Menu

Dobrá rada na jaro

29. 03. 2003

Už jste někdy stáli u auta a měli chuť do něj kopnout? Nebo jste seděli za volantem, chtělo se vám brečet a nevěděli jste, co dělat? Pokud nebylo důvodem vašeho stavu bouchnutí dveřmi vaší lásky, tak to s největší pravděpodobností znamenalo zastavení vašeho auta, aniž byste o to v daný okamžik zrovna stáli.

Pokud jste mladá, krásná, nejlépe v létě
Technika v několika posledních letech začala uhánět mílovými kroky a doby, kdy jsme si na silnici udělali téměř generální opravu, jsou již dávno pryč. V době mobilních telefonů se zdá být vše jednoduché, ale když se nedaří, tak se prostě nedaří. Kamarád, který vždy pomohl, je zrovna teď na druhé straně republiky, soused si právě před chvílí dal třetí pivo, a tak začínáme pátrat, kam vlastně zavolat a koho požádat o pomoc. Výhodu máte, pokud jste mladá, krásná, nejlépe v létě a na rušné silnici. To se jistě najde celá řada pomocníků, aniž zvednete ruku. Ale co když jsou dvě hodiny po půlnoci, jedete odněkud ze severu na jih, ani nevíte, kde přesně právě jste a venku se honí všichni čerti? To je situace.

Co celá řada motoristů neví
Při svých cestách za klubovými partnery do Rakouska, Německa nebo třeba Švýcarska jsem se vždy zajímal o to, proč je tam prakticky samozřejmostí, že téměř každý motorista vlastní klubovou asistenční kartu. Odpověď byla vždy stejná. Protože je to výhodné, levné a přináší to pocit bezpečí a také spoustu výhod. Proto je třeba v sousedním Německu více než 15 milionů členů ADAC, nebo v Rakousku 1,4 milionu členů ÖAMTC. U našich sousedů si cestu autem bez klubové karty již v podstatě nedokáží představit. Letité zkušenosti a všeobecné povědomí staví klubové členství na stejnou úroveň jako např. zdravotní pojištění.
To, že i u nás doma v Čechách existuje stejně kvalitní služba, však celá řada motoristů neví.
Sám to poznávám podle toho, jak mi volají známí a kamarádi, když mají nějaký problém na silnici. Ten rozhovor má většinou stejný scénář: „Ahoj, ty děláš tam, co se nějak pomáhá motoristům, co?“ Pak následuje informace o tom, že existuje jednoduché číslo centrálního call centra ÚAMK 1230 a za chvíli je pomoc na cestě.

Opravdu k nezaplacení
První otázka dispečera je vždy stejná: „Máte klubovou kartu?“. Při negativní odpovědi pak nezbývá než zásah Žlutého anděla, nebo odtažení vozidla zaplatit. Cena za takovou službu může být 500 Kč, ale také třeba 5000 Kč. A při tom stačí tak málo, jednou za rok zaplatit 590 Kč za klubovou kartu a mít zásah zdarma. A k tomu ještě pocit jistoty, každý měsíc klubový magazín atd. To, že vám Žlutý anděl přijede vyměnit píchlé kolo nebo dolije chybějící benzin, je opravdu k nezaplacení, zvláště pokud zrovna jedete na ples, nebo je k nebližší benzinové pumpě 20 kilometrů. Většina mých známých již po zkušenosti, kterou prodělali, vlastní klubovou kartu. Někteří si již zakoupili klubovou kartu plus, která má celoevropskou platnost a je na trhu velice krátce. Díky klubovému magazínu Autostyl dostávají každý měsíc spoustu nových informací a zajímavostí ze světa motorismu, rady na cesty, tipy na výlety, na dovolenou atd. Nové klubové karty jsou i součástí celosvětového klubového slevového systému SYC, kdy můžete ušetřit na zapůjčení auta nebo na ubytování v hotelu až 30 %.
Jedna dobrá rada na závěr. Je dobré mít informace. Ale ještě lepší je mít kvalitní a aktuální informace. Na základě klubové karty máte přístup k dopravním a turistickým informacím z Česka, ale i celé Evropy. Itineráře na cesty, právní pomoc a porady a celou řadu dalších výhod.

Nevěřte na pohádky, přesvědčte se
Přesvědčte se sami a podívejte se na www.uamk.cz, nebo zavolejte na infolinku ÚAMK 261104333. Tak a „zazvonil zvonec a pohádky je konec“. Pro ty z vás, kteří dočetli až sem. Nevěřte na pohádky a zkuste se zamyslet nad tím, jestli zakoupení klubové karty ÚAMK vás a vaše blízké opravdu nezbaví případných starostí a nepříjemností na cestách.

P.S. V nouzi poznáš přítele, a to určitě platí i o všech Žlutých andělech, kteří jsou v kteroukoli denní i noční hodinu připraveni pomoci.

www.uamk.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt
Side VSH