Menu

Lázně Lednice vznikly v srdci pozoruhodné krajiny Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam přírodního a kulturního bohatství lidstva UNESCO. Před miliony let tu bylo prehistorické moře, a když se při třetihorním vrásnění Morava zvedla z jeho dna, zůstala mořská voda uvězněna v podzemních slujích. Jodobromová solanka je základním přírodním léčivým zdrojem lednických lázní. Obsahem jódu je jednou z nejkvalitnějších v Evropě. Blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, na gynekologické potíže a stavy po popáleninách.
Lázeňský dům Lázní Lednice Perla s celkovou kapacitou 78 lůžek nabízí komfortní ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím a v apartmánech. Hosté mají k dispozici restauraci, kavárnu s venkovní terasou, zasedací místnost pro 40 osob, internetový koutek, prostornou tělocvičnu, fitcentrum, saunu, bazén s vířivkou a protiproudem a samostatnou místnost s vířivkou se slanou vodou. Bezbariérový přístup je zabezpečen do všech částí budovy. Nádherné lázeňské prostředí, příjemný personál a blahodárné účinky léčivé minerální vody dokážou uspokojit i velmi náročnou klientelu.

Česko má lázeňské místo na seznamu UNESCO

27. 06. 2018

Čas od času do médií pronikne, že jedenáct lázeňských míst – rakouských, německých a českých – usiluje o společný zápis na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Nicméně Česká republika se jako jediná země v západní a střední Evropě (na rozdíl od svých východnějších rakouských a západních německých sousedů) může chlubit tím, že jedno z jejích lázeňských míst už na seznamu UNESCO figuruje. A právě tam jsem se začátkem května 2018 vydal pohovořit s jednatelkou lázeňské společnosti Lázně Lednice Ing. Alenou Ďurišovou.
Paní inženýrko, vašemu lázeňskému místu zápis Lednicko-valtického areálu na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO sluší, což se odráží i v úspěšnosti vašich léčebných lázní.
Bezesporu, těžíme z jeho světové proslulosti a ze zdejšího podmanivě krásného prostředí. Projekt, který tu byl úspěšně realizován, tedy že do této úžasné krajiny byly zasazeny léčebné lázně navracející lidem zdraví a vitalitu, je geniální.

Obec Lednice a nestátní léčebné zařízení LÁZNĚ LEDNICE, s. r. o., jedno jsou. Nicméně bez podpory managementu druhdy partnerských lázní Hodonín a odvahy lednických radních by Česká republika své nejmladší léčebné lázně v místě honosícím se tím, že figuruje na seznamu UNESCO, rozhodně neměla.
Je to tak. Lednice v roce 2005 vstoupila do dobrovolného svazku obcí Jihomoravské lázně, ve kterém byly Lednice a Hodonín, se záměrem vybudovat v Lednici lázeňské zařízení a v Hodoníně další provozní budovu. Výstavba léčebných lázní v obou lokalitách totiž byla nadregionálním projektem. V roce 2006 byl objekt Lázní Lednice zkolaudován a v roce 2007 je začaly provozovat Lázně Hodonín, příspěvková organizace. Po deseti letech, v roce 2017, zastupitelstvo města Hodonín odhlasovalo zahájení kroků směřujících k ukončení činnosti Dobrovolného svazku obcí Jihomoravské lázně. Nastala transformace a vznikla samostatná obchodní společnost LÁZNĚ LEDNICE, s. r. o., jejímž stoprocentním vlastníkem je obec Lednice.
Jak jste už naznačil, o léčebné a zdravotněreha­bilitační lázeňské pobyty v Lednici je velký zájem, a tak bych byla ráda, kdyby se v areálu našich lázní postavil další objekt, který by umožnil rozšířit naši léčebnou a ubytovací kapacitu.

Každé pořádné lázeňské místo má lázeňskou kolonádu. Lednice není výjimkou.
Ano, má ji od roku 2014. Je to projekt, který realizovala obec Lednice z evropských peněz. Lázeňská kolonáda s promenádou si u lázeňských hostů i obyvatel Lednice rychle získala velkou oblibu. Její výstavba trvala jeden rok a jsme na ni pyšní. Propojuje lázeňskou zónu s centrem Lednice a opačným směrem vyúsťuje k rybníku Apollo. Ještě bych ráda dodala, možná se trochu pochlubila, že Lednice získala statut lázeňského místa podle platného lázeňského zákona jako třetí v České republice.

Pověst místa figurujícího na seznamu přírodního a kulturního dědictví lidstva UNESCO, vaši lékaři, fyzioterapeuti, maséři a vůbec vysoká profesionalita veškerého vašeho personálu i schopnost jodobromové solanky třetihorního moře uzdravovat k vám přivádí hodně samoplátců.
Avšak léčebnou péči poskytujeme i klientům zdravotních pojišťoven. Nicméně, začínali jsme na samoplátcích. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami jsme prvně uzavřeli až v roce 2013, ale i tak dnes máme převahu samoplátců. Poskytujeme i ambulantní zdravotní a zdravotněreha­bilitační péči. Měsíc co měsíc našich ambulantních služeb využije na tři sta pacientů, kteří trvale žijí v naší obci či jejím okolí nebo jsou krátkodobě ubytováni ve zdejších hotelech, penzionech či privátech.
Od té doby, co jsme začali léčit klienty zdravotních pojišťoven, se nám mění struktura hostů, a to i těch samopláteckých. Zpočátku k nám lidé přijížděli hlavně na krátkodobé pobyty, spíše za regenerací a relaxací. V průběhu doby jsme ale hodně inovovali, zaváděli další, zejména léčebné a léčebněrehabi­litační postupy, takže v tuto chvíli jsme s to poskytovat přes sto druhů různých procedur. Nicméně medicínská praxe stvrzující vysokou účinnost tradičních balneologických procedur nás směruje využívat především klasických kúr. V současné době tak, jak lidé mezi sebou šíří reference o kvalitě péče v našem zařízení, vstřícnosti zaměstnanců a až zázračně uzdravujících schopnostech našeho přírodního léčivého zdroje, máme i u samoplátců převahu léčebných pobytů. Naším cílem bylo vybudovat v místě figurujícím na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO úspěšné léčebné lázně. To se nám i díky velkému osobnímu vkladu ředitele Lázní Hodonín Milana Sýkory, porozumění někdejších zastupitelů města Hodonín a hrdých patriotů obce Lednice v čele se starostou Liborem Kabátem podařilo a na to jsem patřičně pyšná.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo