Menu

Denní lázně Bliss Day Spa
Wellness zóna – relaxační bazén, dvě vířivky, jodová gradovna, parní koupel, lokální hibernace (ledová studna), Kneippova léčba – masáže chodidel, koupel horkým vzduchem, solná parní lázeň, sprchy (ochlazovací, jodové, masážní); chladová terapie – kryokomora; terapie přístrojem Bremer; světelná a laserová terapie; léčebné fitcentrum; zážitková sauna pro dvě až čtyři osoby; pečující rituály z Fidži.

Čtyřicetileté Lázně Hodonín uzdravují 15 milionů let starou vodou

25. 07. 2019

S jednatelem Lázní Hodonín, s. r. o., Ing. Milanem Sýkorou jsme naše povídání začali ohlédnutím za rokem 2018.
Pane řediteli, loňský rok byl pro Lázně Hodonín opět historicky nejlepší.
Je to tak. Neovlivnila to ani skutečnost, že první dva měsíce roku 2018 byly provozovány pod hlavičkou příspěvkové organizace a zbývajících deset pod obchodní značkou Lázně Hodonín, s. r. o. V kumulaci jsme dosáhli nejlepších hospodářských výsledků. Z pohledu léčebného lázeňství tedy úspěšný rok. Ubytovací kapacitu máme dlouhodobě naplněnu. Cestou jejího dalšího rozšiřování jsme se ale nevydali. Dali jsme se na zvyšování standardu ve všech pěti základních složkách léčebného lázeňství: v léčení (které tradičně zaměřujeme na léčebnou lázeňskou rehabilitaci), v ubytování, stravování, v nabídce kulturního vyžití a ve správě přírodního léčivého zdroje, což je u nás hodně zajímavá záležitost. Terciérní jodobromovou solanku totiž těžíme vrty z hloubky dvou kilometrů, což je Evropské unii unikum. A protože voda třetihorního moře není dotoková, není náš přírodní léčivý zdroj obnovitelný. Proto hledáme nové oblasti s jodobromovou solankou, která bude splňovat léčebné podmínky.

Letos je 40. výročí založení vašich lázní.
Dlouho jsme bývali nejmladšími lázněmi v republice. Dnes jsou nejmladšími Lázně Lednice. Přestože se čtyřicet let může jevit krátkou historií, počátky léčebného lázeňství v Hodoníně – využití hodonínské jodobromové vody z terciéru – jsou spojeny s koncem druhé světové války. S tehdejším nedostatkem medikamentů, zejména antibiotik. Úrazy a záněty se tu úspěšně léčily naší jodobromovou solankou. Mimochodem, je stará 15 milionů let. Na základě těchto výsledků bylo do Hodonína umístěno detašované pra­coviště Výzkumného ústavu balneologického, Mariánské Lázně. Deset let se v Hodoníně zkoumaly účinky jodobromové vody na rozmanité indikace. Díky těmto klinickým studiím dnes mají Lázně Hodonín a další moravské a slezské léčebné lázně aplikující jodobromovou solanku široké portfolio indikací. V prvopočátku byly hodonínské lázně přičleněny ke státnímu podniku Lázně Luhačovice. V roce 1992, když začala privatizace, dostalo hodonínskou léčebnu bezúplatně město Hodonín. V roce 2001 zde byl otevřen první balneoprovoz spojený s ubytovací a stravovací částí lázní. Do té doby jsme pacienty balneologicky léčili v hodonínské nemocnici, v pavilonu jodových vod. Po pěti letech, vzhledem vynikajícím léčebným výsledkům a poptávce zdravotních pojišťoven, jsme otevřeli lázeňský dům Eva a nově vzniklé lázně v Lednici. V té době ale už opět nad schopnostmi přírody uzdravovat vítězila tržně orientovaná lobby. Jejím cílem bylo a je paralyzovat balneologii a úspěchy českého léčebného lázeňství vůbec. Zkrátka, prodat na českém území co nejdráž co nejvíc syntetických léčiv a dalších výrobků a vykazovat zdravotním pojišťovnám co nejvíc jimi hrazených výkonů. Vypadalo to, že s dalšími 180 lůžky vstupujeme na takovýmito pogromy okleštěný a již rozebraný trh léčebného lázeňství. Navzdory těmto nepříznivým okolnostem jsme ale úspěšně rozjeli jak novou hodonínskou část lázní, tak Lázně Lednice. I proto se v loňském roce mohly Lázně Lednice osamostatnit. Stala se z nich obchodní firma Lázně Lednice, s. r. o., jejímž stoprocentním vlastníkem je obec Lednice.
Po této transformaci jsme jako obchodní firma získali Hodonínské lázně a tím, že jsme ztratili Lednici, nám k tomu náš stoprocentní vlastník, město Hodonín, přidal městské hodonínské letní koupaliště a krytý plavecký bazén. V současné době provádíme čerpací zkoušku v areálu krytého plaveckého bazénu a letního koupaliště, kde jsou už od dob Moravských naftových dolů hlubinné vrty v nivách řeky Moravy. Je v nich velké množství využitelné vody. Je to jeden z přesahů, díky němuž bychom mohli ekonomicky řešit náklady na vodu a stočné.

Některé ze zdravotních pojišťoven svým pojištěncům hradí vstupy do plaveckých bazénů jako součást zdravotní prevence, jejíž systém se byznysu se zdravím podařilo v Česku zlikvidovat. Kromě sektoru pro dlouhodobější léčebné lázeňské pobyty provozujete i ambulantní denní lázně…
Provozovatelé vědí, že provozovat wellness zařízení zpravidla není ekonomicky až tak zajímavé. Zajímavé je ale z toho pohledu, že v segmentu lázeňství nastávají poklesy příjezdu pacientů. Zejména pojištěnců zdravotních pojišťoven. Jejich úbytek lze kompenzovat lázeňskými hosty samoplátci. Ti do léčebných lázní, včetně našich, jezdí v čím dál hojnější míře. Avšak pro tyto musíte mít další stabilizační pilíře. A jedním z nich, klíčovým, jsou denní lázně. Proto jsou ty naše ze sedmdesáti procent wellness zařízením. Ročně jimi projde na dvaačtyřicet tisíc lidí.

Pane jednateli, kam spěje české léčebné lázeňství?
To bych také rád věděl, zda ti nesmírně vlivní novodobí „poručíme větru dešti“ zvítězí nad přírodou, nebo zda jejich jistě užitečný, avšak příliš rozpínavý byznys, jehož cílem je léčit, nechá přírodě prostor uzdravovat. Se Sdružením lázeňských míst jsme letos absolvovali studijní cestu po českých a moravských lázních. Projeli jsme jedenáct lázeňských míst. A protože mám porovnání s minulou studijní cestou, kdy jsme navštěvovali lázně po Evropě, musím říct, že české léčebné lázně jsou vysoce konkurenční. Jsou v dobré kondici, krásné a svými léčebnými výsledky výjimečné. Avšak protože léčebné lázně v tak velké míře, a jako hlavní léčebný zdroj, nenakupují farmaka (a příroda, která v lázních uzdravuje, tím decimuje zdrojový trh chronických a dalších pacientů-spotřebitelů), mohou být těm, kterým jde o jejich zisky, solí v očích. My, účastníci studijní cesty, jsme se shodli, že v rámci Evropy jsou lázně České republiky ve skupině top. Balneologie v Česku je, vzdor opačným snahám, svými výsledky úspěšným medicínským oborem. Prokazuje léčivost přírodních zdrojů, které nejen že léčí, ale hlavně uzdravují. Vrací pacienty do stavu, ve kterém se jejich organismus nacházel, než onemocněli. A těm chronickým? Těm umožňuje odbourávat farmaka proti bolesti a žít žitelnější život.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids