Menu

Exotické zájezdy obrovským lákadlem

27. 01. 2007

Ředitele cestovní kanceláře ESO travel Ing. Tomáše Cikána jsem požádal o rozhovor na téma poznávací zájezdy do vzdálených exotických destinací.
V tomto segmentu je ESO travel na českém trhu již šestým rokem bezkonkurenčním lídrem, protože koordinujeme naše zájezdy společně se svými partnery, kterými jsou především partneři z charterových projektů do exotických destinací. Jedná se o společníka cestovní kancelář Čedok, cestovní kancelář FIRO-tour a slovenský Hydrotour..

Jaký je trend posledních dvou tří let? Které destinace nejvíce lákají poznáníchtivé české turisty?
Jsou to zejména tři oblasti. První s přímo geometrickou křivkou nárůstu je od roku 2002 asijská. A není to na českém trhu tolik populární Thajsko či Indonésie, ale Čína. Čína má nárůsty nejenom na českém trhu. Je turisticky nejnárůstovější destinací dnešního světa. V kategorii poznávacích zájezdů se již propracovala na sedmé místo mezi všemi zeměmi planety. Čínu vzala útokem nejen celá západní Evropa, ale i asijské státy, jako Japonsko a Jižní Korea. Rovněž i Severní Amerika. Čína na českém trhu v posledních dvou letech zaznamenala neuvěřitelný boom. Do Číny v rámci poznávacích zájezdů organizovaných českými touroperátory vycestovalo více než tři a půl tisíce našich turistů. To je podle mého názoru výzva pro národního přepravce ČSA. Zamyslet se, není-li na čase otevřít linku do Pekingu nebo Šanghaje. Pro zajímavost, do Číny zcela běžně létají Rumuni, Maďaři, Poláci či Finové. Česko je jednou z posledních zemí, která nemá s Čínou přímé letecké spojení. Na druhém místě je rájem organizátorů poznávacích zájezdů Jižní Amerika. Především pak Brazílie. Ta byla v Česku zpopularizovaná před třemi roky zásluhou otevření charterových letů létaných společností Travel Service do letoviska Fortaleza. Mluvím-li o poznávacích zájezdech, cestovní kanceláře využily propadu cen letenek na charterech, a to oproti letenkám na pravidelných linkách cca o polovinu. Tím pádem šly dolů i ceny poznávacích zájezdů. Na poznávací zájezdy do Brazílie odvážíme kolem šesti set turistů ročně. Zmíním-li, že jejich průměrná cena je kolem pětasedmdesáti tisíc korun, je to pro ESO travel velmi příjemný počin. Nejvýznamnějším hitem (a pro nás poměrně překvapivě) je vzrůstající obliba afrických destinací. Nemám tím ale na mysli pobřeží severní Afriky – koupací destinace, jako Tunisko, Egypt či Maroko. Je to obliba jižní části afrického kontinentu, o jejíž prvotní zmapování a poznání se tolik zasloužil holický rodák, cestovatel a sběratel MUDr. Emil Holub. Jižní Afrika se stala velikánským hitem posledních let. Okruhy Jihoafrickou republikou po jistém útlumu po pádu apartheidu na počátku devadesátých let opět nabývají na ohromné síle. Jižní Afrika je po Číně druhou nejnárůstovější turistickou destinací na světě. Příliv turistů je doslova odevšad. I z Česka. Na zájem o tuto destinaci promptně reagujeme tím, že vydáváme nový specializovaný katalog s názvem „Jižní Afrika“. Jeho obsah však nezužujeme na Jihoafrickou republiku. Prezentuje širokou nabídku poznávacích zájezdů obsahující Jihoafrickou republiku v kombinaci se Zambií, Mosambikem, Zimbabwe, Botswanou, Namíbií. Určitě je z čeho vybírat.

Čím jižní část černého kontinentu tak láká?
Především fantastickou tropickou přírodou. Množstvím národních přírodních parků, od tak známých, jako je Krugerův, až po menší privátní, kterých vyrostlo mnoho a mnoho. Průměrný soukromý park bývá rozlehlý asi jako dva české okresy. V téměř každém z nich nalezneme velkou pětku: slony, žirafy, nosorožce, lvy a buvoly.

A co exotické koupací pobytové zájezdy?
U těch v posledních letech nastal boom, který neočekávali největší optimisté. Ještě v roce 2002 létal z Prahy do vzdálené exotiky jediný charter, a to do Thajska. V roce 2003 přibylo letadlo do Brazílie. Dnes létají v zimní sezoně chartery do Keni, na Zanzibar, do Indie, na Jamajku, Kubu, do Dominikánské republiky či Venezuely. Tuto zimní letovou a turistickou sezonu 2006/2007 se lze z Prahy dostat bez přestupů do dvanácti tropických zemí. Poprvé tak od nás za exotikou vycestuje více než sto tisíc turistů. A cestovní kancelář ESO travel je samozřejmě patřičně hrdá na to, že je to právě ona, kdo určuje trendy a cíle těchto exotických zájezdů.www.exotika.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka