Menu

Do Jordánska s Hogg Robinson Group

31. 08. 2011

Jordánsko je pohostinnou zemí a pro své památky, exotickou krajinu a přírodu si určitě zaslouží být hojně navštěvováno. Ze tří čtvrtin jej tvoří kamenitá poušť plná malebných scenérií a bizarních skalních útvarů. Jordánské údolí je součástí Velké příkopové propadliny. Protéká jím řeka Jordán, jež se cca čtyři sta metrů pod úrovní oceánu vlévá do Mrtvého moře. Propadlina pokračuje na jih až do Aqabského zálivu, v němž Jordánsku patří 20 km pobřeží. Nejvyšší hory jsou na jihu, Jabal Ram měří 1754 m. Bezpečnostní situace v Jordánsku je velmi dobrá, pouliční kriminalita téměř nulová. Ostatně, kde jinde lze nechat zavazadla na ulici a po několika hodinách je najít na svém místě?

Středa 15. června 2011
Účastníci studijní cesty se schází v sedmnáct hodin na pražském letišti v Terminálu 1 u přepážky Turkish Airlines. Vítá nás Michal Žabokrtský, ředitel Events & Meetings Management společnosti HRG Czech Republic, Jan Čurda, Sales Manager Marriott Czech Republic & Slovakia a Zuzana Ruskovská z marketingu pražského zastoupení Turkish Airlines, s nimiž přes Istanbul letíme do Ammánu, užívajíce si vynikajících služeb Business Class.

Čtvrtek 16. června 2011
Kolem druhé hodiny ranní místního času nás na letišti Queen Alia v Ammánu vítá Raja Sharayha, lokální partner HRG, který o nás bude v Jordánsku (víc jak vzorně) pečovat. Následuje transfer do hotelu Jordan Valley Marriott Dead Sea Resort & Spa. Po pozdní snídani se pak ve čtvrtečním dopoledni necháváme nadnášet Mrtvým mořem, a abychom byli styloví, kolébajíce se na jeho mrtvé hladině popíjíme drinky, čteme noviny a na břehu se matláme léčivým bahnem. Pobyt v úchvatném Marriottu Jordan Valley končíme u jeho bazénů se sladkou vodou a prohlídkou hotelu. V jednu hodinu odjíždíme směr hora Nebo, tedy na místo, odkud Mojžíš spatřil Zaslíbenou zemi, a s úctou pohlížíme na olivovník, zasazený zde papežem Janem Pavlem II. První z opulentních obědů studijní cesty nám uchystali v restauraci Haret Jdoudnah ve městě mozaik Madaba, kde jsme se byli v křesťanském kostele podívat na proslulou mozaikovou mapu Svaté země ze 6. století. Poté nás autobus převáží do hotelu Petra Marriott ve Wadi Musa, kde nás před ulehnutím čeká další mimořádný gastronomický zážitek.

Pátek 17. června 2011
Po snídani hurá do skalního města Petry. Je na Seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi Nových sedm divů světa. Bývá popisováno jako červenorůžové město staré jako polovina věků. Mimořádný zážitek. Obědváme uprostřed Petry v restauraci Basin. Poté nás čeká první z překvapení uchystaných organizátory: několikakilometrová jízda na jordánských oslech. A abychom věděli, čí je čí vozidlo, jsou oslíci označeni logy našich firem a všemi účastníky horečně fotografováni. Poté, už autobusem, se přemísťujeme do místa zvaného Malá Petra. Přesvědčujeme se, že se v jejím energií nabitém uchvacujícím prostoru může odvíjet řada prestižních společenských událostí a programů incentivního charakteru. Po odpoledním osvěžujícím vyráchání se v hotelovém bazénu nás naši hostitelé autobusem odváží ke vstupu do oblasti Wadi Rum, která patří k nejúžasnějším přírodním atraktivitám Středního východu. Řečištěm dávné řeky pokračujeme terénními Toyotami. Barevná poušť a červeně zabarvené vyprahlé skály vysoké až osm set metrů hrají všemi odstíny mezi oranžovou a červenou, sem tam roste pouštní keřík. Zažíváme západ slunce a připíjíme mu (pro někoho překvapivě) dobrými jordánskými víny. Opulentní večeři a nocleh tentokrát máme v kvalitně vybaveném pouštním stanovém táboře King Aretas, kde ti nejzdatnější z nás u vodní dýmky a ohně rokují až do rána.

Sobota 18. června 2011
Po snídani v King Aretas Campu další uchystané překvapení: jízda na velbloudech. Každý opět s logem našich firem. Logo Všudybylu dostal překrásný bílý sudokopytník. Zhruba po půlhodinovém kolébání přesedáme do Toyot, jež nás vezou zpět k našemu autobusu, kterým pokračujeme do Royal Yacht Mariny v Aquabě. V přístavišti nastupujeme na luxusní jachtu a vydáváme se do vln. Plavba vrcholí skvělým obědem na lodi a šnorchlováním mezi korálovými útesy Rudého moře. Poté odlet z Aqaby z letiště Krále Husseina moderním letadlem Royal Jordanian prohlédnot si Jordánsko z ptačí perspektivy. Přistáváme na ammánském letišti, odkud nás do hotelu Amman Marriott odváží kolona luxusních Cadillaců. Těšíme se na rozlučkovou večeři na téma Pohádek tisíce a jedné noci. Na pokoji nás čeká poslední z řady milých překvapení: stylový arabský oděv, označený jako vstupenka na večeři, který nejen mně udělal velkou radost. Dlouhá bílá košile a červený arabský šátek keffieh pro pány a tmavé vyšívané šaty a bílé šátky hidžáby pro dámy. I tato stylizace přispěla k beztak již úžasné atmosféře, v níž jsme pod hvězdnatou oblohou absolvovali poslední večer v turisticky nesmírně atraktivním, přívětivém a pohostinném Jordánsku.

Neděle 19. června 2011
Brzičko nad ránem nás vezou opět na letiště Queen Alia International, odkud se na křídlech Turkish Airlines přemísťujeme na jejich moderní domovské letiště Atatürk Havaliman v Istanbulu. Jedeme na prohlídku města se zastaveními v Modré mešitě a byzantském chrámu Hagia Sofia (Ayasofya), v jehož sousedství pak obědváme v Ottoman Hotelu Imperial. Odtud zpátky na istanbulské letiště a opět Business Class Turkish Airlines do Prahy, kde naše

S ředitelem pro akce typu MICE společnosti HRG Czech Republic a vedoucím naší výpravy do Jordánska Michalem Žabokrtským hovoříme večer 17. června 2011 v pouštním táboře King Aretas ve Wadi Rum.
Michale, prosím tě, přibliž čtenářům cíle naší studijní cesty.
Hogg Robinson, s.r.o., neboli HRG Czech Republic, součást britské Hogg Robinson Group, poskytuje především korporátní cestovní služby. Máme dvě základní divize: Business Travel, pro zajišťování služebních cest, a Events & Meetings Management (E&MM), pro incentivní, konferenční a podobné firemní projekty, v zahraničí i v tuzemsku. Těžiště činnosti E&MM je v akcích majících za cíl motivovat, odměňovat, informovat a vzdělávat zaměstnance, zákazníky či obchodní partnery. V poušti Wadi Rum dnes spolu mluvíme proto, že jednou až dvakrát do roka připravujeme podobné zajímavé studijní cesty, jako je tato do Jordánska. Jsou určeny představitelům našich nejvýznamnějších klientů a rovněž vybraným potenciálním zájemcům o naše cestovní služby. Cílem je představit jim originální incentivní destinaci a předvést, co HRG Czech Republic na tomto poli umí, a to nejen v dané zemi, ale prakticky všude na světě. Většinou tyto cesty pořádáme ve spolupráci s osvědčenou leteckou společností a často do organizace zapojíme i některý ze světových hotelových řetězců.

Na tomto famtripu byli vašimi partnery Turkish Airlines a Marriott Hotels.
S řetězcem Marriott spolupracujeme dlouhodobě. Jejich honosné, a přitom moderní hotely jsou v mnoha zajímavých místech světa, jak ve městech, tak i mimo ně. Turkish Airlines jsou úspěšnou, dynamicky rostoucí leteckou společností s vysokou úrovní servisu, nejen v Business Class, ale i v Economy. Jsou našimi partnery zejména v oblasti Business Travel, a my bychom byli rádi, kdyby jejich služeb využívalo více těch, kteří cestují do světa prostřednictvím E&MM. Úspěch každé incentivní akce, kromě dobré aerolinky a fungujícího hotelu, samozřejmě odvisí od bezchybné realizace toho nejvhodnějšího a nejoriginálnějšího programu. Proto klademe tak velký důraz na výběr lokálního partnera a na to, aby naše akce do zahraničí ve většině případů doprovázel přímo někdo z našeho E&MM týmu. Na místě musí být ve vzájemné spolupráci ohlídán každý, i ten sebemenší detail, tak aby vše probíhalo hladce a aby nedocházelo k žádným nepříjemným překvapením. K překvapení může docházet jen tehdy, když jsou předem naplánována, tedy kdy např. po domluvě se zadavatelem některé plánované části programu hostům záměrně zatajíme. V rámci této cesty byl takovým překvapením například “transfer“ z Petry na “závodních“oslech nesoucích názvy vašich firem. Bylo opravdu zábavné pozorovat nadšený úžas v očích vás, členů výpravy, když jste cestou z oběda spatřili tuhle na vás čekající hýkající flotilu.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo