Menu

Řemesla mají v národním hospodářství nezastupitelné místo. Projekt České ručičky má cíl popularizovat učňovské školství v očích mladých lidí, jejich rodičů, učitelů i široké veřejnosti. Organizační výbor přehlídky České ručičky každý rok vybere dvacítku oborů, které jsou nejvíce ohroženy klesajícím zájmem o studium, přestože jsou vysoce potřebné. Po celý školní rok jsou v uvedených oborech sledovány vybrané soutěže odborných dovedností pro žáky odborných učilišť a středních odborných škol. V jejich porotách zasedají zástupci profesních cechů, asociací a sdružení. Pouze jediný soutěžící v daném oboru a kategorii může v daném školním roce obdržet zlatou plaketu České ručičky.

Galavečer Českých ručiček

13. 07. 2014

V Rotundě na brněnském výstavišti se 18. června 2014 konal galavečer Českých ručiček. Setkali se tu vítězové celorepublikových finále soutěží odborných dovedností zařazených do šestého ročníku přehlídky České ručičky v oborech zahradník/zah­radnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, lesní mechanizátor, opravář zemědělských strojů a grafik. Přehlídku České ručičky, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, Czechinvestem, Svazem českých a moravských výrobních družstev a Hospodářskou komorou ČR, organizuje Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Z firem ji podporují například První brněnská strojírna Velká Bíteš, Jana Večerková – VEST Zlín a další. Tématem galavečera byla svatba, na kterou prý je radno mít něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. I řemesela totiž čerpají z toho starého – z tradice a osvědčených postupů, a neustále přinášejí něco nového. U dobrého řemeslníka je řemeslo láskou na celý život. A modré? „Modré je logo Českých ručiček,“ jak s úsměvem při zahajování galavečera prohlásil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, senátor Ing. Stanislav Juránek, kterého jsem požádal o pár slov.
Pane senátore, slavnostní akt se odehrává v objektu, který vyrostl v době, kdy Československo bylo osmou nejprůmyslovější zemí světa. Kdy se řemeslná dovednost a hrdost na odvedenou práci dědila z generace ne generaci. Dnešní událost jako by na tuto dobu přímo navazovala.
Jsem moc rád, že jsme na tomto nádherném čestném místě mohli přivítat laureáty „Českých ručiček“ – nejlepší učně a jejich pedagogy. Tady v Rotundě brněnského výstaviště se totiž odehrávají ty nejlepší veletrhy, ta nejlepší setkání podnikatelů, a je dobře si říci, že bez českých ručiček, bez šikovných učňů, bychom nebyli tam, kde jsme. Nebyli bychom zemí, o níž se stále traduje, že má ty nejšikovnější ruce na světě.

Dnes jste tady v roli hostitele.
Jsem hrdý na to, že Jihomoravský kraj s touto přehlídkou začal, i na to, že se rozšířila do celé republiky. Víte, vždycky mne potěší, když vyhraje někdo z Jihomoravského kraje, ale dnes jsme tu měli celou republiku. Severní, západní, jižní, východní a střední Čechy, Slezsko, Českomoravskou vysočinu, severní, střední a jižní Moravu. Sešli se zde skvělí lidé. Mám z toho velikou radost. Považuji za důležité, aby „České ručičky“ byly opravdu celorepublikovou přehlídkou. Tématem letošních „Českých ručiček“ byla svatba. K řemeslu skutečně patří věrnost, vydržet s partnerem po celý život, jako já. Krize přijdou a odejdou, a nemá cenu žít se dvěma třemi osmi partnery. Stačí s jedním. O to je pak krásnější si říci: „Řemeslo jsem zvládl a mám dobrou rodinu.“ To je to nejlepší, co si v naší zemi můžeme přát.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt