Menu

Filmová kancelář Karlovarského kraje

05. 11. 2018

S ředitelem společnosti destinačního managementu Karlovarského kraje Živý kraj Petrem Židlickým se potkáváme na TourRegion­Filmu.
Pane řediteli, než rozhovor stočíme na jednu z nejúčinnějších oblastí k sebeprezentaci destinací, filmovou produkci, rád bych se vrátil do doby, kdy jsem byl v jedné skupině s Ivanem Hlinkou a dalšími hokejisty zaměstnancem litvínovské chemičky. V té době to v Krušných horách vypadalo stejně hezky jako dnes s lesy v první zóně národního parku Šumava. Nicméně řekne-li se Karlovarský kraj, spíš než jeho dvě lesnatá pohoří téměř každému vytanou na mysli lázně.
Tím, že Karlovarský kraj dlouhodobě profituje z lázeňství, se témata týkající se jiných cílů a aktivit, které je možné v našem regionu dělat, upozaďovala. Krušné hory byly opomíjené a to, že Slavkovský les je pohoří, si uvědomoval málokdo. Že tu máme přes dva tisíce kilometrů značených cyklotras a vodáky jednu z nejoblíbenějších celoročně splavných řek Ohři. Tak to jsou věci, které nebyly komunikovány v dostatečné míře. Hospodářství Karlovarského kraje tradičně profituje z peněz utrácených na jeho území zahraničními spotřebiteli – turisty a lázeňskými hosty. Jedním z cílů společnosti destinačního managementu Živý kraj proto je daleko víc přiblížit méně známé atributy karlovarského regionu domácím turistům. To se v posledních dvou letech daří. Máme velmi kladnou odezvu od zdejších subjektů podnikajících v Krušných horách. Zatímco před třemi pěti lety žehrali, že letní sezona je připravuje o všechny v zimě vydělané peníze, dnes mají v létě téměř stejnou obsazenost a ziskovost jako v zimní sezoně, ne-li v některých oblastech větší. Jak jste zmínil, v průběhu posledních desetiletí se Krušným horám vrátila malebnost. Krásná a na mnoha místech volně dostupná krajina. Jsou tu i další atraktivní oblasti, jako již zmíněný Slavkovský les, Toužimsko, Žluticko, barokní krajina na Valečsku aj. Spousty míst, která na své objevení čekají.

V úvodníku třetího vydání Všudybylu letošního roku jsem si povzdechl, že Česko – země příběhů má turistických cílů a atraktivit na rozdávání. Jinde ve světě šíří různé fikce a dělají z komárů velbloudy, aby jim tam turisté vozili peníze, zato my, frajeři, děláme z velbloudů obtížný hmyz. Typickým příkladem této „frajeřiny“ je váš Jáchymov.
Ano, Jáchymov se může po všech peripetiích, kterými v novodobé historii prošel, zdát hluchým místem. Nicméně i tady se cestovní ruch rozvíjí v kontextu historie. Jáchymov je jednou z významných lokalit hornické kulturní krajiny v rámci Krušnohoří, která usiluje o zápis na seznam přírodního a kulturního dědictví lidstva UNESCO. Je zde národní kulturní památka v podobě Královské mincovny nebo Štola č.1, která připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat. V té souvislosti zde byla postavena i replika komunistického pracovního tábora a osudy lidí, kteří prošli komunistickými lágry, přibližuje sedmikilometrová naučná stezka Jáchymovské peklo, která je celoročně přístupná. Jáchymov pomaličku začíná žít turismem v širším slova smyslu. Ne „pouze“ v tom, že se jedná o první radonové lázně světa.

Součástí společnosti destinačního managementu Živý kraj je Úspěšná filmová kancelář. Jak vás napadlo ji zřídit?
Před pár lety jsem se vrátil z Ad Campu ve Zlíně, jehož tématem bylo „Místo jako značka“. Cestou ze Zlína jsem přemýšlel o propojení s filmem a filmovými štáby a zjistil, že v Jeseníkách už existuje Filmová kancelář Jeseníky. V rámci odboru cestovního ruchu Krajského úřadu Karlovarského kraje, kde jsem tehdy pracoval, jsem navrhl, že bychom tuto činnost mohli dělat také. Tato iniciativa byla přijata s jistými rozpaky, nicméně jsem dostal zelenou, abych se tomu věnoval, pokud mi na to zbyde čas. Záhy se ozvala první filmová produkce. Náhodná záležitost, protože jsem nikoho neoslovoval. Našli si mne sami. Zrealizoval se první celovečerní film Schmitke. Na to se nabalily nějaké dokumenty, s nimiž jsem už nějakou zkušenost v rámci cestovního ruchu měl. Brzy na to přišla poptávka ze strany České televize v souvislosti se seriálem Rapl a pomaličku se to začalo rozvíjet. Filmová kancelář Karlovarského kraje získala ocenění „Film Friendly 2015“, na jejímž udílení se podílejí Czech Film Commission (oddělení Státního fondu kinematografie), Asociace producentů v audiovizi a agentura CzechTourism.
Dnes máme za sebou řadu větších i menších projektů. Za zmínku určitě stojí spolupráce se štábem oscarového režiséra Rona Howarda, který v Lokti natáčel záběry úvodního filmu k seriálu Génius o Albertu Einsteinovi. Loni jsme tu měli stošedesátičlennou jihokorejskou produkci hlavní televize KBS, kdy v Karlových Varech natáčeli záběry pro seriál Are You Human Too, který se momentálně vysílá v Jižní Koreji a Hongkongu a má obrovskou odezvu, s čímž souvisí i chystaná prezentace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která proběhne přímo v Soulu a jejímž cílem je podpořit vzedmutou vlnu zájmu o Karlovarský kraj. Zajímavá byla také spolupráce s debutujícím režisérem Josefem Tukou a jeho týmem na projektu Absence blízkosti, který se co do rozpočtu zcela lišil od již jmenovaných, ale jednoznačně prokázal, že naše úsilí necílí jen na tzv. „velké ryby“, ale spolupráci nabízíme všem, kteří svou tvorbou pomohou zviditelnit náš region.
Posledním projektem, který máme za sebou a 8. listopadu půjde do kin, je snímek Ten, kdo tě miloval v produkci Adama Dvořáka, na motivy bestselleru Marie Poledňákové. No a v průběhu roku řešíme spoustu poptávek dalších produkcí a lokačních manažerů. Ne každá končí tím, že se tu něco zrealizuje, ale minimálně jim jsme na očích a je to další napojení ve prospěch prosazování se destinace Karlovarský kraj.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2019
01/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials