Menu

V 26. ročníku odborné pivovarské soutěže Zlatý pohár Pivex – pivo 2018 v kategorii světlé ležáky zvítězil Zubr Grand z přerovského pivovaru, v kategorii světlá výčepní piva Litovel Moravan a v kategorii tmavá piva Velkopopovický kozel černý. Nejlepším nealkoholickým pivem byl vyhlášen Birell od Radegastu a vítězem spojené kategorie míchaná nízkoalkoholická piva a nealkoholická piva se stal Birell pomelo pivovaru Gambrinus. *
V 5. ročníku odborné pivovarské soutěže Zlatý soudek Pivex 2018, která byla vyhlášena pro české a slovenské průmyslové a řemeslné pivovary, zvítězil Velkopopovický kozel 11 a první místo v kategorii světlá výčepní piva obsadil Bernard nefiltrované světlé výčepní pivo. V sekci minipivovarů ocenění Zlatý minisoudek Pivex 2018 získal Karpat Dream Lager 12 % slovenského Remeselného pivovaru Karpat, Hrnčiarovce nad Parnou.
*Výroční ocenění Zlatý pohár Pivex za výsledky v letech 2014 až 2018 bylo uděleno Pivovaru Starobrno.

Galavečer pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky

27. 04. 2018

Finále degustačních soutěží Pivex a 26. galavečer pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky se uskutečnily 26. února 2018 Brně, v kongresovém Orea Hotelu Voroněž. Jejich vyhlašovatelem a producentem je od roku 1992 ve spolupráci s Veletrhy Brno a dalšími partnery marketingová, produkční a reklamní společnost SNIP & CO. Historie soutěží Pivex se začala psát při prvním ročníku stejnojmenného mezinárodního pivovarského a sladařského veletrhu. Odborným garantem degustací je po celou dobu jejich trvání Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze a jeho sladařské pracoviště v Brně. Záštitu nad galavečerem pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky převzal Český svaz pivovarů a sladoven a nad letošními soutěžemi hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, primátor Statutárního města Brna Petr Vokřál, prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň a především ministr zemědělství České republiky Jiří Milek, jehož při slavnostním vyhlášení vítězů zastoupila jeho náměstkyně, šéfka Sekce potravinářských výrob – Úřadu pro potraviny MUDr. Viera Šedivá, kterou jsem požádal o kratičký rozhovor.
Paní náměstkyně, Ministerstvo zemědělství České republiky každoročně přebírá nad degustačními soutěžemi Pivex Pivo roku záštitu.
Ano, předávání ocenění v rámci galavečerů pivovarníků a sladovníků se účastní ministr zemědělství nebo jeho náměstkyně či náměstek. Rádi oceňujeme kvalitní piva a vůbec dobré potravinářské výrobky.

Chmel a sladovnický ječmen jsou žádané vývozní komodity, které se z Česka exportují do řady zemí světa.
Zrovna teď budeme certifikovat vývoz českého sladu pro Čínu. Přijedou čínské dozorové orgány, které udělují certifikát, aby k nim naši výrobci sladu mohli tuto surovinu vyvážet.

Na úvod slavnostního vyhlášení výsledků jste uvedla, že Brno má v pivovarnictví hlubokou tradici.
Přesně tak. Už v roce 1243 mu byl udělen královský glejt, že jeho měšťané mohou vařit pivo. První dochovaná písemná zmínka o brněnském pivovaru pochází z roku 1425, přičemž tento pivovar dodnes existuje a užívá značku Starobrno.
Co se týče současných trendů v pivovarnictví, ty se hodně projevují v expanzi minipivovarů. A přestože minipivovary zažívají obrovský boom, roste výstav středně velkých i velkých pivovarů. Velkou část své produkce exportují, a tak lze s potěšením konstatovat, že obliba a pozice v Česku vyráběných piv na zahraničních odbytištích posiluje.Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2019
02/2019 číst aktuální číslo
Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar
travelcon