Menu

Moravskoslezský kraj je jedním z nejzelenějších území České republiky s řadou nádherných přírodních scenérií a kulturních atraktivit. Jeho reliéf je díky pohoří Beskyd a Jeseníků hodně členitý. Hrubému Jeseníku dominuje nejvyšší hora Moravy a Slezska, 1 492 metrů vysoký Praděd. Horským pasážím kontrastují Opavská nížina, Ostravská pánev a Moravská brána. Nejvýznamnějším vodním tokem Moravskoslezského kraje je Odra, odvádějící vody řek Opavy (odvodňuje Jeseníky a Opavsko) a Ostravice (odvádí vodu z Moravskoslezských Beskyd) do Baltského moře. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou krajinnou oblastí Česka. Na území Moravskoslezského kraje se nacházejí i chráněné krajinné oblasti Jeseníků či Poodří a dalších víc než sto maloplošných chráněných území.
Kraj žije sportovními událostmi. Každoročně se zde odehrává nejkvalitnější atletický mítink střední Evropy, ostravská Zlatá tretra. Disponuje bohatou sportovní infrastrukturou, sítí kvalitně značených turistických tras, horskými areály a ideálními podmínkami pro zimní turistiku, sporty, horská kola apod. Vodáci s oblibou splouvají řeky Odru, Opavu či Moravici. Milovníky vodních sportů lákají největší slezská vodní nádrž Slezská Harta, vodní nádrže Těrlicko, Žermanice a další.
Moravskoslezský kraj je i krajem lázeňským, honosícím se jedněmi z nejkrásnějších horských lázní Karlovou Studánkou, lázněmi v Karviné-Darkově a sanatoriem v Klimkovicích.
Na území kraje působí řada národopisných souborů, divadel, hudebních těles včetně Janáčkovy filharmonie Ostrava. K turistickým magnetům se řadí i mezinárodní hudební festivaly Janáčkovy Hukvaldy, Beethovenův Hradec či Colours of Ostrava.
Osobitým vkladem Moravskoslezského kraje jsou ideální podmínky pro průmyslovou turistiku spjaté s takovými cíli, jako jsou Technické muzeum automobilů v Kopřivnici, Vagonářské muzeum ve Studénce, Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích, areál Dolní oblast Vítkovice, osoblažská úzkokolejka a jiné.
Historické odkazy Moravskoslezského kraje se promítají v nepřeberném množství stavebních a technických památek. K turisticky atraktivním cílům v kraji se tak řadí městské památkové rezervace v Novém Jičíně, Příboře nebo ve Štramberku či zámecká sídla ve Fulneku, Hradci nad Moravicí, Raduni, Kravařích; hrady Hukvaldy, Sovinec či Starý Jičín a spousta církevních objektů. Turisty navštěvované jsou i jeho galerie a muzea včetně toho nejstaršího na území České republiky – Slezského zemského muzea v Opavě. Na Opavsku najdete i unikátní vojenské pevnosti z 30. let dvacátého století.
Turisty z celého světa do Moravskoslezského kraje každoročně přivádí i věhlas zdejších rodáků, mezi nimiž figurují opavský rodák, básník Vladimír Vašek, píšící pod uměleckým jménem Petr Bezruč; kopřivnický rodák, malíř a grafik Zdeněk Burian; v Hrabyni narozený národohospodář, politik, pedagog Karel Engliš; lékař, psycholog, zakladatel psychoanalýzy Sigmud Freud, který pocházel z Příbora; oderský rodák, technik, stavitel švýcarských horských železničních tratí Eduard Gerlich; hukvaldský rodák, hudební skladatel, folklorista, pedagog Leoš Janáček; přírodovědec, biolog, zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel, jenž se narodil v Hynčicích; hodslavický rodák, historik, politik, filozof František Palacký; kopřivnický rodák, zakladatel budoucí Tatry Kopřivnice Ignác Šustala; kardinál František Tomášek, rodák ze Studénky; spisovatel, dramatik, filmový režisér a scenárista Vladislav Vančura, který se narodil v Háji ve Slezsku; kopřivnický rodák, sportovec, několikanásobný olympijský vítěz Emil Zátopek a další osobnosti.

Elektrokola pro Moravskoslezský kraj

27. 04. 2018

S náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a turistický ruch, evropské fondy a operační programy Janem Krkoškou se potkáváme před hlavní turistickou sezonou roku 2018. Rozhovor začínáme nedávno spuštěným projektem „Elektrokola pro kraj“.
Ano, chceme oživit začátek turistické sezony a jak jinak než přes cyklistiku. Proto jsme přišli s nápadem vytvořit síť půjčoven elektrokol. Pořídili jsme první flotilu elektrokol a k tomu nabíjecí elektrostanice, které budou k dispozici v turistických informačních centrech. Spektrum elektrokol jsme vybírali tak, aby uspokojilo celou rodinu. A samozřejmě aby cyklopark vycházel vstříc také seniorům. V informačních centrech tak budou k zapůjčení jak krosová kola, tak dámská i panská horská kola vyšší kvality a kola pro městský provoz. Budeme je mít zejména v našich horách v Jeseníkách a Beskydech, ale také v Ostravě. Lidé si je budou moci půjčit v Dolní oblasti Vítkovice nebo v kempu Landek. Věřím, že díky elektrokolům se budou na místa, která by pěšky neušli, dostávat i senioři.

Přesto, že na Pradědu a v dalších horských oblastech vašeho kraje bude sníh ležet ještě několik měsíců, končí zimní sezona, v níž jste se zaměřili na zimní sporty, podporu lyžařských center a olympijských festivalů.
Když už jste zmínil festivaly související s konáním XXIII. zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu, tak v jejich rámci jsme se zaměřili zejména na děti, abychom jim ukázali a ony si v nich mohly vyzkoušet různé zimní sportovní disciplíny.
Teď přecházíme na letní sezonu, kdy mimo jiné pomáháme vytvářet podmínky pro propojování církevní turistiky – návštěvy poutních míst, klášterů a kostelů – s cykloturistikou. Letos se zaměřujeme i na vodní dopravu. Věříme, že se nám na Slezskou Hartu podaří spustit velkou výletní loď.
Akcí, která nemá na Bruntálsku obdoby, budou závody dračích lodí, jež jsou momentálně ve fázi příprav. Svoji účast na zabezpečení závodů dračích lodí už potvrdily složky policie i hasičů. Lidé se mohou těšit na celou řadu novinek. Bude se závodit o Pohár Moravskoslezského kraje a mikroregionu Slezská Harta. Pojede se i závod diváků. Součástí akce bude bohatý hudební doprovodný program.

Čím dalším hlavní sezona přivítá návštěvníky Moravskoslezského kraje?
V tomto roce oslavujeme sté výročí vzniku republiky a k těmto oslavám chystáme doprovodné programy, které se budou odehrávat v různých koutech Moravskoslezského kraje. Rád bych ale především zmínil, že jsme dostali možnost realizovat mezinárodní konferenci TBEX. Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice tak bude v červenci hostit největší světové shromáždění blogerů, tvůrců online obsahu o cestování a profesionálů z oblasti cestovního ruchu, kteří jsou aktivní na sociálních sítích. Do našeho kraje se při té příležitosti sjede víc než šest stovek cestovatelských blogerů a spisovatelů, ať už ze světově uznávaných médií jako New York Times, National Geographic, nebo i těch, kteří provozují mikroblogy či YouTube kanály. Jak podotkl generální ředitel TBEXu Rick Calvert: „Přijedou, aby se učili navzájem. Budou si předávat zkušenosti, jak stříhat videa, fotit nebo zlepšovat své tvůrčí dovednosti. Také se poznají navzájem, a to i s profesionály z oboru, například s hoteliéry, lidmi z byznysu, se kterými budou moct debatovat.“ Zkrátka v Moravskoslezském kraji budou sdílet poznatky a v návaznosti na své „youtuberské“ aktivity ukazovat, co moderní doba a informační technologie dokážou.

Pane náměstku, kromě řady mezinárodních veletrhů jsme měli možnost se potkat loni v prostorách ostravského Světu techniky na semináři nazvaném „Organizace destinačního managementu“, věnovaném problematice kategorizace a certifikace společností destinačního managementu. Jak se kategorizace a certifikace odrážejí ve výkonnosti cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji?
Co se výkonnosti cestovního ruchu týče, dosahujeme velmi dobrých výsledků. A rád podotýkám, že zejména v rámci certifikovaných ubytovacích zařízení. To, že se u nás cestovnímu ruchu daří, je samozřejmě zásluhou jak podnikatelské sféry, tak lidí, kteří jejich aktivitám zabezpečují podporu. Ať už se jedná o značkaře Klubu českých turistů, kteří pečují o turistické značení, nebo o pracovníky krajského úřadu a společností destinačního managementu všech úrovní na území Moravskoslezského kraje. Všichni tito jsou spolutvůrci prostředí a vstřícného klimatu, který udává směr, aby turisté do jejich regionu či konkrétního místa v Moravskoslezském kraji přijížděli, setrvávali tam co nejdéle a rádi se k nám vraceli.


 

Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2019
02/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new
travelcon