Menu

Co na první pohled upoutá

30. 10. 2002

Dekoratérské studio bytového textilu Orsei s.r.o.


Firma Orsei zahájila činnost v roce 1992 jako výrobce prošívaných antialergických přikrývek a polštářů. V roce 1993 přešla na zakázkovou práci. Její současnou hlavní specializací je kompletní textilní vybavení hotelových i soukromých interiérů. Od roku 1994 začíná cílenou spolupráci s prestižními architektonickými ateliéry, stavebními firmami, výrobci a prodejci nábytku, v jejichž interiérových realizacích působí jako subdodavatel. V roce 1994 uskutečňuje první zahraniční realizaci – vybavení rezidence českého velvyslance v Litvě. V roce 1997 obdržela ocenění za nejlepší design, barevnost a výtvarné řešení okenních dekorací (Pragointeriér '97). V roce 2000 a rovněž v r. 2001 první cenu za nejlepší design okna na výstavě Profi Interiéry. K největším a nejprestižnějším akcím patří vybavení Obecního domu v Praze, kde všechny nově zhotovené záclony, závěsy a lambreky pocházejí z dílny Orsei s.r.o., dále byt premiéra v Kramářově vile, kompletní vybavení pokojů v pětihvězdičkovém hotelu Renaissance aj. Realizuje více než dvě stě interiérů ročně.

Kompletní interiérový servis
Orsei nabízí vysoce individuální přístup návrhářů, montérů garnýží i dekoratérů, včetně výtvarného návrhu textilních dekorací a řešení technických problémů. Dokonalé řemeslné provedení. Vyvzorování textilií a koberců podle přání zákazníka. Výběr z několika tisíc dezénů, barev a typů záclon a dekoračních a potahových látek a škály tapet (papírové, vinylové, textilní) pro barevné doladění s dekorační látkou interiéru a výrobu drobných doplňků na míru. Z interiérových komodit se mj. zaměřuje na ubrusy a ubrusové soupravy, postelové přehozy, nebesa nad postele, dekorační polštářky, povlečení z nežehlivého saténu, bavlněného saténu, krepu i vafle, na luxusní povlečení ze 100% přírodního hedvábí. Na údržbu textilních dekorací (praní, čistění a opětovné dekorování). 

Dekorační látky
Hlavním dodavatelem dekoračních a potahových látek společnosti Orsei je rakouská firma Baumann Dekor (od r. 1993 výhradní zastoupení pro Česko), která vyrábí velmi pestrou škálu obou typů látek ve vzájemně sladěných kombinacích. Samozřejmostí jsou nejrůznější povrchové úpravy (nešpinivost, vodoodpudivost apod.) a speciální objektové materiály (nehořlavé látky z Treviry CS, blackouty, apod.). Dalšími dominujícími dodavateli jsou: Bel Air (Francie) – klasické voály včetně nehořlavých; Cordima (Německo) – organzové, voálové i žakárové záclony; Fuggerhaus (Německo) – luxusní designové závěsy i závěsy nejmódnějších i klasických krajkových vzorů; Indes ( Německo ) – designérská kolekce záclon a závěsových látek, Novatex (Itálie) – potahové látky, Velana ( Slovinsko ) – jednoduché voálové záclony ve velmi příznivých cenách. 

Garnýže
Dekoratérské studio bytového textilu Orsei nejčastěji používá kovové kolejničkové systémy, které sestavuje dle přání zákazníka a s respektem k prostoru. Dají se tvarovat a použít pro arkýř i klenbu, do šikmých oken apod. Dodává moderní lankové i tyčové systémy tuzemských i zahraničních firem. Pro stylové interiéry navrhuje a montuje klasické dřevěné nebo mosazné tyče, aktuální nabídkou jsou lehké nerezové tyče tuzemské výroby. Nabízí různé typy ovládání (mechanické, elektrické, s časovým spínačem apod.) a další komponenty ke garnýžím. Samozřejmou službou je zaměření oken, návrh nejvhodnějšího systému i instalace. 

S paní Dagmar Křížovou, jednatelkou společnosti Orsei, si povídáme ve Štěpánské ulici 43 v Praze. „Paní Dášo, proč jste se rozhodla podnikat v oblasti dekorace bytového textilu?“
V životě je hodně věcí o náhodách. O tom, že když se člověk vydá nějakou cestou, tu a tam jej k dalšímu směrování zláká křižovatka či odbočka. Ta pochopitelně může končit zdí. To, že se dnes věnuji bytovému textilu, je souhrou nejrůznějších náhod. K vybavování interiérů mě přivedla mimo náhody také chuť dokázat si, že dokážu splnit skoro jakékoliv přání zákazníka, a také asi touha něco vytvořit, kterou máme asi všichni společnou. Když přijdete do interiéru, který je nevybavený nebo dokonce ještě hrubou stavbou či něčím, co uživatelům nevyhovuje, je to svým způsobem výzva. Možnost uplatnit své představy, jak by daný interiér měl vypadat. Hra, kdy si něco vymyslíte a musíte to obhájit. Vysvětlit zákazníkovi, proč to zrovna takhle bude krásné. Když pak z onoho prostoru, jemuž jste dali tvář, odcházíte (a víte, jak vypadal předtím), máte povznášející pocit, i když v době, kdy jste se s tím úkolem potýkali, byste toho nejraději nechali a dělali cosi úplně jiného. Když je práce hotová, lidem se líbí a oni obdivně konstatují, že ani netušili, že by to tak báječně mohlo vyznít, je to neuvěřitelně silný pocit uspokojení.

Vstoupil jsem do vašeho malebného, útulného… Do čeho jsem to vlastně vstoupil?
Ono je to obtížné pojmenovat. Prodejna to není, protože tady toho moc nekoupíte. A pokud nechci použít ošklivý český název vzorkovna nebo ještě ošklivější show room, pak už nevím, jak to nazvat. Je to místo, kde se setkáváme se zákazníky, kde jim prezentujeme materiály, jež slouží k tomu, abychom vybavili a dozdobili jejich interiéry tím, čím chtějí. Ať už to jsou věci moderní nebo stylové, hodící se na zámky a rodinná sídla.

Ve vašem nepojmenovatelném mne na první pohled zaujaly nádherné střapce.
A to jste neviděl všechny. Máme jich spousty. Jsou vzájemně barevně sladěné, a nejenom střapce. I třásničky, malé střapečky, borty a kroucené šňůry… Všechno se to dá hezky zkomponovat s textiliemi. S jejich pomocí se dají udělat divukrásná okna, polštáře, taburetky, dozdobení nábytku a cokoliv. Až budete mít zámeček nebo rodinné sídlo, přijďte! Určitě vybereme nevšední kombinace, a když se vám nebude nic líbit ze standardně dodávaných výrobků, uděláme ručně to, co si vymyslíte. Např. hotel Adria v Praze má ve vchodu do lobby baru na závěsech bambule, které si vymyslel pan architekt. A já mu odtušila: „Samozřejmě, že je umíme…“

Máte tady spoustu nádherných látek, řadu dekorů. Česká republika vždycky bývala textilní velmocí…
Bývala. Už není. Snažíme se její renomé ze všech sil napravovat tím, že ryze české jsou naše invence a práce. Moje firma nemá korunu zahraničního kapitálu. Všichni zaměstnanci jsou odsud. Produkty, které zpracováváme, jsou ale z 90 % případů z dovozu, což je škoda. Co se dá ale dělat. Čeští producenti jsou určitě šikovní, ale bohužel málo pružní a až na řídké výjimky neumějí dodat zboží po málo metrech. Když nechcete alespoň roli – to v lepších případech – nejste pro ně obchodní partner. Látky dovážíme z půlky Evropy. Naším hlavním dodavatelem je rakouská firma Bauman Dekor, kterou v Česku výhradně zastupujeme. Vyrábějí velmi hezké kombinace potahových a dekoračních látek, pro hotely se všemi úpravami, které jsou třeba, aby závěsy byly nehořlavé, nepropouštěly světlo, měly nešpinivé úpravy atd. To vše jsme schopni dodat a úžasnou českou prací dotvořit do krásy, která pak v hotelích je. A nejenom v hotelích…
Naše práce je hlavně o dekorování oken, v rámci toho jsme ale dnes schopni udělat v podstatě úplně všechno, co se týká interiérového textilu. Okna, záclony, závěsy, přehozy přes postele, dnes i koberce, tapety – textilní, papírové, vinylové. Úplně všechno. Doladit ručníky, povlečení, ubrusy, když se jedná o restauraci. Vyšít loga na ubrusy, povlečení, ručníky…Včetně toho, že navrhneme vhodnou potahovou látku a dodáme výrobcům čalounění nábytku.

Nazýváte se dekoratérským studiem bytového textilu. V průběhu zpracovávání tohoto interview jsem si ale na dvě hodinky odskočil do Mariánských Lázní, kde jsem spolu s V.I.P. hosty obdivoval vaši práci při příležitosti slavnostního otevření a svěcení pětihvězdičkového hotelu Espalnade, který jste (do)krášlovali. Bezesporu, pan majitel Vlastimil Dvořák je schopen velkých věcí, ale až takhle velký byt…
I u největších a nejluxusnějších hotelů je to o tomtéž. Vstoupí-li host do hotelu, měl by být oslněn krásou a útulností interiéru. Mělo by to na něj působit tak, aby se tam chtěl vrátit znovu a znovu. Textilie, protože jsou ve velké ploše, jsou dominantní záležitostí interiéru. A dokážou ten interiér velmi povznést, anebo úplně potopit. Pan majitel měl šťastnou ruku při výběru dezénů, takže zrovna v tomhle hotelu je všechno, jak má být. Pochopitelně, detaily jsou rovněž důležité, aby celý interiér byl, jak se sluší a patří. Ale velké plochy přehozů, koberců, záclon, závěsů, to je něco, co na první pohled upoutá.


www.orsei.cz


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba