Menu

Cheb, to je to pravé doma

27. 12. 2005

V dobách, kdy jsem byl poradcem místopředsedy Podvýboru pro obchod a cestovní ruch při Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny ČR, jsem se v parlamentu i mimo něj často a rád potkával s poslancem Dr. Janem Svobodou. Nejen proto, že mi konvenoval jeho smysl pro humor, ale protože pochází z města, k němuž mám dodnes značné citové vazby. V současné době je Dr. Svoboda starostou tohoto města, a tak jsem ho navštívil, abych se pro Všudybyl zeptal, jaký byl pro Cheb rok 2005 z hlediska návštěvnosti.
Oficiální výsledky ještě nemáme, ale mám za to, že naše město bylo hodně navštěvováno, a to včetně oficiálních delegací. Ohlasy hostů byly vesměs pozitivní. Zejména ti, kteří zde naposledy byli před deseti patnácti lety, nešetřili chválou. Renovované historické centrum Chebu má své kouzlo, obdobně jako Českého Krumlova nebo Kutné Hory. Proč zmiňuji právě tato města? Protože jsme spolu v úzkém kontaktu. Scházíme se a radíme. Jsme přesvědčeni, že dobré zkušenosti z jednoho města lze uplatnit i v dalších.

V době hlavní turistické sezony 2006 se má v Chebu konat krajinná výstava.
S ideou uspořádat společné krajinné výstavy přišlo město Marktredwitz. S přeshraničním projektem mělo totiž větší naději, že zvítězí v soutěži, v níž se města o krajinné výstavy ucházejí. Jde o úpravu určité lokality, která není ve městě využívána. O její zkulturnění za pomoci cizích peněz a vybudování něčeho účelného a krásného pro lidi a jejich volný čas. Bude to unikátní záležitost. Poprvé v českých zemích. Krajinná výstava bude trvat od 24. května do 24. září a bude demonstrovat, co může vzniknout z plochy, která ležela ladem. Zkultivované prostředí samozřejmě bude lidem sloužit i po ukončení výstavy.

Pane starosto, jak Cheb těží ze skutečnosti, že býval součástí spolku hanzovních měst?
Ze strany zahraničních investorů je o naše město velký zájem. Když jsme vytvořili průmyslovou zónu, během jednoho roku byla zcela obsazena. Takže počítáme s jejím dalším rozšiřováním. Jsem ale hrdý i na okolí Chebu. Na to, že jsme sousedy malebných Františkových Lázní, Skalné, v níž se narodil Pavel Nedvěd atd. V blízkosti Chebu jsou dvě přehrady -Jesenická a Skalka, sopka Komorní hůrka a úžasná přírodní rezervace Soos. U Házlova je jediné naleziště Egeraru v Evropě. Chebsko je pro turisty opravdu zajímavé. Díky všem těmto atraktivitám a blízkosti hranic s Německem zde mohla vyrůst a prosperuje spousta restaurací a hostinců ve dvorech, které jsou vyhlášeny vynikající kuchyní.

Jak jsem naznačil, pro mne je město Cheb spjato s báječnými prázdninami u dodnes neméně báječného a svérázného bratrance mého otce tady v historickém centru města a na Jesenické přehradě. Cheb má zkrátka pro mne neopakovatelnou atmosféru.
Rovněž pro mne byl a je Cheb vždycky něčím zvláštním, a to nejen proto, že jsem se v něm narodil. Vždy, když se vracím ze světa, mívám hřejivé pocity kolem srdce. Poprvé, když překračuji státní hranice do Česka ,a podruhé, když vjíždím do města Chebu. Ať to je autem nebo vlakem. Cheb, to bylo a je to pravé doma. Černá věž, Špalíček… a vůbec, jedinečné zvláštní jméno Cheb.

www.mestocheb.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001