivex 2018 získal Karpat Dream Lager 12 % slovenského Remeselného pivovaru Karpat, Hrnčiarovce nad Parnou.
*Výroční ocenění Zlatý pohár Pivex za výsledky v letech 2014 až 2018 bylo uděleno Pivovaru Starobrno.

Galavečer pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky

27. 04. 2018

Finále degustačních soutěží Pivex a 26. galavečer pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky se uskutečnily 26. února 2018 Brně, v kongresovém Orea Hotelu Voroněž. Jejich vyhlašovatelem a producentem je od roku 1992 ve spolupráci s Veletrhy Brno a dalšími partnery marketingová, produkční a reklamní společnost SNIP & CO. Historie soutěží Pivex se začala psát při prvním ročníku stejnojmenného mezinárodního pivovarského a sladařského veletrhu. Odborným garantem degustací je po celou dobu jejich trvání Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze a jeho sladařské pracoviště v Brně. Záštitu nad galavečerem pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky převzal Český svaz pivovarů a sladoven a nad letošními soutěžemi hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, primátor Statutárního města Brna Petr Vokřál, prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň a především ministr zemědělství České republiky Jiří Milek, jehož při slavnostním vyhlášení vítězů zastoupila jeho náměstkyně, šéfka Sekce potravinářských výrob – Úřadu pro potraviny MUDr. Viera Šedivá, kterou jsem požádal o kratičký rozhovor.
Paní náměstkyně, Ministerstvo zemědělství České republiky každoročně přebírá nad degustačními soutěžemi Pivex Pivo roku záštitu.
Ano, předávání ocenění v rámci galavečerů pivovarníků a sladovníků se účastní ministr zemědělství nebo jeho náměstkyně či náměstek. Rádi oceňujeme kvalitní piva a vůbec dobré potravinářské výrobky.

Chmel a sladovnický ječmen jsou žádané vývozní komodity, které se z Česka exportují do řady zemí světa.
Zrovna teď budeme certifikovat vývoz českého sladu pro Čínu. Přijedou čínské dozorové orgány, které udělují certifikát, aby k nim naši výrobci sladu mohli tuto surovinu vyvážet.

Na úvod slavnostního vyhlášení výsledků jste uvedla, že Brno má v pivovarnictví hlubokou tradici.
Přesně tak. Už v roce 1243 mu byl udělen královský glejt, že jeho měšťané mohou vařit pivo. První dochovaná písemná zmínka o brněnském pivovaru pochází z roku 1425, přičemž tento pivovar dodnes existuje a užívá značku Starobrno.
Co se týče současných trendů v pivovarnictví, ty se hodně projevují v expanzi minipivovarů. A přestože minipivovary zažívají obrovský boom, roste výstav středně velkých i velkých pivovarů. Velkou část své produkce exportují, a tak lze s potěšením konstatovat, že obliba a pozice v Česku vyráběných piv na zahraničních odbytištích posiluje.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001