Menu

Česko tureckými studenty jednou z nejžádanějších zemí

01. 03. 2020

Turecká republika patří mezi preferované dovolenkové destinace českých turistů a je silným obchodním partnerem České republiky. Navíc je Česko tureckými studenty jednou z nejžádanějších zemí v rámci programu Erasmus. O těchto věcech jsem přišel hovořit s Jeho Excelencí velvyslancem Turecké republiky v Česku, kterým je pan Egemen Bağış, jejž do České republiky přivedla hned jeho první diplomatická mise.
Pane velvyslanče, v Česku jste krátce, jak se vám u nás líbí?
Moc. Přijel jsem 11. listopadu 2019 a přesně měsíc nato, 12. prosince, mne přijal prezident Miloš Zeman a já mu předal pověřovací listiny. V minulosti jsem Prahu mnohokrát navštívil, ale jak sám víte, navštívit zemi a žít v ní je veliký rozdíl. Je tu se mnou má šestnáctiletá dcera, která zde chodí do International School of Prague. Manželka úspěšně podniká v Turecku a často bývá na cestách mezi naší domovinou a Českem. Syn studuje v Severní Karolíně na prestižní Duke University. Byl jsem tedy velice rád, že jsme s celou rodinou strávili Vánoce v Praze. Věřím, že kouzlo Prahy a České republiky bude přinášet štěstí a pohodu jak do mé rodiny, tak do vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi.

Pane velvyslanče, střední a vysokou školu jste vystudoval v New Yorku.
Můj otec tam byl atašé na tureckém konzulátu. Do New Yorku jsme se přestěhovali, když mi bylo patnáct. Po dokončení střední školy a po vypršení diplomatického mandátu mého otce se má rodina stěhovala zpět do Turecka. Já se rozhodl zůstat v Americe a pokračovat ve studiích a do toho pracovat. Na vysoké škole jsem poprvé potkal svou ženu, která je rovněž z Turecka. V létě 1993, kdy jsem graduoval, jsme se vzali. Pokračoval jsem v magisterském studiu veřejné správy. Po dokončení studií jsem začal podnikat a byl aktivní v turecké komunitě, kde si mne po čase zvolili prezidentem Turecko-americké obchodní komory. V roce 2002 jsem byl zvolen do tureckého parlamentu a vydržel tam skoro čtrnáct let. Prošel jsem mnoha pozicemi, například jsem byl poradcem pro zahraniční politiku. Poté jsem byl hlavním vyjednavačem a zástupcem Turecké republiky pro záležitosti Evropské unie. Následně jsem opustil vysokou politiku a začal vyučovat na univerzitách a pracovat jako konzultant pro nadnárodní korporace. Pak jsem byl naším prezidentem panem Erdo?anem požádán, abych se stal velvyslancem Turecké republiky v České republice. Je to pro mě velká čest, že tu mohu Turecko reprezentovat a propojovat naše dvě skvělé země.

Takže lze říci, že vzdělání hrálo ve vašem životě zásadní roli.
Bezpochyby. Vzdělání hraje důležitou roli v životech nás všech. V tom mém také určilo můj osud a ukázalo mi cestu.

Turecko patří k top destinacím českých dovolenkářů.
Turecká republika je vůči Čechům velice přátelskou zemí. Naše vlády k sobě chovají vzájemné sympatie. Turecko-český obchod roste každým dnem, a navíc, jak jste zmínil, Turecko je pro Čechy oblíbeným místem jejich letních dovolených. To samé platí i v opačné případě. Česká republika se řadí mezi nejnavštěvovanější destinace tureckých turistů. Nicméně, pořád je prostor se zlepšovat. Čím víc se občané našich zemí budou navštěvovat, tím víc mohou porozumět svým kulturám, zvykům a vlastnostem.

Jakou roli hrají Turkish Airlines v našem vzájemném obchodu a turismu?
Turkish Airlines vytvořily jednu z nejrozsáhlejších sítí dopravních spojení na světě. Létají do více zemí než většina ostatních aerolinek. Nový letištní hub v Istanbulu nám vytvořil nadstandartní zázemí pro lety do celého světa, například do Prahy létáme třikrát denně. Z Prahy do Turecka nelétají jen Češi. Přes Istanbul například do své prapůvodní vlasti hodně létají Vietnamci. Istanbul je tranzitní destinací pro pasažéry létající z Evropy do Asie, Afriky a Ameriky. Letiště v Istanbulu je jedno z největších na světě a Turkish Airlines jedny z aerolinek s nejlepším servisem a nejmodernější leteckou flotilou. Naše poslání je vytvořit cestujícím příjemné a pohodové podmínky a bezpečně je dopravovat do všech cílových bodů.

Turkish Airlines také využívají turečtí studenti, kteří v rámci programu Erasmus studují na českých univerzitách.
Mezi tureckými studenty zapojenými do programu Erasmus je Česko jednou z nejžádanějších zemí. Za prvé, máte jedny z nejkvalitnějších univerzit v Evropě. Za druhé, univerzitní města jako Praha, Brno, Ostrava, Opava, Plzeň, Olomouc nebo České Budějovice nejsou v porovnání s ostatními evropskými městy tak velká, takže se v nich studenti lehce orientují. Za třetí, ceny v Česku jsou přívětivé a studium je tu dostupnější. Za čtvrté, Česko je přátelská země. Češi jsou velice pohostinní k těm, kdo se chtějí učit a poznávat vaši kulturu, historii a zvyky. Povzbuzujeme naše studenty, aby u vás studovali, a oni studují.

Jste na začátku své první diplomatické mise. Čeho byste chtěl v České republice dosáhnout?
Při svém nástupu do funkce jsem si nechal zpracovat analýzu vzájemné obchodní výměny mezi Tureckou a Českou republikou. Její objem činil tři a půl miliardy amerických dolarů. Toto číslo od roku 2012 stagnovalo. Je načase náš vzájemný obchod rapidně navýšit a dodat mu druhý dech. Mým cílem je přispět k tomu, aby se jeho objem do dvou let dostal na pět miliard dolarů. Aby se nám to povedlo, potřebujeme do tohoto procesu zapojit obě strany. Podporovat vzájemné obchodní aktivity včetně cestovního ruchu.
-mk-


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka