Menu

Špatní objevitelé jsou ti,
kdo si myslí, že neexistuje země,
když vidí jen moře.
Francis Bacon

Dorint Don Giovanni Prag vlajkovou lodí

15. 05. 2001

- Dorint Don Giovanni Prag byl otevřen 28.04. 1995 rakouskou společností Rogner. V roce 1999 do něj 50 % vstoupila německá společnost Dorint a hotel nesl název Rogner Dorint Don Giovanni. Od března 2000 jej však už výhradně provozuje nejsilnější německý hotelový řetězec Dorint Hotels & Resorts.

- Dorint Hotels & Resorts provozuje 78 hotelů, k tomu dalších 8 hotelů otevře v tomto roce. 80 % jejích hotelů je na německém území, několik v Rakousku. Další v Nizozemí, Španělsku, Maroku, Belgii, Švýcarsku, Turecku, Polsku a samozřejmě v České Republice – v Praze.

- Dorint Hotels & Resorts sdružuje tří-, čtyř- i pětihvězdičkové hotely.

- Hotely Dorint Hotels & Resorts jsou rozděleny do 14 regionů. Praha spadá do oblasti Rakousko a východní Evropa, s regionální centrálou ve Vídni. Ústředí Dorint Hotels & Resorts sídlí v Německu v Mönchenglad­bachu.

- Dorint Don Giovanni má moderní architekturu. Stylizace hotelových interiérů je inspirována operním prostředím a zejména pak operou, kterou rakouský hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart zkomponoval pro Prahu – Don Giovanni a jež zde měla 29. října 1787 světovou premiéru.

Prvního května si v nádherném slunečním odpoledni povídáme s Assistant to the Managing Director Dorint Don Giovanni Prag Ing. Dianou Vopatovou v novém „Expect More Lounge“ (klub pro VIP hosty) na střeše hotelu. Připíjíme na zdraví ředitele hotelu pana Wernera J. Koppela, který se nedávno vrátil z Mallorky, kde byli koncem dubna vyhlašováni nejúspěšnější manažeři hotelového řetězce Dorint Hotels & Resorts za rok 2000. Vyhlášení se zúčastnili všichni ředitelé Dorint hotelů, přičemž panu Koppelovi byla udělena cena pro 3. nejúspěšnějšího manažera tohoto řetězce. Paní inženýrko, podle jakých kritérií byli ředitelé Dorint hotelů hodnoceni?
V první řadě samozřejmě podle hospodářských výsledků svých hotelů. Druhým kritériem byla podrobná zpráva vypracovaná komisaři, z nichž každý inkognito (coby hotelový host) bydlel v jednom ze 78 hotelů Dorint. Třetím kritériem pak bylo hodnocení skutečných hotelových hostů prostřednictvím celoroční dotazníkové ankety. Jimi vyplněné dotazníky průběžně odesíláme do Mönchengladbachu, kde se vyhodnocují. Hosty motivujeme tím, že každý týden na základě odevzdaných dotazníků losujeme jednoho z nich, kterému věnujeme víkendový pobyt. Čtvrté kritérium se týkalo práce s lidmi. Mohu konstatovat, že loňský rok byl pro hotel Dorint Don Giovanni Prag velmi úspěšný, a to i z tohoto hlediska.

Mít takto disponovaný čtyřhvězdičkový hotel v Praze je už samo o sobě velkou výhodou. Jakou roli sehrává fakt, že jste německým hotelem na českém území?
Určitě pozitivní. V loňském roce jsme pracovali v sezóně s devadesátipro­centní obsazeností, o čemž se většině našich kolegů v jiných zemích může pouze zdát. V Praze je vysoká poptávka po kongresových a ubytovacích službách. Tato skutečnost nikterak nezmenšuje zásluhy ředitele pana Koppela. Naopak, kdo pamatuje hotel v jeho začátcích, ví, o čem hovořím. Díky správnému vedení teď úspěšně reflektujeme vývojový trend, a to přináší výsledky.

Hotel Dorint Don Giovanni mne opravdu překvapil tím, že už má vlastní kongresové zázemí.
První roky mu byla přisuzována nálepka turistického hotelu. Jsme proto rádi, že se společnost Dorint Hotels & Resorts rozhodla hotel provozovat a investovat do něj, a to nejen do kongresového zázemí. Ostatně Dorint Don Giovanni Prag je nyní jakousi vlajkovou lodí společnosti Dorint Hotels & Resorts. Disponuje totiž největší ubytovací kapacitou ze všech hotelů řetězce Dorint.
Na přelomu loňského a letošního roku jsme vystavěli novou kongresovou halu na 420m2 a zařídili ji nejmodernějším vybavením. Halu lze přepažit na tři samostatné místnosti. Kolem jejího obvodu je venkovní terasa. Prosklené stěny v případě potřeby umožňují přístup denního světla. Dá se využít pro všechny typy kongresů, konferencí a společenských akcí.

Metamorfóza tzv. turistického hotelu v incentivní a kongresový se vyplatila. Ale pan Koppel byl na Mallorce oceněn i za personální práci.
Právem. Z hlediska personalistiky je skutečnost, že se náš hotel nachází v Praze, spíše přitěžující okolností. Bohužel, i deset let po revoluci je zde obrovský problém sehnat dostatek kvalitního personálu. Proto usilujeme o to, aby jméno Dorint bylo synonymem kvalitního zaměstnavatele. Aby si zaměstnanci mohli říkat: „Ti se snaží. Umožňují nám se dál vzdělávat. Starají se o naši profesní budoucnost. Vysílají nás na pracovní stáže do zahraničí. Mají na paměti naše sociální jistoty“ atp. Dorint Hotels & Resorts se k zaměstnancům chová slušně. My zde v Praze pak usilujeme o obzvláště dobrou atmosféru mezi českými a zahraničními zaměstnanci. To, že se zde dá dobře pracovat a že vazby mezi Čechy na jedné straně a Němci a Rakušany na druhé jsou v pořádku, je především zásluhou ředitele pana Koppela, který je velmi společenský, komunikativní a který je jako Rakušan velkým českým patriotem.

V rozhovoru, který jsem dělal pro lednový Všudybyl 2000 (str. 14–17), současný  ředitel společnosti Microsoft pro střední a východní Evropu Ing. Jan Mühlfeit konstatoval:
„Díky geniu loci Prahy a krásám dalších míst České republiky či Slovenska sem dostáváme nejvýše postavené lidi z Microsoftu. Praha se jim líbí. Rádi sem jezdí. Jsou z různých zemí. Z Evropy i ostatního světa. Byl zde Gates. Palmer dokonce dvakrát. Využíváme toho jako výhody oproti našim ostatním pobočkám. Pokud půjdu za hranice Microsoftu, mohlo by to tak fungovat i u dalších firem.“
Takže se ptám, jak to funguje u vás v Dorint Hotels & Resorts?
Jednotlivé hotely Dorint Hotels & Resorts bývají pořadateli interních akcí zaměstnanců. Musím dát panu řediteli Microsoftu zapravdu. Praha je opravdu zajímavá. Byla jsem překvapená, jak málo našich kolegů Prahu v minulosti navštívilo. Jak málo toho o nás a o Praze vědělo. Ale kdo Prahu jednou navštívil, byl jejím architektonickým půvabem okouzlen a zároveň překvapen, jak se z našeho hlavního města stala sebevědomá evropská metropole se všemi atributy. Pokud mohu mluvit za sebe, jsem ráda, když máme šanci organizovat různá jednání či zasedání, která se v rámci firmy Dorint pravidelně v některém z dorintových hotelů pořádají. Ráda prezentuji nejenom náš zrenovovaný hotel, o němž jsem jako o čtyřhvězdičkovém produktu stoprocentně přesvědčena, ale i Prahu, její kulturní, společenské a zábavní možnosti. Jestliže se osvědčujeme u našich kolegů jako schopní a pohostinní organizátoři, je to veliká deviza do budoucna. Již jsme zde pořádali zasedání generálních a obchodních ředitelů v rámci regionu či výjezdní zasedání managementu několika hotelů. V prosinci 2000 nám byla svěřena organizace každoroční firemní sportovní olympiády. Vždy se nám daří je překvapit něčím novým, mít úspěch.

Úspěchy zpravidla otvírají cestu k dalším úspěchům. Co chystáte v rámci firmy v nejbližším horizontu?
Nyní, ve spolupráci s oddělením Public Relations Dorintu, připravujeme pobyt německých novinářů u nás v hotelu s tématikou: „Po stopách Franze Kafky“. V srpnu pak zasedání akciové společnosti Dorint Hotel & Resorts. Jsem pyšná, že je pořádáme právě my…

Jak se německé firmě líbí, že svými aktivitami zde v Praze suplujete roli poněkud nedomrlé státní propagace cestovního ruchu České republiky?
To je zajímá formulace, ale takovéhle věci, pane doktore, Dorint Hotels & Resorts opravdu netrápí. Již jsem konstatovala, že jsme v loňském roce pracovali s devadesátipro­centní obsazeností. Naše akcionáře těší vysoká poptávka po kongresových a ubytovacích službách našeho hotelu. Svůj postoj k našim snahám jednoznačně vyjádřili tím, že nám umožnili přistavět nejen kongresovou halu, ale zrekonstruovat celé 11. patro na „Expect More Rooms & Suites“. Nyní se zde nachází 42 zrenovovaných pokojů a 35 suitů. Hosté, kteří se rozhodnou bydlet v těchto pokojích, pak mají v ceně ubytování vstup do tohoto „Expect More Lounge“, kde se nyní nacházíme. Po celý den, od pondělí do neděle, jim je k dispozici. Je zde knihovna, televizní, počítačová a jednací místnost, podávají se zde individuální snídaně, přes den lehké občerstvení, večer míchané nápoje, sendviče, kanapky… Že je tu příjemná atmosféra? A to nejenom díky téhle prostorné terase a fantastickému výhledu, ale i díky našim guest relations, které jsou opravdu milé a ochotné.
Dále je v hotelu nová restaurace Allegretto, zrekonstruované wellnes s vířivou vanou, biosaunou, finskou saunou, párou, masérnou, s nejmodernějšími kardiovaskulárními přístroji, koly a běžeckými pásy. Všichni víme, že wellnes je obrovská investice, a přímá návratnost nulová. Pokud si však chce hotel získat individuálního hosta, musí mu nabídnout něco navíc. Pro image incentivního a kongresového hotelu je to nezbytné.

V úvodní pasáži současník Jana Ámose Komenského anglický státník a filozof Francis Bacon říká: „Špatní objevitelé jsou ti, kdo si myslí, že neexistuje země, když vidí jen moře.“ Neinspiruje Vás to k nějakému vzletnému závěrečnému prohlášení tady, na střeše hotelu Dorint Don Giovanni Praha, vysoko mezi nebem a zemí?
Možná. Takových, kteří dosud neobjevili Českou republiku, je opravdu hodně, ale u nás, na vlajkové lodi největšího německého hotelového řetězce Dorint Hotels & Resorts, se rozhodně neplaví. No řekněte sám, není odtud nádherný rozhled?


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo