Menu

Na prstu, kterýž je vedle malíku ruky levé, noste prsteny zlaté, do nichž aby vsazeni byli drazí kamenové, neb v nich veliká síla a moc.

Český granát Ivaně Trumpové

30. 10. 2006


Huberův Regiment zdraví ze 16. stol.

S předsedou firmy Granát, družstvo umělecké výroby Turnov Mgr. Václavem Kolombem si povídáme záhy poté, co se uskutečnila jeho schůzka, kterou jsem měl tu čest iniciovat, se slavnou zlínskou rodačkou, úspěšnou americkou podnikatelkou paní Ivanou Trumpovou. Pane předsedo, jaké jsou vaše dojmy ze setkání s jednou z nejúspěšnějších žen světového byznysu?
Bylo to velmi zajímavé a inspirující. Povídali jsme si o jejím podnikání i o tom, jak si sama navrhuje vlastní kolekci šperků se Swarovského kameny. Pro Granát, družstvo umělecké výroby Turnov to byla zajímavá příležitost představit svoji tradiční produkci – granátové šperky. Paní Trumpové jsme při té příležitosti předali drobnou upomínku na její vlast. Brož z českých granátů a naší firmou rovněž vyráběnou miniaturní repliku českých svatováclavských korunovačních klenotů. Při té příležitosti mi prozradila, že se měla jít podívat na originál, ale bohužel se jí změnil program, tak nemohla.

Paní Trumpová má svoji vlast velice ráda. Jsem proto přesvědčen, že právě miniatura korunovačních klenotů a tradiční český šperk jí udělaly obzvláštní radost. Ostatně český granát a granátové šperky z produkce vaší firmy bývají součástí darů státním návštěvám i při oficiálních výjezdech české reprezentace do zahraničí. Je český granát pojem i ve světě, nebo pouze u nás?
Domnívám se, že český granát je v současné době větším pojmem v zahraničí než v České republice. My Češi jsme takový národ, který snadno zapomíná na své tradice a tradiční hodnoty, kdežto v zahraničí je pojem českého granátového šperku v daleko větším povědomí. Svědčí o tom to, že se značná část cizinců po příjezdu do České republiky po tomto šperku shání a zajímá se o něj.

Bohužel, z toho ale těží řada falzifikátorů a podvodníků…
Ano, bohužel. Nepoučený zákazník si snadno může „naběhnout“. Na českém trhu je nabízeno hodně podobných šperků, které, ač inzerovány jako české granáty, žádné české granáty neobsahují. Tyto šperky, klamavě nabízené jako český granát, se k nám dovážejí z Itálie, Thajska a v poslední době i z Turecka. To je situace, na niž se snažíme upozorňovat veřejnost. Tedy aby se lidé poptávali po správném zboží s originálním značením. Naše firma, Granát, družstvo umělecké výroby Turnov, totiž jako jediná na světě vlastní chráněné značky „český granát“ a „český granátový šperk“ i těžební práva na český granát.

Čím si český granát zasloužil takovou proslulost, bohužel ilustrovanou i tím, že je na ní v hojné míře parazitováno?
Je to dáno už tím, že pojmenování „český granát“ existuje od roku 1609. Dal mu jej lékař císaře a českého krále Rudolfa II. doktor Boetius de Boot. Pojmenoval jej „granati bohemicci“. Od této doby je tento minerál pod tímto označením znám celosvětově. Český granát byl uznáván a ceněn nejen za Rudolfa II., ale i dalšími panovníky, protože má výjimečné vlastnosti. Nejenom stálou klasicky krvavou barvu, ale i další fyzikální a chemické vlastnosti. Český granát se chová dost jinak než řada ostatních minerálů. Kupříkladu vydrží vyšší teplotu než 1800°C, nežli praskne. Pokud bych tuto vlastnost měl porovnat s nejvzácnějším kamenem – diamantem, tak ten shoří při 900 až 1000 °C. Český granát je z našeho pohledu imunní i vůči kyselinám, vůči louhům, což většina minerálů rovněž není. Tyto fyzikální, chemické a jiné vlastnosti, a dovolím si připomenout i metafyzické vlastnosti, které jsou mu přisuzovány, neboť o jeho věhlas se výrazně zasloužili alchymisté, mágové a astrologové Rudolfa II., vynesly českému granátu v tomto období a v dalších letech světovou proslulost.

Vaše poznámka ve mně vyvolává potřebu zeptat se na další záležitosti týkající se rudolfínské doby prodchnuté mystikou. Co podle mágů český granát umí?
Tehdy na úsvitu novověku byl český granát nazýván kamenem lásky. Zřejmě díky své ohnivě rudé barvě. Boetius de Boot tvrdí, že český granát je výborný léčebný prostředek při chorobných duševních poruchách, ale i při pouhé sklíčenosti, těžkomyslnosti a smutku. Podle jeho názoru granát posiluje odvahu, násobí životní síly a dodává veselost svému majiteli. Je až záviděníhodně všestranně šťastným kamenem. Proto jej doporučoval nosit jako amulet a používat v prášku jako lék. Sytě červená barva granátu, barva krve, prý dodává člověku sílu vůle, sebedůvěru a podnět k úspěchu. Český granát podle de Boota vzbuzuje potěšení z činorodé práce a zároveň propůjčuje výdrž dovésti do konce to, co si člověk předsevzal. Českému granátu byla přisuzována i spousta dalších vlastností, které jsou z dnešního pohledu možná k pousmání. Mezi takové ty zvláštní např. patří to, že urození válečníci, než vyráželi do boje, si jej nechávali vsazovat do jílců svých mečů a dýk, protože věřili, že díky jeho magické síle se jim budou vyhýbat zranění, nebo se jim budou rány lépe hojit. Další zázračná vlastnost byla českému granátu přisuzována ta (cituji doslovně), že: „pudí smutek ze srdce.“ Tedy že je velice přívětivým kamenem. Už tehdy se o něm hovořilo, že coby kámen lásky podporuje sexuální vitalitu. České granáty se dávaly do sklenic s vodou. Tyto sklenice se vystavovaly slunci a lidé pak pili tuto vodu nabitou energií, která z granátů vyzařuje. Povšechně se uznávalo, že granát činí svého majitele veselým a šťastným člověkem, což bychom asi v dnešní době potřebovali všichni.

Vaše firma vyváží převážnou část své produkce do zahraničí. Co váš byznys a český cestovní ruch?
Výrobky s aplikacemi českého granátu jsou vedle českého skla a českého piva dominantním zbožím, po němž se u nás zahraniční návštěvníci shánějí. Je tomu mj. proto, že mezi ruskými zákazníky je dobře známo, že Kateřina Veliká nakoupila na Vídeňském kongresu pro sebe a své dvorní dámy šperky s českými granáty. Nedávno jsem se od jednoho ruského klienta dozvěděl, že tyto šperky jsou vystaveny v moskevském muzeu, a i proto se prý ruská klientela po špercích z českých granátů tolik poptává. Šperky s českými granáty zářily nejen na ruském carském dvoře. Její Veličenstvo britská královna vlastní šperky z českých granátů, a já osobně jsem se před více než dvaceti lety, coby vývojový pracovník, podílel na společné kolekci naší firmy Granát, DUV Turnov a firmy Moser, kdy byly vyvzorovány speciální skleničky zdobené českými granáty.
Turistům – spotřebitelům ze sféry incomingové turistiky – se snažíme všemožně vycházet vstříc. Spolupracujeme s řadou cestovních kanceláří. Ty mají možnost přivést své klienty do našeho předváděcího centra, jež se nachází v Turnově na náměstí Českého ráje v našem objektu. V přízemí starého měšťanského domu máme dva obchody. Jeden klasický s našimi produkty, se šperky. Druhý je s dárkovým zbožím s převahou granátových aplikací. Jsou zde skleněné mísy, v nichž jsou zataveny české granáty, těžítka, nápojové soupravy atd. Tento sortiment jde dobře na odbyt. Šperky, dárkové a upomínkové předměty z českého granátu bývají součástí sortimentu hotelových dárkových prodejen. S řadou hotelů máme velmi dobrou spolupráci. Zpravidla přes osoby, které hotelové butiky provozují.

Český granát je stále v popředí zájmu řady slavných šperkařů, výtvarníků a módních návrhářů.
Ano. Mohu např. zmínit spolupráci s Beatou Rajskou, jež pro nás vytvořila kolekci šatů, které dotvořila návrhy šperků, s nimiž se Granát, družstvo umělecké výroby Turnov prezentoval na významných akcích včetně mezinárodních výstav. Obdobně jsme spolupracovali i s významným módním návrhářem českého původu žijícím v Paříži panem Ťapťuchem. V současné době spolupracujeme se šperkařkou paní Lenkou Beranovou. S tou jsme vytvořili kolekci šperků, již jsme představili na pražské mezinárodní výstavě „Hodiny & klenoty 2006“. S významnými výtvarníky budeme spolupracovat i nadále. Produkci firmy Granát, družstvo umělecké výroby Turnov bychom v příštím roce měli prezentovat na nejvýznamnějším šperkařském veletrhu v Evropě ve švýcarské Basileji. Ostatně české granátové šperky už tradičně získávají ocenění na světových výstavách. Na Expo v Bruselu to byl šperk podle návrhu prof. Nušla. V japonské Ósace podle prof. Soukupa. V kanadském Montrealu to byl šperk navržený vývojovými pracovníky Granátu, družstva umělecké výroby Turnov. Vždy jsme získali hlavní cenu – Grand Prix. Ministerstvem zahraničních věcí České republiky byla velmi dobře hodnocena i naše účast na loňské Světové výstavě v Japonsku v Aiči. Z letošních oficiálních úspěchů mohu jmenovat 1. místo v soutěži Design 2006 nebo 1. místo slečny Janečkové, pracovnice našeho vývojového ateliéru, v kategorii umělecký šperk v soutěži Sdružení klenotníků a hodinářů České republiky. O tom, že šperkařská produkce firmy Granát, družstvo umělecké výroby Turnov je in, jistě svědčí i to, že jsme vyvzorovali a vyrábíme trofeje udělované vítězům prestižních soutěží a anket, jako jsou např. „Český slavík“, „Manažer roku“, „Cyklista roku“ nebo „Mluvčí roku“, kterou letos získal pan Krafl z České televize atd.

www.granat-cz.com

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

easyfm