Menu

ČSA v nejlepších letech

30. 10. 2002

Počátky ČSA se datují od 6. října 1923, kdy došlo k jejich založení. První dopravní let se uskutečnil se na trase Praha – Bratislava 29. října 1923. S vicepre­zidentem JUDr. Václavem Králem hovoříme krátce poté, co se ČSA dočkaly 79. roku své existence. Pane viceprezidente, dožily se jej ve zdraví?
Ano. I když je to požehnaný věk, zdá se, že jsme v nejlepších letech a že se právě díky pevnému zdraví úspěšně vyrovnáváme s okolnostmi, které nepříznivě ovlivňují letecký byznys. Za posledního půldruhého roku přišly na leteckou přepravu čtyři morové rány. Nejprve to byla celosvětová ekonomická recese. Pak 11. září 2001. Mezitím nám posílila česká koruna vůči americkému dolaru a euru. A když se už situace začala přece jen zlepšovat, dostavily se povodně a s nimi kampaň „Nejezděte do Česka“, jejíž dopad byl ještě citelnější než vliv 11. září. Po několik týdnů se zmenšil proud byznysmenů a turistů do České republiky, což je naše základní klientela. Firma ale má velmi solidní základy a je schopna se s těmito nepřízněmi vyrovnávat.

V sedmém vydání letošního Všudybylu je konstatováno, že si letiště Praha-Ruzyně uchovalo daleko větší dynamiku než většina ostatních letišť ve světě. Vzhledem k tomu, že 58 % využití kapacity reprezentují ČSA, máte na tom lví podíl.
Za období leden až srpen 2002 vykázalo letiště Praha-Ruzyně zhruba 2% nárůst pravidelné letecké přepravy, přičemž u ČSA je nárůst 8%. To znamená, že u ostatních dopravců došlo k poklesu.

Kam všude je možné se dostat letadly ČSA?
Síť našich pravidelných linek vychází z pozice naší mateřské základny v Praze. Dominantní oblast našeho působení představuje starý kontinent. ČSA nabízejí širokou paletu letových řádů skoro do všech hlavních měst Evropy. Pět až šest spojů denně je namířeno do evropských uzlů jako jsou Londýn, Frankfurt, Paříž či Amsterdam. Tímto způsobem jsou pokryta všechna klíčová letiště s možností návazných letů do celého světa. Dalšími destinacemi, kam se cestující s ČSA mohou dostat, jsou Spojené státy, ale také Střední východ, Asie a severní Afrika. Letecká mapa ČSA se neustále rozrůstá. Loni jsme otevřeli Birmingham, Vilnius, Soluň, Lublaň a v codesharové spolupráci Lyon. Zavedli jsme ranní linku do Londýna. V letním letovém řádu se na naší mapě objevily Benátky, Kolín nad Rýnem a sezónně také Split a Kuvajt. Od zimní sezóny začala naše letadla operovat také Colombo na Srí Lance.
Navíc, od 25. března 2001 jsou linky Českých aerolinií součástí jedné z nejrozlehlejších sítí světa aliance SkyTeam, která denně nabízí 8217 letů do 512 destinací ve 114 zemích světa, což mj. znamená daleko významnější postavení Prahy jako přestupního bodu v srdci Evropy.

V sedmém vydání Všudybylu prezident ČSA Ing. Miroslav Kůla konstatuje (str. 15): „Rádi bychom osmdesáté výročí marketingově využili v duchu sloganu, který říká, že jsme jednou z nejstarších leteckých společností na světě, a přitom jednou z nejmodernějších s velmi mladým letadlovým parkem.“
Úroveň letadlového parku velmi úzce souvisí s bezpečností provozu.

Ano, bezpečnost je primární záležitostí každé letecké firmy. Rovněž u ČSA je ostře sledována a plně vychází z mezinárodních měřítek. Do bezpečnosti provozu patří nejen údržba letadel, ale i odbavování cestujících, nakládání carga, samotný let, přistání atd. Podíváme-li se na letecký park, ČSA dnes provozuje 31 letadel. Máme jednu z nejmladších základen na světě, s průměrem stáří letadel 7 let.

Letadlový park ČSA v roce 2002

Typ letadla Počet Přepravní kapacita
Airbus Industrie A310–300 2 21 obchodních a 188 turistických míst
Boeing 737–400 7 maximum 144 míst
Boeing 737–400, charterová konfigurace 3 maximum 162 míst
Boeing 737–500 10 maximum 108 míst
Aerospatiale – Alenia ATR 72 4 64 míst
Aerospatiale – Alenia ATR 42 5 46 míst

Říjen je nejen měsícem vzniku ČSA, ale i jednoho z nejúspěšnějších veletrhů na českém území, Invex, orientovaného na informační a komunikační technologie. Letecké společnosti dokáží trendů těchto technologií úspěšně využívat.
ČSA jsou jednou z technologicky velmi vyspělých firem a dokáží úspěšně implementovat nejnovější technologie tak, aby získaly konkurenční výhodu a abychom mohli našim zákazníkům poskytovat stále lepší služby. Velmi dobře si vedeme i při distribuci letenek přes internet a trend je stále rostoucí. Spustili jsme úplně novou verzi našeho On-line bookingu a s tím také systém pro jednoduché nalezení našich Speciálních nabídek a tarifů, distribuovaných pouze přes internet. Máme dobře zvládnutý proces placení přes platební karty, přímé napojení na rezervační systém a také jednoduché vyhledávání v letovém řádu. Samozřejmostí je, že členové našeho programu OK Plus mají přístup ke svému kontu on-line.

www.csa.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba