Menu

Členské fórum A.T.I.C. ČR

26. 04. 2019

V Luhačovicích se 4. a 5. dubna konalo Členské fórum Asociace turistických informačních center České republiky. Prezidenta asociace Pavla Hlaváče jsem při té příležitosti v Městském domě kultury Elektra požádal o pár slov.
U naší asociace je běžné, že se „íčka“ scházejí dvakrát do roka. Jednou v Čechách, jednou na Moravě. Z těch zhruba tři sta třiceti členů jich do Luhačovic přijelo sto osmdesát dva. Samozřejmě, jejich zájem je dán nejen programem našeho fóra, ale i Luhačovicemi a tím, že budou mít možnost navštívit zdejší zajímavá místa.

Pracovníci turistických informačních center, kteří zde v sále Rondo zasedají, jsou často prvními osobami, které turisty seznamují s navštíveným místem.
Ano, naším heslem je: „První krok na vašich cestách.“ Loni do turistických informačních center v České republice přišlo na sedm milionů domácích turistů a zhruba dva miliony zahraničních. Tři sta informačních center tak poskytlo devíti milionům návštěvníků informace o navštívených místech, kde je co zajímavého atd., a za tuto podporu ekonomiky navštěvovaných míst jim patří obrovský dík.

Pavle, říkáš podpora ekonomiky a argumentuješ miliony turistů, kteří využili služeb informačních turistických center. Leč většině obyvatel Česka je to šumafuk, protože si nedokážou představit, jaký konkrétní přínos to má pro ně osobně.
Myslíš to, že služba, kterou turistická informační centra poskytují, výrazně přispívá k hospodářské prosperitě daného místa a lidí, kteří v něm žijí? Asi to tak bude. V této zemi není naše práce – činnost turistických informačních center – vnímána jako veřejná služba a stát turistická informační centra nepodporuje. Jejich činnost z devětadevadesáti procent financují města a obce za svých rozpočtů. Turista přijde do informačního centra a žádá informace, co kde může navštívit, a pak díky našim tipům a doporučením leckdy zůstává v místě či regionu déle, než původně chtěl, a utrácí v něm peníze.

Před zahájením členského fóra jsi hovořil se starostou Luhačovic…
Vyjádřil jsem jemu a vedení města Luhačovice velký dík za to, že v těchto úžasných prostorách umožnili fórum uskutečnit. Dík patří i luhačovickému turistickému informačnímu centru, které se akce rovněž skvěle zhostilo. Jsem tak přesvědčen, že účastníci členského fóra Asociace turistických informačních center ČR budou po celé republice ve svých „íčkách“ Luhačovice rádi doporučovat.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new