Menu

Dovolená v Evropě v soukromí

30. 12. 2014

Novasol je největším poskytovatelem pobytů v rekreačních domech, chalupách, loveckých a rybářských chatách a soukromých rezidencích v Evropě. Rozhovor s jeho ředitelem pro střední Evropu Wolfgangem Qulitzem jsme začali ohlédnutím za téměř uplynulým rokem.
Pane řediteli, jaký byl pro vaši skupinu rok 2014?
Úspěšný. A to i tady, v České republice. Po pobytech v soukromých rezidencích, rekreačních domech, chalupách a chatách je mezi českými cestovateli a rybáři už řadu let rostoucí poptávka. Vypovídá o jejich spokojenosti s tímto způsobem zajištění dovolené, a to nejen v zahraničí, ale i v tuzemsku v rámci domácího cestovního ruchu.

Novasol do značné míry vykovává činnost destinačního managementu pro země, na jejichž území rekreační domy pronajímá. Jak se vám daří prosazovat Česko?
Česká republika je velmi pohostinná a zahraničním hostům umí nabídnout řadu lákadel. Krajinné scenérie, pozoruhodnou světskou i církevní architekturu, bohatou historii, kterou dokládá také vyspělá kultura s řadou velikánů – umělců, vědců, techniků, vynálezců, vojevůdců, humanistů – ať už českých rodáků, nebo těch, kteří zde rádi pobývali, jako např. v Hradci nad Moravicí v českém Slezsku skladatelé Mozart, Beethoven, Paganini a Liszt. Jste zemí, v níž Marie Curie Skłodowská odstartovala atomový věk a kde díky rodákovi z moravského Příboru Sigmundu Freudovi začala éra psychoanalýzy. V Brně se zase s Řehořem Mendelem zrodila genetika. Z Jáchymova se pak dávno před výzkumy madame Curie vydal za moře dolar, který jako samozřejmost používá celý svět, zrovna tak jako daktyloskopii, zrozenou díky objevu Jana Evangelisty Purkyně, nebo kontaktní oční čočky, které vynalezl profesor Otto Wichterle atd. atd. Českými rodáky jsou i automobiloví konstruktéři světového významu, jako např. Ferdinand Porsche nebo Hans Ledwinka. Dodnes jste výrobci a vývozci světově uznávaných dřevěných hraček a deskových her, viz např. albrechtickou firmu Detoa. České sklo a české pivo jsou světovými pojmy. A výrazně jste se zlepšili v produkci vín. Máte vynikající regionální gastronomii. Jste, a nejen díky přírodním léčivým zdrojům, ale zejména díky lidem jako Vincenz Priessnitz a jeho současní následovníci, lázeňskou velmocí. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Takže není divu, že nejen incoming do České republiky, ale i domácí pobyty jsou na vzestupu. Samozřejmě, hlavním turistickým magnetem Novasolu v České republice je Praha. Důvodem, proč klienti rádi využívají našich služeb, je kromě přitažlivosti destinace samotné i garance kvality a vstřícnost cenové politiky Novasolu. Tedy naše zajímavé ceny.

Novasol svůj koncept pronájmu rekreačních domů úspěšně nastoupil v Dánsku.
Dánsko je příjemnou zemí pro klienty, kteří preferují dobře vybavené chaty citlivě zasazené v krajině. Charakter pobřeží Baltského moře je příznivý pro pobyty rodin s dětmi. Nádherně je i na Islandu, ve Švédsku a v Norsku – fascinující příroda a ráj pro rybáře! Zajímavými pobytovými místy disponuje i Polsko, které soudě podle zvyšující se poptávky začínají objevovat i čeští dovolenkáři. Velmi rychle rosteme také na jihu Evropy, v Itálii, Francii a Rakousku. Tam nejen v letní sezóně, ale i v té zimní – lyžařské. Stejně tak lyžaře lákají české a slovenské hory. Co se týče letní sezóny, expandujeme i na Mallorce a v kontinentálním Španělsku. Víc než polovina kapacit, které tam pronajímáme, má venkovní bazén. V Maďarsku je kromě oblíbené Budapešti velký zájem také o pobyty v okolí Balatonu. Růst zájmu o dovolenou v Maďarsku zaznamenáváme i mezi Čechy. Co se týče Německa, velká poptávka je po pobytech na pobřeží Baltského moře. Bohužel tato letoviska jsou tradičně dražší než středomořská. Pokud ovšem zvolíte ubytování zhruba pět kilometrů od pobřeží, kde je rovněž hezky, jsou naše cenové relace daleko příznivější. Jedničkou v letních pobytech je Chorvatsko. Těší nás, že Novasol v této destinaci navzdory rostoucí konkurenci posiluje nejen v ranku opakovaných hostů, ale i při získávání nových. Rok co rok tam do námi pronajímaných rekreačních domů jezdí také stále víc Čechů.

Všudybyl loni informoval o možnostech tréninků řidičské zručnosti na Sachsenringu. Pokud se na nějaký takový automotodrom chce klient vydat, dokážete mu zajistit ubytování v jeho blízkosti, popř. zprostředkovat tamní služby?
Samozřejmě. A nejen v Německu a nejen v případě Sachsenringu. Zájem českých řidičů a dopravních firem o služby proškolování na renomovaných automotodromech je veliký.

V červnu 2010 začal Novasol pronajímat rekreační domy v bezprostřední blízkosti akvaparku Tropical Islands. Jaký je o tuto atraktivitu zájem ze strany české klientely?
Velký, zejména v mimosezónách. Teď v listopadu je to skvělá příležitost užít si tropický ráj několik kilometrů od Drážďan.

Co bude hýbat vaším byznysem v příštích letech?
Tlak na kvalitu. Vždycky se samozřejmě najdou lidé, pro něž je rozhodující cena. Z poptávky klientů Novasolu ale lze vysledovat, že garance kvality je pro ně vyšší prioritou než nízká cena stůj co stůj. Pokud jde o destinace, dá se očekávat, že nejen letos, ale i v příštích letech bude vítězit poptávka po Chorvatsku, ale také po Itálii a Francii.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt